Podprora na starších čipsetech umožní doprodej skladových zásob MB a zpřístupňuje nové CPU širší skupině zájemců (možnost upgrade stávajících sestav, cenově dostupnější nabídka MB+CPU, větší zbytková hodnota při odprodeji). Myslím, že výrobci si toho byli dlouhodobě vědomi. Samozřejmě ti s přehnanou nabídkou MB holt mají více práce.
ano v AMD si myslí že jim narostla křídla a budou praktikovat podobné věci jako Intel, to fandové nechtějí vidět. Za levno museli prodávat protože nebylo zbytí a "být hodní" také, bylo to v jejich obchodním zájmu. Teď když jsou na koni a vypadá to že díky 14nm u Intelu s ještě poměrně dlouhým výhledem, tohle jsou první vlaštovky. Dokud to vypadalo že Intel bude mít v ruce rychlou odpověď tak byli opatrní a ochotní povolit nové pcie na starších deskách, pak rychle zatáhli za ručku s čipsety jsou ale ještě "ořachlejší".
A jak to souvisí s tím, že výrobci nasazovali i v minulé generaci čipsetů ty 16MB čipy pro BIOS, do kterých se podpora nových čipů nevejde? Vloni snad věděli, že letos přijde nová generace procesorů, kterou by mohli/měli ve svých deskách podporovat. Ale zdá se, že s tou podporou až tak moc nepočítali. A teď jim nezbývá nic jiného, než to řešit alternativními BIOSy nebo novými revizemi desek.
Zaměňuješ AMD a výrobce desek. AMD jim nemůže nařizovat, co budou na existujících deskách nově podporovat. Je známé, že na některých, díky HW opakovačům PCIe signálu, nelze zvýšit verzi protokolu z 3.0 na 4.0. MSI bylo hloupé a kvůli pár ušetřeným centům za 16MB Flash paměť mají teď ostudu a zhoršené vnímání značky.
Časem by mohly vyjít nové revize desek s B450/X470, které budou PCIe 4.0 podporovat oficiálně (od výrobce). Stejně tak AMD nechává na výrobcích podporu ECC a sama ji negarantuje.
O to, že by to nešlo s těma opakovačema, tam nejde, tam by se to prostě nerozběhlo z objektivních příčin.
Důvod pro to PCIe 4.0 je, aby se zabránilo možnosti, že to na těch softwarově aktualizovaných nebude fungovat korektně a vrhne to špatné světlo na AMD, tj. nechtějí riskovat. Protože uživatelovi, který by si to PCIe zapnul, nemusí být jasné, že případné problémy nastaly kvůli tomu, že si zapnul PCIe 4.0, může prostě vidět, že mu s Ryzenem "padají hry/Windows/AutoCAD a na Intelu to předtím fungovalo".
Jako IMHO se tomu dá snadno rozumět a konspirace nejsou třeba, protože tohle riziko bylo evidentní od momentu, kdy tu možnou podporu avizovali. Dalo se to řešit tím, že by se jednotlivé desky zkoušely a certifikovaly, ale to by musela AGESA nějak kontrolovat podle modelu desky, na kterém běží... a ono může být problém i to, jestli se PCIe třeba testuje při výstupní kontrole (nevím). Jestli jo, tak ty starší desky byly zkoušené jenm na PCIe 3.0, ale ne 4.0, a to nenahradí, otestování malého počtu vzorků.
MSI bylo hloupé a šetřilo pár centů na flashromce? A japato, že Asus, Asrock, Gigabyte nebo ten černej šmudla vzadu do počtu (Biostar) dokázali narvat support pro Zen2 CPU bez obětování nějakých podstatných fíčur do stejně velkých, 16 MB ROM? Nebude to spíš tím, že MSI má buď rozežraný nabobtnalý BIOS, plný fíčur, nebo její vývojáři neumí dostatečně optimalizovat jeho kód?
"Jako IMHO se tomu dá snadno rozumět a konspirace nejsou třeba, protože tohle riziko bylo evidentní od momentu, kdy tu možnou podporu avizovali."
Právě proto je divné, že se tím omlouvá nynější zrušení dříve avizované podpory, aniž by se mezitím situace nějak technicky změnila.
Vysvětlení, že si AMD začalo více věřit a tlačí na prodeje nových desek, tak dává smysl.