Pokud nás nebo i jiné hardwarové zpravodajství často čtete, asi vám něco bude říkat zkratka IDF. Skrývá se pod ní série konferencí Intel Developer Forum, které pořádá dvakrát do roka Intel a asi jste si všimli, že se při nich dostávalo ven množství detailů k procesorům i dalším technologiím této firmy. Detaily architektur CPU jader a dalšího hardwaru (eDRAM coby L4 cache, integrovaná napěťové regulátory a tak dále) byly obvykle zveřejněny právě na IDF. Vedle toho byly tyto akce také důležité pro vývojáře, součástí bylo velké množství různých odborných seminářů. Píšu o ní teď v minulém čase, jelikož dle překvapivé čerstvé zprávy Intel tuto tradici náhle opouští: oznámil, že žádná další konference IDF nebude a tato tradice končí. Nejbližší IDF 17 bylo přitom očekáváno v srpnu.
Intel již dříve vyhlásil, že letos nebude pořádat první ze dvou IDF, to zimní v Číně. Ovšem u letního amerického „eventu“ stále nikoho nenapadlo očekávat, že by tato dvacetiletá tradice zanikla kompletně. Možná to nemusí hned působit jako závažná věc, ale IDF hrálo i úlohu čehosi jako výkladní skříně Intelu a jeho partnerských firem, akce měla velkou publicitu a novinářskou návštěvnost. Rozhodnutí ji nadobro zrušit tedy vyvolává otázky po tom, zda byl problém v nákladnosti velké akce nebo zda třeba nemůže jít o projev nějakých zatím netušených problémů, zmítajících jinak suverénní firmu – jež je s přehledem největším světovým výrobcem polovodičů.
Konference IDF měly dvacetiletou tradici
Zpráva se objevila přímo na stránce, která na IDF 17 v San Franciscu zvala. Krátké sdělení říká, že Intel program konferencí IDF byl zrušen v souvislosti s tím, jako „portfolio eventů“ firmy „prošlo evolucí“. Oznámení o konci pořádání těchto akcí děkuje minulým účastníkům a dodává, že podpora ve formě dokumentace, softwaru, nástrojů a podobných zdrojů pro vývojáře, programátory a tvůrce hardwaru je dostupná nadále. Jen jinými formami, zejména prostřednictvím webových stránek a zastoupení firmy.
Zdá se, že Intel rozhodnutí akci zrušit zdůvodňuje tím, že se zaměřovala hlavně na svět PC, zatímco záběr firmy je dnes mnohem širší: nevolatilní paměti a SSD Optane, byznys v zakázkové výrobě, FPGA, automobily (po akvizici Mobileye), internet věcí, bezdrátová komunikace a velkou roli hrají serverová CPU. Nicméně toto zdůvodnění je zvláštní – proč prostě náplň IDF nerozšířit o tato témata? Ostatně v posledních ročnících se jim akce a její semináře věnovaly.
Intel chce údajně s médii, odborníky a průmyslovým ekosystémem nyní komunikovat místo akce IDF novými způsoby. Mezi těmi by měly být i nepravidelné konference, držené příležitostně k různým novinkám či tématům. Nedávno například Intel představoval své výrobní technologie na tzv. Manufacturing Day (nestihli jsme se mu moc věnovat, vzešel z něj ale například tento snímek 28jádrového procesoru Skylake-SP); podobných akcí tedy asi bude více a Intel bude své PR rozpočty vkládat do nich. Z čistě praktického pohledu je asi lepší, pokud máte co nejvíce „eventů“ během roku, než dva velké. Více menšími akcemi si zajistíte větší viditelnost v médiích. O informace z pod pokliček tak asi nepřijdeme, nicméně nové konference už možná nebudou tak hloubkové a informativní, jako bývaly IDF.
Horečné změny uvnitř Intelu?
Přesto zůstávají určité otázky nad náhlostí tohoto kroku, zejména vzhledem k tomu, proč se nemohla naposled konat alespoň poslední ohlášená IDF. Na webu přitom Intel ještě nedávno uváděl, že se v San Franciscu odehraje a mluvil o tom, že se chystá „změněný formát“. Podle AnandTechu dokonce ještě dokonce stále má rezervovány prostory. Trošku to budí dojem chaotičnosti – že se v Intelu dělají poměrně velká rozhodnutí a změny strategie náhle a s krátkou dobou na přípravu.
Tato podezření by asi normálně nevyvstávala (ostatně také nejde přímo o technologickou záležitost, ale jen o marketingovou a komunikační stránku), jenže poslední dobou se objevují různé zvěsti o chaosu uvnitř firmy. V Intelu podle nich údajně na některých úrovních managementu dochází ke zmatkům a firma si není jistá svou dlouhodobou orientací, takže u některých programů dochází k časté změně strategie, odchodům vedoucích a překotnému rušení a zase iniciování produktů. Zda je na těchto drbech něco pravdy, se zvenku ale špatně zjišťuje. To, že bylo IDF zrušeno náhle místo nějakého hladšího a více předem avizovaného přechodu na novou koncepci, by do tohoto obrazu ale možná mohlo zapadat. Intel má sice díky dobrým ziskům dost peněz, takže bych nesoudil, že bylo IDF třeba zrušeno kvůli potřebě šetřit. Nicméně určitý tlak jiného druhu (nervózní snaha o změnu strategie, restrukturalizace, či možná reakce na teprve anticipované budoucí problémy) by za tím asi být mohla. Jako obvykle když nějaká firma vypadá nejistá v kramflecích, vede to ke spekulacím o tom, zda se nepotýká z nějakými závažnými průšvihy.