Mně z toho plyne - nekupovat SSD od Intelu.
Ještě podotknu, že v praxi se zátěž výhradně kratičkými soubory nevyskytuje, takže by disk měl vydržet o dost víc dat, než v tomto testu. Pokud dojde k okamžitému hromadnému zápisu několika minisoubůrků, odchytí to cache a řadič to zapíše tak, aby toho přepisoval co nejmíň.
Tak sem taky hodím nějaké statistiky, jsem si celkem jistý, že dřív než ty disky umřou, tak je nahradím něčím jiným.
Samsung SSD 840 PRO 256GB, zakoupen 18. 12. 2012 (cca 5 let v provozu) používán jako systémový disk.
Zapsáno 18.54TB, Power on hours 15004, Power on count 1883, wear leveling count 91%.
Samsung 850 EVO 1Tb, zakoupen 19. 1. 2015 (cca 2 a 3/4 roku v provozu) používán na hry, dokumenty a jako dočasné úložiště pro stahování.
Zapsáno 16.04 TB, power on hours 7882, power on count 984, wear leveling count 99%.
Tak nevím jak ostatní, ale já vždy vybírám HW podle toho, co potřebuji. A pokud bych potřeboval každý den zapisovat velké množství dat, tak si zajisté nekoupím to "nejlevnější" SSD, které je určeno spíše běžným uživatelům (tj. prohlížení internetu, občas nějaký film, někdy nějaká hra, prostě nic extra), ale kouknu se po něčem z kategorie PRO, kde už je většina disků stavěná na extrémní zátěž a velký počet přepisů...
Nekupujte shity od Intelu. Intel započal éru SSD sice ale jako všechno nakonec není schopen držet krok s konkurencí.
http://www.svethardware.cz/recenze-ocz-vector-150-v-testu-vydrze-jej-umucime-k-smrti/40050
Doporučuji kupovat ssd od Samsungu. Ale Kingstone a OZC mají téže kvalitní modely. Kingston HyperX Savage a OCZ ARC 100...
Mě osobně by zajímalo, jak je to u takového disku se zárukou. 2 roky jsou standard daný zákonem, ale u prodloužené záruky si již výrobce může diktovat podmínky.
Takže jak by to bylo, když by se třeba po třech letech takový disk "zamknul"? Jestli by ho Intel vyměnil za nový, nebo prostě řekl překročily jste limit a máte hotovo na to se prodloužená záruka nevztahuje.
Jedním slovem "TRAGÉDIE", tenhle Intel samozřejmě nemá s "Intelem" skoro nic společného, jde o čipy Hynix. Poslední dobré generace SSD které stály za to byly MLC 25 a 20nm, všechno ostatní je jen o tom že to do záruky nějak dokroutí. TLC a zmenšování čipů je taková nová SSDGATE!!!!!! Disky co vydrží sotva pár let a to tady nikdo neměřil jak čipy degradují časem.
Vidím tu mnoho komentárov, podľa ktorých je tento Intel strašne nekvalitný, že to so značkou ide dole vodou a že ostatné značky majú kvalitnejšie disky. A to preto, že nezvládol najdeštruktívnejší test SSD aký som na internete našiel. Môžete niekto zverejniť ako dopadli v rovnakom teste tie ostatné disky? Rád by som sa poučil o tom, ktoé značky sú dnes najspoľahlivejšie.
Moj disk, intel SSD 320 series 80GB asi z roku 2011: work time 13992 hours, powered on: 10416 times, Health: 96 percent, drive health is excellent, data written: 12126 GB, TECdate: september 08, 2139. Nemam ziadne optimalizacie, W7, disk je systemovy a volneho miesta je tam minimum, cca 900MB..... ide suuuper..... 12TB zapisane, pre beznych ludi bude asi 30TB nedosiahnutelne, pre ludi, co vedia disk znicit prepisovanim, mali by aj vediet, aky si kupit....
Dost neuvážené rozhodnutí, vzhledem k tomu, že v testu není s čím porovnávat. Jde o extrémní "destruktivní" test. Doporučuji si projít celý test, kde je tabulka životnosti při lehčím zatížení ( tedy běžném zatížení).
Intelu jednoduše záleží na datech a tak je v životnosti dost konzervativní. Zatímco jiní výrobci to risknout a dovolí další zápisy i když již uživatelům hrozí ztráta dat.
Já jsem neřekl že Intel je špatný, naopak, tohle co bylo v recenzi není žádný INTEL, nemá to ani jejich řadič ani paměti, je na tom jen hezké logo.
Spolehlivá je Intel DC řada, máme disky S3520, S3610 a S3710, z historie S3700 a klasický Intel 530/520, žádný z nich nevykazuje jakékoliv chyby. Nevýhoda řady DC je vyšší spotřeba o cca 1-2W, proto pro notebooky nic moc.
Cena takového Intel DC S3520 s kapacitou 960 GB je 10 000 Kč bez DPH a garantují 1DWPD po dobu 5 let, tj. cca 2000 přepisů!
přesně tak, konečně člověk co má přehled. Ono jako dá se s tim žít, lidem to funguje, ale svoje data bych na tom nechtěl mít. Navíc tern zápis 50-100MB/s potom co se zaplní SLC cache. Mám doma Kingston Savage 20nm MLC, Samsung 830 28nm MLC, a Sandisk Plus s 25nm MLC a ty nikomu nedám, začíná to mít hopdnotu zlata :D
No, já bych je vzhledem k jejich ceně nekupoval stejně, ale blokování disku po doběhu teoretické životnosti buněk mě v tom jen utvrdilo.
Jinak teď jsem u noťasu, ve kterém běhá deset hodin denně SSD od OCZ (což je vlastně Toshiba) a hlásí opotřebení 8%. Takže životnost cca 25 let. Checht...
Tady bych spíše tipnul, že intelu záleží na oddělení konzumní a profi sféry. V testu nenarazili na měřitelně zvýšené opravování chyb, takže disk nebyl nikde poblíž destrukci a pokud jde soudit podle testů jiných disků, limit je alespoň o řád výše.
V konzumní sféře tento limit stejně nikdo nikdy nedosáhne, ale v profi sféře, kde je zápisů násobně více už by hrál roli v podobě nutnosti koupi nového. Potom by se ale těžko prodávaly násobně dražší.
Záruka u nového zboží nemůže být kratší než 2 roky. Nějaké omezení v množství dat není vůbec relevantní. To že by například klesal výkon disku není důvod k reklamaci (jako je tomu například u baterií), ale pokud přestane fungovat, tak to důvod je.
U prodloužené záruky si může podmínky diktovat výrobce.
Vážně nechápete, že z hlediska uživatele je lepší varianta zamknout zápis a umožnit zazálohovat veškerá nepoškozená data, než riskovat, že uživatel o svá data přijde?
Moje SSD, kterému jsou 4 roky a 3 měsíce a jede jako systémový disk v průměru něco přes 11 hodin každý den, má najeto 14,5 TB zápisu. Opotřebení hlásí 2 % a je to Intel. Samozřejmě Intel s daleko větším povoleným počtu přepisů. Ale když vidím, že i moderní "šunt" zvládne přes 100 TB, neměl bych obavu ani z něj.
Záruka se vztahuje na vady, ne na běžné opotřebení. Toto je dělící kriterium. Takže pokud vyčerpáš počet zápisů u SSD/ošoupeš podrážku na botech/sjedeš gumy na autě, tak se na to nevztahuje záruka.
Pokud by ale SSD mělo vadný paměťový čip/podrážka na botě se odlepila/pneu samovolně prasklo - potom je to věc záruky.
Záruka nekončí po vyčerpání počtu zápisů a narozdíl od toho, co píšou výše - ani nekončí u auta po ujetí 1500000km (nebo kolik si řekne výrobce). Jen se bere, že je daný výrobek běžně opotřebený a pokud se pokazí něco, co z toho opotřebení vyplývá, tak ti to nemusí uznat. Pokud se ale najde vada, která nesouvisí s opotřebením, záruka stále platí (například vadné airbagy, které byly už z výroby).
elzyx: Mýlíš se a doporučuji si pročíst některé části OZ, namátkou § 2165 - Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.
§ 2168 pak říká - Ujednají-li prodávající a kupující zkrácení doby pro uplatnění práv z vadného plnění, nepřihlíží se k takovému ujednání.
Další paragrafy zde není třeba citovat, jinak řečeno, na jakékoliv spotřební zboží je záruka 24 měsíců, výmluvy prodejců, servisů nebo dodavatelů o kratší záruce jsou zcela mimo zákon!
Nekupuji si žádný spotřebič s tím, že vydrží jako SSD nějaký počet cyklů / zapnutí / naběhá x hodin. Záruka je 24 měsíců a po tu dobu musí fungovat s tím, že např. displej televize bude mít nižší jas, baterie nižší kapacitu, disk bude pomalejší a tak dále.
A když už mluvíš o autech, namátkou sem si vyjel záruční podmínky Mercedesu, Jaguar a Fiatu, Mercedes i Fiat má v podmínkách jasně uvedeno, že záruka 24 měsíců je bez omezení najetých kilometrů. Takže ano, když s Mercedesem najedeš 300k km ročně a odejde motor, tak můžeš reklamovat. Stejně tak máš právo, pokud ti auto neopraví do 30 dnů na odstoupení od kupní smlouvy (jako když ti do 30 dnů neopraví telefon), takovou zkušenost mám shodou okolností s Mercedesem.
Aby mě někdo nechytal za slovo, mluvím o prodeji koncovému zákazníkovi.