Nedíval jsem se do dokumentace, ale napadá mě jedno... není náhodou napájení každého z jader separátním napětím? Pokud by to tak bylo, na Kaby Lake by mohlo být třeba šest napětí: 4 CPU + uncore + GPU. Na Coffee Lake by jich ale bylo osm: 6 CPU + uncore + GPU. To by samozřejmě mohlo způsobovat zásadní potíže, když by na pinech, které nově náleží dvěma jádrům, mělo být jen jedno (dvě rozdílná napětí do jednoho jádra).
Nevýhodou Skylake a dalších je, že na rozdíl od Haswell byl odebrán integrovaný měnič napětí. Haswell si vyráběl napětí pro jednotlivá jádra sám uvnitř, stejně jako to teď dělá Skylake-SP.
Představ si, že máš desku s čipsetem Z270. Za rok a půl Ti odejde. CPU si chceš ještě nechat, a tak zvolíš výměnu desky. Koukneš do obchodů, a tam už žádná deska s čipsetem Z270. Ale pořád tam jsou nějaké desky pro Z370. V té chvíli budeš na Intel nadávat, protože budeš muset kupovat desku z bazaru, kde je vždy riziko podvodu, máš menší výběr, nemáš záruku a dostaneš použité zboží.
Není to "Ubohej hejt intelu". Kompatibilita Z370 se Skylake/Kaby Lake by mohla mnohem lidem v budoucnu pomoct.
jasně, deska zhoří jen tak. Všechny moje desky vydržely to stejné co procesor a kdybych je teď vyhrabal ze smetiště a zapojil, tak věřím že budou fungovat dál. Ale za rok a půl v záruce... A i kdyby tak procák střelím někomu komu odešel procák a nebo se mu nepovedl DELID a má desku. Sobě pak koupím celou novou platformu. Hledáte chyby kde nejsou, protože AMD a jejich AM4, které stejně budete měnit kvůli PCI-E 4.0 nebo 5.0... lidí co mění procáky jak ponožky je naprostý minimum a dokonce i na patici máš napsané, že záruka je jen na výměnu procáku 5x.
Píšeš jako ibvykle nesmysly. Desky samozřejmě mají mnohem menší životkost, než CPU, za moji 20 lettou kariéru, kdy jsem prodal možná i desetisice počítačů, tak vadný CPU jsrm potkal v několik ka případech, ale desky odchází neustále.
A je naprostý opruz likvidovat jinak výkonově dostačující PC,.jen proto, že nejsou náhradní díly.
A ty velice dobre vis, ze nehovorim o matkach v domacnosti. Jsme v enthusiast segmentu. Kdo si dobre platformu navrhne, nepotrebuje menit cpu po dobu zivotnosti desky. Pokud nekomu odejde deska rok po trilete zaruce, porad bude dost desek k sehnani, minimalne pres ebay. Pokud nekomu odejde tri roky po zaruce, stejne to cpu menit bude, protoze se to vyplati.
Tat,tak zbožnuju lidi s kterejma se začnu bavit o hrách a pc jak jim to užasně šlape vše naplno atd a když se ho zeptám co tam má řekne že vlastně neví a nejvíc mě dostal ten co mi řekl že si ho koupil v supermarketu to jsem se smíchy málem neudržel pak se mu jednou pokazil a já šel kněmu že se na to mrknu a když jsem se doněj podíval tak jsem neměl slov co tam má za veterána :)
Otazne je, dokedy to bude platit. Teraz ma Ryzen pri pretaktovani maximum okolo 4.1GHz. Zaroven Ryzen dokaze lepsie vyuzit vysokotaktovane RAM. Buduci rok vyjde nova generacia Ryzenu na vyssich frekvenciach a urcite sa zlepsi aj IPC, takze je mozne, ze uz buduci rok bude vyhodnejsie kupit buduci Ryzen ako i7.
Adobe je mimochodom dost neschopna firma, ked nedokazala vyuzit ani viac ako 4 jadrove xeony. Optimalizacia im nic nehovori.
Desky už dávno neodcházejí jak na běžícím páse, pokud je neusmaží vadný zdroj, nebo amaterismus skladatele (který strčí žravý CPU do laciného modelu desky určené pro kancelář).
Poslední samovolné odchody skončily s dobou, kdy výrobci osazovali elektrolyty (a i to je vcelku jednoduše opravitelné). Od té doby je klid.
Teď mi to tydýt sebral z klávesnice, desky reklamujou ichtylové. Zažil jsem na střední kokota (omlouvám se redakci za sprosté slovo ale lépe ho nazvat nemohu), který byl schopný za běhu počítače vyjmout grafickou kartu a strčit tam jinou. Takoví ichtylové pak budou všude do diskuzí psát jak desky reklamují, ale přitom je to jejich vlastní snížené IQ, které likviduje desky. (u tmimina mě to nepřekvapuje) Schválně kolik z Vás má desky uzemněné a zkontrolované že je uzemnilo? Ono nestačí si myslet že když přišroubujete desku k plechové skříni, že to automaticky desku ochrání.
@Tynyt.. desky nemuseji odchazet jak na bezicim pasu, ale urcite budou odchazet daleko casteji nez CPU. Na tom se kazdy normalni clovek preci shodne. Pokud by jsi vzal jen pravdepodobnost, ze se na desce neco pokazi a bral CPU jako jednotku a soucastky na deskach, jako jednotky...tak uz jen timto je pravdepodobnost, ze neco odejde na desce daleko vetsi. Na to clovek nepotrebuje byt ani physik ani elektikar :)
Vidis to, i ja se profesne zabyvam IT 30 let, a tvrdim, ze pises absolutni nesmysly. My jsme jeste v roce 1998 staveli take pro firmu kompy inhouse, protoze tehdy byla uplne jina situace, vykon hw, vyvoj hw, vyvoj sw, vyber, ceny. Dneska je situace uplne jinde a rozhodne to neni kvuli nejake konkurenci. Vykon PC se dostal do stavu, kdy proste behem zivotnosti platformy upgrade nema zadne opodstatneni. To je jediny skutecny duvod .
Tydýte, nezlob se na mě, ale já jsem rád že doba postupné modernizace počítačů je dávno pryč. Taková ta nejistota a věčné shánění informací, jestli ten který hardware bude kompatibilní s novou součástkou je moje noční můra a raději si opravdu jednou za x let koupím celou novou sestavu u které vím že je kompatibilní a VÝKONNÁ. A né tak že si koupím nejrychlejší grafiku, nejrychlejší procesor a pak zjistím že mi to brzdí třeba zvuková karta. Ne, fakt jsem rád že ta doba je pryč.
Ve velkych firmach se predevsim planuje na delsi cas a neupgraduje se, alespon pokud hovorime o pracovnich stanicich a serverech. Ty experti, o kterych mluvis, totiz presne vedi, ze prace je draha. A servis je zalezitosti dodavatele hw, ktery se o support platformy na dane obdobi postara.
Narozdil od tohoto profi pristupu existuje i ten detsky do-it-yourself za penize od maminky, kde se to rucne upgraduje a patla jak to vyjde, kde ruzni jedinci vymenuji vykonove benefity za hypoteticke moznosti pozdejsiho upgradu, zazracne vire v nejakou softwarovou singularitu nebo svoje afinity k dane znacce (zmurk zmurk, tydyyte a skavene ;).
O jakém "enthusiast" segmentu to mluvíš? Řeč je o základních deskách, jejichž užití nevztahuje jen na výše uvedený segment. Pokud starší CPU nepodporuje nejvyšší čipset, jak by jej mohly podporovat ořezané verze čipsetu?
Dále: ve velkých firmách se průměrný ajťák v PC nehrabe vůbec, ten jen píše tikety a mění myši a tonery. Výjimky samozřejmě existují, ale právě proto, že práce je drahá, tak málokdy narazíš na opravdového znalce. A když vidím, jak třeba Dell zprasil poslední generaci Latitude, tak si myslím, že pořádně stavět počítače neumějí už ani tam.
A k té tvé rádoby vtipné hlášce: na rozdíl od tebe se počítačům věnuju nějakých 30 let a viděl jsem za tu dobu spoustu samolibých frajírků. "Pozdější upgrade" zmizel s ústupem AMD a koncem konkurence, do té doby jsme běžně počítače upgradovali (dokonce i v dobách C64 a Amigy). A ta doba se zase vrací, díky konkurenci. Ale klidně si dej na hlavu čepičku z alobalu s logem intel a nakupuj jen ten pravý HW s modrým logem.
Tombomino: proto se přece zásadně vybírají desky bez zbytečné bižuterie, jen to nejnutnější, ale v dostatečné kvalitě a kvalitním napájením. Navíc, dnes moderní platformy mají prakticky vše integrováno v procesoru a NB/SB už se nepropalují deskou. Ono to s těmi deskami navíc nebylo marný ani v dobách nízké integrace. Samozřejmě se najdou případy, kdy chcípá LOM (typicky fušeřina made in Gigabyte, ale potkal jsem už i Asusky) nebo flash (opět nejčastěji k potkání na deskách GB s úžasnou fíčurkou DualBIOS (asi nejistota výrobce, který ví, že tam cpe odpad, tak se tím sichruje). Ale to jsou externality, které nastávají jen v určitých prostředích.
Tynyte, desky samozřejmě odcházejí. Je to lepší než dříve, z hlediska záruky, to se reklamuje celkem málo, ale děje se to. No a po záruce? Např. desky v noteboocích HP 4525 odchází do 6 let všechny.
Právě máme problém s platformami 1155 a 56, kdy CPU jsou stále pro kancelář dostačující, ale nelze sehnat desky, takže místo opravy PC za 2000 se kupuje nové.
Přitom na stejně stará AMD lze použít nové desky s AM3.
jfb: ale já nepíšu, že desky nechcípají vůbec, ale že se jedná o specifické podmínky, kdy chcípnou. Buď odejdou v rámci záruky (typicky do 2-3 měsíců), nebo funguje "navěky," zejména stroje, se kterými se moc nenacvičuje. Ještě v dobách AM2/soket 775/478 ty desky chcíply po 5 letech na kondíky, ať jsi chtěl či ne, pokud jely 8h denně.
Co se desek pro notebooky týká, tam je to otázka konstrukce, chlazení, atp., to bych nebral jako typickou desktopovou desku.
proč bych to dělal? Mám skylake a zajímavé pro mě bude až Icelake a to bude úplně jiná platforma a PCI-E 4.0... takže bych základku měnil tak či tak. Navíc pokud mou schopností deska neodejde, tak prodám desku s DELIDovaným procákem jako komplet daleko snáž, než jen samostatně desku/procesor.
tynyt 19.9.2017 at 15:10 Ve firmach a retailu se nikdo s upgrady obtezovat nebude, tak jako dosud. Nema to opodstatneni, notabene v dobe, kdy firmy masove migruji na ntb. A jak jsem rikal, v ethusiast segmentu se bude tykat upgrade predevsim tech, kteri udelaji na pocatku stavby spatnou volbu, at uz z neochoty investovat nebo osobnich preferenci.
Firmy počítače samozřejmě upgradují, ale ne ohledně CPU, to je pravda. Přidává se RAM, pokud to lze na 8 GB a mění HDD za SSD. TO je dost masívní. Takto stroje s jakýmkoliv Core i-X vydrží morálně v kanclech další 2-3 roky.
Nevím, proč špatnou volbu. Já na své AM2 desce upgradoval z dvoujádra na 4jádro a poté na 6jádro, tak jak postupně během let vycházely. Pak jsem vyměnil desku na AM3, jelikož jsem potřeboval DDR2 desku jinam, ale to je už jiná historie.
hnízdo: jasně, protože jsme v roce 1998 (1992, ... blablabla) stavěli PC z komponent a byla jiná situace, tak dneska je to jinde? Proč? Vždyť právě ti entuziasti nemají problém do PC tu přidat lepší CPU, tam zase grafiku atd. Že nebyla 6 let pořádná příležitost? No a? Vypadá to, že zase bude.
Kromě toho, ty "platformu" bereš z pohledu Intelu, kde do desky strčíš jen jednu generaci, ale dříve to bylo tak (a i u Intelu), že do desky šlo osadit generací několik. A to je celé. Právě faktor unifikace desek, které se dosti přiblížily těm z počátků PC, kde nezáleželo jakou máš sběrnici a počet portů (obojí je zastabiliováno a ani PCIegroup nevypadá, že by někam spěchala, natož aby uživatelé cítili potřebu vyššího výkonu sběrnic jako to bylo kdysi u ISA a PCI) svědčí postupným upgradům - stačí, aby deska "uměla" několik následných generací procesorů, a tyto nové generace přinášely nějaké zlepšení.
Jsi jak retardovaný právník. Slovíčkaříš a tříštíš fakta k obraně své chybné domněnky. Původně byla debata o tom, že nemá smysl komponenty měnit po jednom, ale jako komplet deska+cpu+ram a tím pádem nějaká změna patice procesoru je prostě většinu lidí u zadele.
PS: Pro příště mě oslovuj: "VÁŽENY PANE CRHA GURU IT", děkuji.
tynyt: Starsie dosky chcipali preto, lebo sa vnich pouzivali nekvalitne kondenzatory a cele to napajali nekvalitne zdroje. V dobach 478 a starsich si mal problem kupit kvalitny zdroj. Dnes taky stoji par eur a mas siroky vyber.
Uz v dobach lga 775 a Core procesorov to bolo znatelne lepsie aj co sa tych dosiek a aj zdrojov po prichode Seasonicu a jeho OEM zdrojov.
Teraz dosku s nekvalitnymi kondikmi nenajdes, lebo by bola nepredajna. Konkurencny boj vyustil v to, ze sa vyrobcovia predhanaju v pouzivani kvalitnych kondenzatorov. Pouzitie kvalitnych kondenxatorov bola jedna z mala moznosti ako sa odlisit od konkurencie. Dnes je to sposob ako drzat krok s konkurenciou.
Aznohh 19.9.2017 at 21:05 Kdyz to nepotrebuji, ale chteji, tak at si koupi i desku, nebo at si delaji co chteji, kdyz chteji :) Nikoho nezajimate.
jfb 19.9.2017 at 17:06 Nesmysl. Za poslednich deset let zadna firma se kterou jsem se setkal neupgradovala svoje desktopy, ani co do ram ani co do hdd. Jedine co jsem resil byly upgrady inhouse serveru. Drtiva vetsina pouziva neupgradovatelne notebooky, a zbytek provadi standardni cyklus vymeny hw
Crha 19.9.2017 at 19:24 LOL +1
neznabohu: Klidně ať je to -500%, PCI-E 4 je hotová věc a ten kdo si letos koupí desku s PCI-E 3 tak prostě bude muset v budoucnu (~5let) stejně kupovat novou desku pokud si bude chtít pořídit novou grafickou kartu. A tudíž je úplně jedno jestli bude mít patici AM4 nebo 1151v.2
Velmi plytká argumentace, Hnízdo je z formy.
Rozdíl je v tom, že výměna cpu přinese něco navíc, vyšší výkon... kdežto nutná výměna mb je jen zlo, protože získám jen rebrand toho co mám s naprosto stejnou funkcí a ničím navíc. (možná tak dvě led světýlka navíc :) ) A jako bonus opruz s reinstallem, licencí Win atd..
AMD má v tomto jasnou výhodu a fanatici se můžou klidně rozkrájet.