Přiznám se, nevím, jaká je aktuální situace, ale ještě zhruba před rokem a půl, kdy jsem si kupoval notebook od Acer, byla moje žádost o vrácení 100% ceny za OEM Windows zamítnuta. Nevím o tom, že by existovala oficiální možnost, z notebooku, na kterém jsou předinstalovány Windows, si tento systém nechat odstranit a nechat si vrátit 100% ceny za OEM Windows. Setkal jsem se s neoficiálními nabídkami slev od prodejců směsných 500Kč. Microsoft podle mě zneužívá svého postavení na trhu. Prodejci, kteří přistoupí na nekalou hru Microsoftu z toho mají profit, a poškozeným je zákazník.
Sice mi článek zmizel z dohledu, tak jsem na něj natrefil znovu až teď, ale stejně se zeptám.
Jak velký tržní podíl má Lenovo, že jej považujete za monopol? Ten člověk se nesoudil s Microsoftem, jak je taktéž velmi populární, ale s výrobcem notebooku, že mu nenabídl jím požadovanou variantu. Co bude příště? Budeme se soudit s výrobcem notebooku, že nevyrábí nějaký typ třeba v zelené barvě? Takhle si Vy představujete tržní prostředí, ne jako protnutí nabídky s poptávkou, ale aby zákazník diktoval výrobci, co přesně má vyrábět? Já tedy ne. Nevidím v tom narušení konkurenčního prostředí ze strany Lenova, nýbrž ze strany státu. Za situace, kdy Lenovo ani zdaleka nemá většinový podíl na trhu (natož dominantní), mi přijde absurdní mu diktovat, jaké varianty produktu má nabízet. I kdyby nakrásno zakazovalo použití Linuxu na svých noteboocích (což samozřejmě nemůže nijak vymáhat, ale jen třeba napsalo, že Windows only), tak do toho státu nic není. Komu se to nelíbí, ať si koupí notebook jiné značky.
Pane Morgane, můžete prosím citovat část mého příspěvku, kde označuji firmu Lenovo za monopol? S jistou mírou zjednodušení jsem za monopol označil Microsoft. Zdůvodnění svého názoru již opakovat nebudu, můžete si jej přečíst výše. Jen bych se ještě pokusil o hypotetický příměr. Představte si situaci, kdy vydavatelství XY by vlastnilo práva k 93% veškeré hudby. Z pozice své síly by s výrobci mp3 přehrávačů uzavíralo oboustraně výhodné dohody o spolupráci. Již ve výrobě by docházelo k umisťování hudby, v hodnotě 2000 kč, na každý mp3 přehrávač. Podle Vás je situace zcela v pořádku, protože celých sedum mp3 přehrávačů ze sta je prodáváno bez hudby a spotřebytel má tudíž možnost výběru. I když přichází o možnost volby barvy, tvaru, velikosti, kvality, výkonu...a je nucen vybírat z těch několika kousků bez hudby? Nebyla by situace na trhu s mp3 přehrávači diametrálně odlišná, kdyby neexistovalo jedno výrazně dominantní vydavatelství ale probíhal zde tuhý konkurenční boj?
Vidím, že se mi Vás nepodaří přesvědčit o opaku ani vyčerpávajícími odpověďmi a názornými příklady. Zcela záměrně jsem v předchozím příspěvku použil takto výrazný, téměř karikaturní příklad, kdy i většina ekonomicky málo zdatných čtenářů pravděpodobně vytuší, že není něco v pořádku, a daná situace by je, jako spotřebytele, poškozovala. Zřejmě jste výjimka potvrzující pravidlo, filantrop a peníze pro Vás příliš neznamenají. MOHU SE JEN ZEPTAT, KDE JSTE ZÍSKAL SVÉ EKONOMICKÉ VZDĚLÁNÍ? V každém svém příspěvku se odvoláváte na protnutí nabídky s poptávkou a tzv. Smithovu neviditelnou ruku trhu. Já se Vám celou dobu snažím ukázat, že v tomto případě, kdy jedním z důležitých subjektů výrobního řetězce je "monopol", dochází k tržnímu selhání a nábídka s poptávkou neplní zcela svoji funkci. Dokonalá konkurence, ve které jediné neviditelná ruka trhu funguje optimálně, je čistě teoretická záležitost. Na světě neexistuje jediný dokonale konkurenční trh. Snad jen komoditní burza se mu v určitých aspektech blíží. Záleží tedy jen na tom, jak velká deformace trhu v tom či jiném odvětví vzniká, a co pro nás ještě přípustné je, a co není. Přiznávám, míra tolerance je již věcí čistě subjektivní a toho, řadíteli se mezi konzervativce, laissez faire nebo neoliberalisty. Každopádně, díky bohu za demokracii a svobodu slova. Každý ať jedná, jak uzná za vhodné.
Nie tak celkom... ak aj kúpiš auto s plechovými kolesami stále máš možnosť si priplatiť za hliníkové, resp plechové predať.. predáš OEM OS z notebooku? nie... je tu voľba, to že si si kúpil auto s plecháčmi je tvoja vec, mohol si si priplatiť za hliníkové... v Lenove máš možnosť si kúpiť akoby len hliníkové a lacnejšie možnosť nemáš....
Pane Morgane, jak vidno, danou problematiku jste si stále ještě nedostudoval, ale sebevědomí máte narozdávání. Z Vašeho prvního příspěvku jsem usoudil, že se v oblasti chování firem v nedokonalém konkurenčním prostředí příliš neorientujete a nechtěl jsem Vás proto zatěžovat odbornými výrazy. Pokud se Vám přesto zdá, jako přílišné zjednodušování, nazývat Microsoft monopolem, můžeme se bavit o trhu s operačními systémy jako o diferenciovaném oligopolu s Microsoftem jako dominantní firmou. Jenom bych upozornil, že v současné době drží Microsoft se svým Windows na trhu s OS 92% podíl, a jako monopol se skutečně často chová. Mezi Microsoftem a výrobci notebooků a desktopů samozřejmě dochází k uzavírání dohod, které poškozují spotřebytele, a které by zároveň v tržním prostředí nevznikaly. Proto je zde zásah ze strany státu zcela legitmní. Váš příměr s automobily je potom zcela lichý, což jen potvrzuje nejen Vaše nepřemýšlení nad chováním firem v (nedokonalém) konkurenčním prostředí, ale i Vaše nepřemýšlení nad věcmi vůbec. Na trhu s automobily probíhá tvrdý konkurenční boj, kdy největší výrobce osobních automobilů, Toyota, drží pouhých 11% trhu a poměr vznětových a zážehových motorů se dlouhodobě pohybuje kolem 1:1. Snad uznáte, že toto je situace zcela opačná, oproti situaci na trhu s OS. Pane Morgane, ještě jednou na Vás apeluji, buďte s vynášením soudů trošku rozvážnější.
"Ve Francii ovšem platí zákon, že žádný produkt nelze prodávat výhradně společně s jiným produktem..."
Je třeba ještě něco dodávat pro vysvětlení? Monopol, oligopol či dokonalá konkurence, tenhle zákon mluví jasně a je to tak. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme na to nadávat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.
Já osobně si sice myslím, že to už je trochu přehnané tímto způsobem regulovat trh zrovna v tomto případě (samozřejmě regulaci proti monopolům nic nemám, Microsoft pod ni jednoznačně spadá).
Francouzské zákony neznám, abych pravdu řekl. Jen jsem vyjádřil svůj názor, že je to absurdní. V USA se uživatelé mikrovlnek soudí s výrobci, když tam dají sušit kočku a ta nepřežije.. Podle tamního zákona sice mají na odškodnění nárok (pokud nejsou předem výslovně varováni), ale pro mě je to prostě absurdní. Víc k tomu asi nemám co dodat :-)
Je to jednoduché: kdyby byla po strojích s Linuxem poptávka, tak by je výrobci vyráběli a prodávali. O tom tržní prostředí je. Nutit výrobce soudně vyrábět nějakou variantu je podle mě zvrácené a do tržní ekonomiky to nepatří.
A pokud má někdo menšinové zaměření, tak holt musí hůře uspokojovat své požadavky (déle vybírat) nebo zaplatit vyšší cenu za jemu uzpůsobený produkt, v tomto případě není cena o tolik vyšší; OEM Windows stojí výrobce počítačů asi 800-1000 korun, pokud vím (u netbooků ještě méně).
No a co, že MS má vysoký tržní podíl? Úplný monopol to samozřejmě není, i BFU vědí, že existuje Linux a MacOS.
Tady jde o to, že se uživatel soudí s výrobcem notebooku, že mu neumožnil koupi modelu bez OS. A co? To je jako se soudit s výrobcem auta, že neprodává verzi s dieselovým motorem, ale jen benzínovým. Když chceš diesel, kup si jiný model nebo od jiného výrobce.
Vsadím se klidně, že kdyby si uživatel dal tu práci, tak do hodiny najde obdobný notebook jiné značky bez OS. Ale teď je v módě se soudit o kdejakou pitomost, když z toho kápnout nějaké peníze. Za chvíli se budeme soudit s výrobci mikrovlnek, že na ní není výslovné upozornění, že neslouží k sušení koček a dětí.