MVČR: veřejná zakázka za 7 mld. padla. Na ICT chce vláda ušetřit

24. 1. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Tendr na poskytování komunikačních služeb ve veřejné správě byl ministerstvem vnitra znovu zrušen. Už téměř rok se nová koncepce KIVS (Komunikační infrastruktury veřejné správy) odkládá a přepracovává.

Decentralizovaná správa ušetří finance

Aktuálně vnitro potvrdilo, že se vláda 18. ledna dohodla na další změně. Komunikační služby se už nebudou nakupovat pro celý veřejný sektor centralizovaně, ale výběr poskytovatelů služeb zůstane v kompetenci jednotlivých úřadů. Centrální model prý neodpovídá situaci na trhu a je příliš nákladný. Přitom před 10 lety, kdy byl KIVS vypracován, byl centrální nákup výhodnější.

Naše analýza jasně dokazuje, že jediným efektivním způsobem nákupu datových a hlasových služeb je v tuto chvíli jejich decentralizovaný nákup jednotlivými úřady pro období jednoho roku, a to za volitelné asistence MV poskytované formou vzorových zadávacích podmínek nebo provozováním elektronické aukce pro tyto účely,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra Radek Šmerda a doplnil, že MV do konce letošního března připraví po odborné diskusi návrh nejvýhodnějšího postupu na další roky.

Oproti situaci před deseti lety už dnes mj. existuje celá řada operátorů schopných datové i hlasové služby poskytovat na nejvyšší úrovni. Došlo tedy k rozvoji konkurenčního tržního prostředí na takovou úroveň, že dochází k samoregulaci ceny a kvality služeb. Centrální nákup tak dnes neplní svou původní roli nejefektivnějšího dostupného způsobu nákupu,“ píše se ve zprávě MVČR.

Aktuální smlouvy na telekomunikační služby přestanou platit 28. března 2012. Do té doby musejí úřady na stránkách ministerstva dohledat návody, jak si nákup služeb zajistit samy, případy si nechat poradit od MVČR. Ale opravdu to stihnou?

Centralizovaná správa ušetří finance

Původní čtyřletá rámcová smlouva měla platit do 28. února 2011. Smlouva stála 11,5 miliardy (6 pro datové a 5,5 pro hlasové služby). Zakázku si rozdělily společnosti O2 Telefónica, GTS Novera, T-Systems PragoNet a ČD-Telematika. Už na podzim roku 2010 byl vypsán první tendr, jehož vítězové měli poskytovat služby pro veřejnou správu od 1. března 2011.

K nim se kromě původních firem přihlásily i Dial Telecom a České radiokomunikace. Jejich námitky, že jsou oproti předchozích poskytovatelům diskriminovány, nakonec ÚOHS přijal a výběrové řízení zrušil. Vláda musela rychle jednat a s předchozími providery proto uzavřela dočasnou půlroční smlouvu se stejně dlouhou opcí. Ta nakonec potrvá až do onoho 28. března 2012.

bitcoin školení listopad 24

Mezitím pak 27. září 2011 vypsalo ministerstvo nový tendr na čtyřleté poskytování telco služeb v hodnotě 7 miliard korun. Nový KIVS měl přitom zjednodušit propojení úřadů a ušetřit stovky milionů korun. V prosinci 2011 byl také zrušen, protože podle aktuálního názoru vnitra je právě decentralizovaný způsob levnější.

Tak co je vlastně levnější

Jak to tedy je? Přední odborník na telekomunikace, Jiří Peterka, si myslí, že se vláda chtěla především zbavit odpovědnosti za případné tahanice s neúspěšnými kandidáty, kteří by mohli znovu smlouvy napadnout z důvodů diskrimace. Takže tyto starosti hodí na jednotlivé úřady, ať si vypisují tendry samy. Přitom by vláda mohla skutečně ušetřit, neboť čím větší zakázka, tím se dají usmlouvat lepší podmínky.

Autor článku