ono co se týká toho SHR, je to všechno jen o tom, jak chytrý je vývojář, protože mdraid (který tyhle krabice používají) je naprosto skvělý a univerzální nástroj, který umí pole vybudovat nejen z celých disků, ale i oddílů. Takže lze např. zbudovat RAID5/6 z oddílů o velikosti kapacity nejmenšího disku (řekněme 4x4TB) a u zbylých dvou 6TB HDD vytvořit ještě cca 2TB RAID1 pole z oddílů vytvořených na volném "zbytku." Problém je samozřejmě nespojitost takového prostoru, to ovšem lze řešit pomocí LVM postaveným nad těmito základními poli.
Co se SMR týká, tak vhodné jsou maximálně na cold storage, přičemž prvotní inicializace a naplnění je hra nervů. A případný rebuild je pak čistá infarktovka - tyhle sračky osobně nedoporučuju nikomu, pokud to nemá být úložiště postradatelných dat (pak je ale na místě otázka, proč taková data vůbec skladovat.)
Pro skladiště filmů a muziky to stačí. Chce to režim, kdy jednou zapíšeš ideálně na čistý disk a pak už to jenom čteš.
Hlavní rozdíl u NASových disků je optimalizace firmwaru, který se snaží linearizovat seeky a tím maximálně snížit vibrace. V NASu jsou totiž disky těsně u sebe a vibracemi se mezi nimi podle kvality uložení můžou přenášet, což zhoršuje středění hlav nad stopou, zvyšuje chybovat čtení, a nečekaně hodně zhoršuje výkon.