Tento týden se na webu rozšířily zprávy, podle kterých AMD údajně zkouší uměle zvyšovat ceny svých procesorů a grafik tím, že schválně prodává méně, než by se po něm chtělo. Původně jsme o tom nechtěli psát, ale zdá se, že se to hodně rozšířilo. Tato zpráva je prakticky jistě hloupost a vznikla chybnou interpretací (možná kvůli horšímu ekonomickému povědomí). Vyšlo k tomu už i oficiální popření, nesmysl se ale vesele šíří, takže je asi namístě to trošku vyvážit.
„Undershipping“
O co v této příhodě jde? Zdrojem této zprávy se staly formulace, které řekli přímo zástupci AMD v konferenčním hovoru k výsledkům za poslední kvartál roku 2022. AMD uvádí, že firma během Q3, Q4 (a částečně to očekává i v Q1 2023) prodávala podměrečně – byla použitá formulace „undershipping“, kterou můžete vidět i v novinových titulcích, které z toho vznikly.
“We have been undershipping the sell-through or consumption for the last two quarters [...] we undershipped in Q3, we undershipped in Q4. We will undership, to a lesser extent, in Q1.”
Potíž je tu ne ve sdělení, ale v interpretaci. Například PCGamer a PCWorld si z toho vzali, že onen prodej byl pod míru záměrně, tedy že firma schválně dodávala na trh méně procesorů a případně GPU, než by zákazníci chtěli, aby tím uměle nafoukla ceny. Toto přímo v článku zaznělo, nicméně původní sdělení AMD nic takového neobsahuje.
Ve skutečnosti (podle naší interpretace, která nicméně odpovídá tomu, co oficiálně řeklo AMD, jak později uvidíte) se formulace vztahují k situaci na trhu. Jak v Q3, tak v Q4 měla firma výrazně snížené tržby a jako důvod uváděla, že nenadálý příchod ekonomické krize / války ve světě způsobil, že odběratelům, jako jsou distributoři a výrobci PC, najednou zůstaly mnohem vyšší skladové zásoby, než jaké teď mohou normálně prodat, protože v předchozím covidovém období navýšili výrobu. Jediný způsob, jak toto řešit, je nová PC stavět z procesorů, které mají na skladě, místo kupování nových (od AMD, ale totéž je u Intelu), a nevyrábět tolik nových počítačů, aby se prodaly ty ze skladů.
Toto znamená, že dodavatel komponent jako AMD během redukování skladových zásob odběratelů prodává výrazně méně, než byste čekali podle toho, kolik se na druhé straně řetězce prodá počítačů spotřebitelům (nebo samotných procesorů v retailovém trhu – i tento trh může mít své přebytečné zásoby). O tento rozdíl se postupně umenšují ony problémové zásoby na skladech. A přesně o tomto rozdílu byla řeč, když AMD uvádělo, že u něj nastává „undershipping“: firma prodává pod mírou proti tomu, jaké jsou finální prodeje PC koncovým zákazníkům. Firma to explicitně zmiňovala asi proto, že jsou dostupné statistiky prodeje PC, které finanční analytici nevyhnutně budou srovnávat s tím, jaké prodeje hlásí samo AMD.
Šlo tedy asi o to vyhnout se dojmu, že pozice AMD třeba slábne na úkor konkurentů. Ono vyjádření AMD totiž odpovídalo na otázku analytika, kterému se zdálo, že Intel a AMD příliš optimisticky modelují velikost trhu s PC, o který se mohou ucházet, v porovnání s tím, jak moc jim nyní klesají prodeje. AMD tedy chtělo vyjasnit, proč má pokles prodejů takový, jaký má.
Oficiální popření…
AMD také posléze přesně toto PCWorldu sdělilo v oficiálním prohlášení, které bylo do jeho článku přidáno:
Drew Prairie, AMD’s VP of communications, reached out with the following clarification:“ We are shipping below consumption because there is too much inventory in the channel and that partners want to carry lower levels of inventory based on the demand they are seeing and their expectations for their business… the idea we are doing this to keep prices“ elevated” isn’t accurate. Our client ASP was flat year over year, and that is due to mix of CPUs shipped.”
This article originally published with the headline“ AMD is‘ undershipping’ chips to keep CPU, GPU prices elevated” but it has been updated to reflect AMD’s clarification.
Přeloženo: Dodáváme na trh pod úrovní spotřeby [tedy oněch koncových prodejů], protože distribuční kanály mají příliš velké skladové zásoby a naši partneři chtějí skladové zásoby zredukovat vzhledem k poptávce, kterou aktuálně vidí, a vzhledem ke svým očekáváním toho, jak se byznys bude vyvíjet… Myšlenka, že toto děláme, abychom udrželi „zvýšené“ ceny, neodpovídá realitě. Naše průměrné ceny procesorů jsou v meziročním srovnání setrvalé, a to kvůli skladbě modelů CPU, které prodáváme [tímto firma patrně myslí, že v mixu byly více zastoupené dražší modely jako Ryzen 7 5800X3D nebo nové Ryzeny 7000, což vyvážilo pokles cen u jiných prodávaných modelů].
Klíčové zde je, že oni dodavatelé dostali tolik procesorů, kolik chtěli, a AMD jim dodávky nijak aktivně neškrtilo. Důvod snížení prodejů byl čistě na straně dodavatelů, kteří svoje nákupy snížili sami.
S tímto vyjasněním se už nikdo moc neobtěžoval, PCWorld sice publikoval text od AMD a trošku změnil nadpis, ale asi se mu nechtělo obětovat základní myšlenku, a tak ponechal znění, ve kterém to celé vychází jako záměrné řízení trhu ze strany AMD (s čímž tedy nesouhlasíme). Na PCGameru, TechPowerUpu nebo TechSpotu zůstala chybná interpretace. VideoCardz článek prostě smazal. Nejspíš se tak ona dezinterpretace přisuzující firmě nekalé záměry bude dál držet a k většině čtenářů původních článků už se asi následné rozporování nedostane. Podobně jako v případě (nezáměrného) hoaxu o tom, že aktualizace ovladače AMD způsobila zničení desítek Radeonů RX 6800 XT a 6900 XT (realita byla, že tyto karty patrně pocházely od jednoho těžaře kryptoměn, jenže ten je zřejmě poškodil špatným skladováním, těžbou či neodborným čištěním, než je prodal dalším obětem). Holt zase jednou problém nedokonalé informovanosti…
Teorie o umělém zvyšování cen moc nesedí s aktuálním stavem trhu
Je namístě přijmout vysvětlení, které k věci dodalo AMD, oproti interpretaci, s kterou na začátku přišel PCWorld? Máme za to, že ano a PCWord se skutečně ve svém čtení pletl. V tomto případě se nám zdá prakticky nemyslitelné, aby se jednalo o nějaké úmyslné omezování dodávek, ať už za cílem zvýšení cen (tzv. price-fixing), nebo že by AMD chtělo určovat skladové zásoby svým odběratelům (což tak nějak evokuje upravená verze článku PCWorldu). Podle našeho názoru má vyjádření AMD pravdu, když tvrdí, že nešlo o záměr, ale o realitu, kterou vytváří poptávka na straně odběratelů.
Meziroční propad tržeb procesorů Ryzen byl v Q4 2022 o závratných 51 % (tedy na méně než poloviční úroveň proti Q4 2021) a GPU Radeon také klesla o neupřesněná procenta. V takové situaci se moc nezdá, že by si firma chtěla prodeje ještě dál zhoršovat sama.
Hypotetická snaha zvýšit ceny umělou nouzí o produkt vyžaduje na trhu podmínky. A to aby byl o produkt velký zájem a případný nedostatek nebyl nikdo schopný nahradit vlastním produktem. Takovouto praktiku firmy mohly zkusit například během horečky kolem kryptoměn. Není úplně jasné, zda to třeba nezkoušely; v tehdejší situaci čipové krize však byla současně nouze o výrobní kapacity a součástky, takže to asi není až tak pravděpodobné.
V dnešní situaci makroekonomické krize a války je ale na trhu poptávka výrazně zredukovaná. Nejen AMD, ale i Intel trpí tím, že se počítačů prodává málo, a výrobci mají navíc vysoké skladové zásoby, kterých se nejdřív musí zbavit. AMD je tady navíc coby menší hráč v nevýhodě, protože Intel má na odběratele lepší páky, a v této situaci prý dokonce jejich pomocí zkouší výrobce PC přesvědčit, aby od něj odebírali víc procesorů, což musí logicky jít na úkor AMD. Je otázka, zda tomu věřit – tvrdí to nicméně firma Bernstein Research s poměrně zkušeným analytikem Stacy Rasgonem.
Pokud by se AMD za takovéto situace snažilo tvářit, že nemá procesorů dost, aby za ně zákazníci byli dotlačeni zaplatit víc, nemá to nejspíš šanci. Intel totiž prahne po možnosti vzít AMD tržní podíl a trošku omezit svůj vlastní problém s mizernou poptávkou a zhoršenými prodeji. Tudíž takovýto krok od AMD by neměl na cenu efekt a to, co by AMD nechtělo dodat, by zákazníci obratem koupili u Intelu. Jednoduše řečeno – v době, kdy je slabá poptávka, jsou pány situace zákazníci a diktovat vysoké ceny se jim dá jen velmi špatně.