Hlavní navigace

MSI X600: pořádně překvapivá placka

10. 8. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy

+ dostatečný výkon pro běžnou práci
+ výdrž na akumulátory
+ analogový i HDMI videovýstup

- vyhřívání palmrestu
- nevhodně vystředěný touchpad

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Core 2 Solo (ULV 3500, 1,4GHz, 1MB cache)
Paměť/Rozšiřitelná do 4 GB / 4 GB
Pevný disk/rychlost 500 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 15,6" / 1 366 x 768
Rozměry 392 x 255 x 25 mm
Hmotnost 2,1 kg
Cena 18 999 Kč

Prvním dojmem, který budete z notebooku MSI X600 mít, je jeho velikost. Jedná se o opravdu velký stroj, který do běžné noteboové brašny nedáte. Ale tato velikost platí jen pro jeho půdorysné rozměry, protože jeho tloušťka je vzhledem k úhlopříčce až neuvěřitelná. V nejširším bodě měří přibližně dva a půl centimetru, v nejtenčím pak pouhých sedm milimetrů. A jeho šasi je překvapivě pevná - i když se její tuhost nedá srovnat s celohliníkovým MacBookem Air - a nikterak nevrže ani se neprohýbá.

Plácačka

Notebook MSI X600 je velký a tenký. Ale i přes své rozměry je překvapivě lehký, jeho hmotnost jen lehce přesahuje dva kilogramy. Jeho tělo je vyrobeno z perleťově lesklého bílého plastu, na kterém naštěstí nejsou příliš vidět nežádoucí otisky. Vnitřní část je pak z plastu šedého a matného.

Stavové indikátory jsou reprezentovány decentně svítícími bílými diodami, kterých si můžete všimnout v přední hraně těsně před touchpadem. I přes své umístění neruší ani při práci v noci. Obecně toho není na šasi mnoho co popisovat - jde zkrátka o notebook klasické konstrukce, což je velmi dobře patrné z fotografií.

Klávesnice, porty

Klávesnice plně těží z dostupného prostoru a nabízí nejen tlačítka plné velikosti, ale i plný numerický blok. Klávesy jsou velmi dobře zpracovány, používají nůžkový mechanismus uchycení. Ten zabezpečuje jisté vedení i jasný dohmat. Velmi potěší kurzorové klávesy plné velikosti.

Touchpad je velký, pohodlný a mírně zapuštěný pod okolní hranu. Je plně součástí horního plastu a nabízí jediné velké dvojtlačítko. Stejně jako displej má také širokoúhlý poměr stran, čímž usnadňuje ovládání počítače.

Ovšem ne vše je dokonalé. Výrobce totiž vycentroval touchpad na střed notebooku, namísto daleko vhodnějšího umístění na střed alfanumerické části klávesnice. A za to jej budete proklínat především tehdy, pokud umíte psát hezky rychle všemi deseti - při umístění prstů do základního postavení se totiž dlaň pravé ruky neopírá o podložku ale právě o touchpad a při každém takovém dotyku způsobí přesunutí kurzoru. Je to k zbláznění a jediným řešením je při psaní textů používat možnost vypnutí touchpadu klávesovou zkratkou FN + F3. Je to nepohodlné a je to škoda, protože stačilo jen posunout touchpad o několik centimetrů vlevo.

Ideální použití se tak jeví při práci na stole, vypnutí touchpadu a použití klasické myši. No a při použití v terénu si zkrátka musíte dávat pozor.

Video analogově i digitálem

Konektorová výbava je jedním slovem skvělá. Skladba portů jednoznačně ukazuje na fakt, že je MSI X600 myšlen jako (především) pohodlný domácí notebook - nenajdeme na něm totiž "mobilní" rozhraní typu ExpressCard, zato však nabízí hned dvě možnosti připojení k monitoru (starý dobrý analogový D-Sub i moderní digitální HDMI), tři rychlé USB porty (z nichž jeden je kombinovaný s eSATA portem), gigabitovou síťovou kartu, mikrofonní vstup a zvukový výstup (analaogový kombinovaný s optických digitálním výstupem). Zkrátka pro domácí použití ideální výbava.

Zapomenout nesmím také na dnes již běžnou čtečku paměťových karet SD/MMC. Při mých testech bez problémů zvládla karty s kapacitou 32 GB, přičemž přenosové rychlosti plně odpovídaly použité třídě karty.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Displej má úhlopříčku 15,6 palce, která z velké části určuje rozměry celého notebooku. Protože je displej širokoúhlý s pravým filmovým rozlišením obrazu 16:9, působí v konečném důsledku jako opravdu velká "nudle". Pokud čtete mé recenze pravidelně, jistě očekáváte, že na MSI nenechám z použití úzkého displeje nit suchou. Tentokrát se ale mýlíte: víte, že mi u tohoto stroje úzkost nebyla příliš na škodu?

Hned to také vysvětlím. Stále si myslím, že zmenšovat vertikální rozlišení displejů je špatné a že většina uživatelů na noteboocích více pracuje než sleduje filmy. To vše platí. Ale platí to především u malých displejů - typicky u mininotebooků, které na svých uzoučkých displejích s podivným rozlišením nedokáží zobrazit ani základní dialogy operačního systému. A pokud se mi bude některý z výrobců snažit argumentovat výhodou při sledování filmů, pošlu jej bez okolků k šípku - vždyť na desetipalcové úhlopříčce nemůže být o alespoň průměrném filmovém zážitku ani řeč.

U MSI X600 je to ale jiné: displej je větší než většina televizorů v dětských pokojících nebo kuchyních, podání barev je velmi přirozené a podsvícení dostatečně rovnoměrné pro slunečné pláže z Pobřežní hlídky i na tmavé scény z Gotham City. Na displeji těchto rozměrů se již na filmy dá koukat velmi dobře a pokud nebudete sedět na druhém konci místnosti, dobře si užijete i všechny detaily filmů. Takže ano, u takto velkých displejů již má použití displeje s poměrem stran 16:9 svůj smysl.

K displeji tedy jen dvě poznámky: lesklým displejům na chuť zřejmě nikdy nepřijdu, ale podsvícení se snaží jeho lesklost vykompenzovat s grácií. Druhou věcí je rozlišení, protože 1 366 x 768 obrazových bodů není při použitém rozlišení nejjemnějším a zpočátku jsem jej považoval za jeho největší slabinu. Překvapivě mnoho uživatelů, kterým jsem notebook v průběhu testování ukazoval, však právě tento domněý neduh velmi kladně hodnotilo. Věty typu: "...konečně to má pořádné puntíky a velká písmena" nejčastěji zaznívaly z úst především střední generace. A nad vysokým rozlišení 1 440 x 1 050 u mého druhého notebooku stejní lidé ohrnovali nos se slovy "...to jsou ale blechy, vždyť si zkazíš oči".

Pokud tedy přijmeme premisu, že je MSI X600 určen jako domácí notebook pro celou rodinu, není použité rozlišení na škodu. Přestože nám se může zdát nedostatečné.

Uloží toho hodně

Máte strach si pořídit notebook, protože bude mít malý pevný disk? Pak s MSI X600 jej mít nemusíte. Testovaný model byl osazen překvapivě rychlým pevným diskem s kapacitou 500 GB, která je dostatečná snad pro většinu případných uživatelů. Disk je navíc velmi tichý a svou provozní teplotou patří spíše k chladnějším.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Přestože papírově není MSI X600 žádný výkonový trhač asfaltových povrchů, na člověka zvyklého na dnešní pomalé atomové minibooky může působit jako zjevení z jiného světa. Testovaný model byl již vybaven aktuálním operačním systémem Windows 7 z dílen společnosti Microsoft,  který jako celek podává výtečné výkony.

Téměř jsem až nechtěl věřit, že v útrobách notebooku tepe nízkospotřebový CPU Intel ULV 3500 taktovaný na frekvenci 1,4 Ghz s 1 MB vyrovnávací paměti. Ten měl totiž k dispozici nejen již zmíněný rychlý pevný disk (který byl schopen dodávat data rychlostí přesahující 60 MB/s), ale také plné 4 GB operační paměti typu DDR2. Procesor tedy nebyl při práci žádnými dalšími komponentami brzděn a navíc operační systém dokázal náležitě využít také výkonu dedikované grafické karty ATI Radeon HD4330 s 512 MB vlastní grafické paměti.

Zkrátka a dobře z uživatelského pohledu byl MSI X600 velmi svižný notebook, který bez problémů zvládal jak přehrávání videa ve vysokém rozlišení, tak i hraní počítačových her - tedy samozřejmě ne těch nejnáročnějších.

Žádný vrtulník

Hlučnost celého notebooku je na velmi dobré úrovni, ostatně přesnější by bylo hovořit o nehlučnosti. Je sice osazen ventilátorem, jeho chod je však velmi tichý a při běžné práci jej není vůbec slyšet; ozve se samozřejmě až při náročnějších činnostech, typicky při hraní počítačových her. I tak ale nejde o nic hrozného, rozhodně se nemusíte bát, že by váš notebook chtěl odletět.

Trochu výhrady však budu mít k vnitřnímu rozložení komponent, které jde ruku v ruce se zahříváním těla notebooku. Je škoda, že výrobce osadil baterii do prostoru pod klávesnici a základní desku do prostoru před ní. Opačné rozložení by bylo jistě praktičtější: při větší zátěži se totiž plast před klávesnicí mírně prohřeje a usilovně pak vyhřívá vaše dlaně. Je to škoda, protože toto je snad jediný větší neduh tohoto notebooku.

Bezdrátová konektivita, napájení a výdrž

Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Bluetooth modul ve verzi 2.1 včetně rozšíření EDR společně s Wi-Fi adaptérem podporujícím standardy IEEE 802.11b/g. Přenosové rychlosti plně odpovídají příslušným standardům, citlivost na signál bezdrátové sítě je spíše nadprůměrná, zjištěný dosah odpovídá očekávaným vzdálenostem.

Opravdu vydrží

Použití ULV komponent se pak velmi výrazně projevilo také na výdrži při chodu na akumulátor. Ten je velmi tenký a jeho udávaná kapacita je 60 Wh. Výrobce ve svých materiálech hovoří o výdrži 4,5 hodiny na plně nabitý akumulátor a po provedených testech musím tuto hodnotu jen a jen potvrdit.

Při běžné kombinované práci multimédia/kancelář/web opravdu není problém přesáhnout čtyři hodiny, při nenáročné kancelářské práci jsme se pak s tímto velkým notebookem s obrovským displejem dostali až k šesti hodinám výdrže. Kdybychom navíc ještě vypnuli bezdrátovou síť i Bluetooth, zřejmě bychom si byli schopni sáhnout až na semihodinovou hranici.

Akumulátor se na plnou kapacitu dobije za méně než dvě hodiny při vypnutém notebooku a za tři při současně běžícím stroji.

Linux, dodávaný software, zhodnocení

Notebook MSI X600 je osazne standardním hardwarem, tudíž instalace aktuální verze Ubuntu nečinila žádné potíže. Vyzkoušeli jsme jak 32bitovou, tak i 64bitovou verzi a obě pracovaly k plné spokojenosti, obě dokázaly rozpoznat a použít veškerý hardware bez jakýchkoli problémů. Mohu tedy s klidným svědomím prohlásit MSI X600 za "Linux friendly" notebook.

Novinka jej probudí

V současnosti je na pultech prodejen možné tento notebook potkat ještě se starším operačním systémem Windows Vista, nové dodávky by již měly být vybaveny novými Windows 7 - stejně jako náš testovaný vzorek. Rozdíl použitelnosti notebooku v obou systémech hovoří výrazně ve prospěch Windows 7, tudíž byste neměli váhat, a využít tak možnosti přechodu na nový systém ihned, jak bude možná.

MSI X600 také přichází s MSI ECO Engine technologií. S touto technologií se uživatel může přepnout do jednoho z 5 rozdílných módů (herní, sledování videa, prezentace, kancelářská práce a turbo battery pro nejdelší výdrž), aby minimalizoval spotřebu energie při provádění různých úkolů.

Na takové to domácí počítačování

Musím uznat, že jsem si na MSI X600 za dobu testování velmi zvyknul. A to i přesto, že jsem k němu nejdříve po přečtení jeho papírových parametrů přistupovat s despektem. Vyvedl mne však z omylu a použitá kombinace procesoru, grafické karty, velké paměti, rychlého disku a moderního operačního systému se ukázala jako velmi vhodná.

Osobně vidím jeho ideální použití jako domácího notebooku pro celou rodinu. Velký displej jistě ocení všichni, grafická karta si poradí i s některými hrami, velká klávesnice s numerickým blokem je skvělá a nízká hmotnost nebude na škodu při přenesení notebooku na jiné stanoviště. Navíc si jej můžete vzít místo filmového přehrávače o víkendu na chalupu a pokud k němu za tisícovku dokoupíte USB tuner, poslouží vám také jako velká a mobilní televize. A vzhledem k jeho slušné výdrži na akumulátor nemusíte snad ani brát napájecí adaptér.

A pokud chcete ještě šetřit, máte možnost sáhnout po levnějším modelu X600-039CZ - ten se liší pouze menším pevným diskem (kapacita 320 GB) a pomalejším procesorem (Intel Celeron M ULV 723  1.20 Ghz). Tento model je levnější o rovné dvě tisícovky.

Za tohle všechno si redakční ocenění právem zaslouží.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

MSI  X600-028CZ

Cena

18 999 Kč (doporučená)

Zapůjčil

MSI, www.msi.eu/cz/

 

WT100

Specifikace

Procesor

Intel Core 2 Solo (ULV 3500, 1,4GHz, 1MB cache)

Operační paměť (vestavěná)

4

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 ot./min

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

není

Optická mechanika (rychlost)

není

Velikost displeje (palců)

15,6

Rozlišení displeje

1 366 x 766

Grafická karta

ATI Mobility Radeon HD4330 (512MB DDR2)

Grafická paměť

512 MB

Wi-Fi

b/g

Bluetooth

2.1 (+EDR)

Mobilní komunikace

není

Operační systém

Windows 7

Porty (s výjimkou USB)

1x HDMI, 1x D-Sub, 1x eSATA/USB, 2x audio

Počet USB portů

2

Slot pro karty

1x SD/SDHC/MMC

Rozměry

392 x 255 x 25 mm

Hmotnost

2,1 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

14344

3DMark03 (body)

6895

3DMark05 (body)

4649

HDTune (MB/s; ms)

59,3 / 18,5

CrystalDiskMark (MB/s)

74,22 / 68,96

Vista Index (body)

4,1

Výdrž web* (čas)

4:21

Výdrž kancelář** (čas)

5:49

Výdrž multimédia*** (čas)

4:32

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní