Na sociální sítě až od 16 let? Austrálie jako první přichází s radikálním omezením

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Za porušení zákona nebudou odpovědni děti nebo jejich rodiče, nýbrž výhradně provozovatelé platforem.

Austrálie jako první země na světě zavede věkové omezení na sociální sítě. Australští zákonodárci ve čtvrtek schválili zákaz používání sociálních sítí osobám mladším 16 let. Zatímco velké technologické společnosti reagují na nový zákon negativně, tamní vláda chce tvrdým omezením chránit duševní zdraví dospívajících.


Za obcházení hrozí astronomické pokuty

Nový zákon vejde v platnost za 12 měsíců. Podle Australského parlamentu je to dostatečná doba, aby se společnosti, kterých se zákon týká, mohly přizpůsobit. Za porušení nebudou totiž odpovědné děti nebo rodiče, nýbrž výhradně provozovatelé platforem. Společnostem, které se zákonu nepřizpůsobí, bude totiž hrozit pokuta až 50 milionů australských dolarů (přibližně 777 650 000 Kč).

„Víme, že sociální média způsobují sociální škody. Chceme, aby australské děti měly dětství, a chceme, aby rodiče věděli, že vláda stojí za nimi,“ uvedl australský premiér Anthony Albanese v prohlášení týkajícím se ochrany dětí na internetu.

Podle magazínu The Verge zatím není zcela jasné, kterých platforem se bude zákon týkat. Z logiky věci se očekává platnost pro Facebook, Instagram, Snapchat, X a TikTok. Weby používané pro vzdělávání (včetně YouTube) mají dostat výjimku stejně jako aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp.

bitcoin_skoleni

Finančák si posvítí na české OnlyFans modelky. V řádu několika let si vydělaly přes 600 milionů korun Přečtěte si také:

Finančák si posvítí na české OnlyFans modelky. V řádu několika let si vydělaly přes 600 milionů korun

Nově přijaté opatření podle průzkumu YouGov podporuje 77 % dotázaných Australanů. Naopak Meta zákon v minulosti kritizovala a označila jej za „nekonzistentní a neúčinný“. Do boje vyrazil také miliardář Elon Musk, který na své síti X označil zákon jako „zadní vrátka, jak kontrolovat přístup všech Australanů k internetu“.

Zdroje: The Verge, Prime Minister of Australia, YouGovX