Ne, formát MP3 není mrtvý a ani nikam neodchází

15. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Frauenhoferův institut vydal zprávu, že skončil licenční program pro zvukový formát MP3. Institut ani společnost Technicolor již nemají co licencovat, protože vypršela platnost jejich patentů. V EU již platnost všech relevantních patentů k MP3 skončila v roce 2012, v USA se tak stalo 16. dubna 2017.

MP3 tady s námi bylo od začátku 90. let, popularitu si ale získal až ve druhé polovině devadesátek. V roce 1997 přišel přehrávač Winamp, o rok později pak první kompatibilní kapesní přehrávač. A v roce 1999 vznikl Napster, hlavní pirátské doupě s hudbou. MP3 tehdy byl ideálním prostředkem, neboť dokázal zkomprimovat audio CD na desetinovou velikost, aniž by tím výrazně utrpěla kvalita.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=28&v=HdRdTQVBxi4

Institut ve zprávě uvádí, že formát MP3 už je překonaný. Moderní AAC dokáže stejnou kvalitu nabídnout při nižší velikosti, nebo naopak při stejné velikosti poskytne vyšší kvalitu. Jako náhradu do budoucna institut zmiňuje také MPEG-H, na jehož vývoji se Fraunhofer také podílí.

ICTS24

Zahraničí média si zprávu vyložila tak, že empétrojky jsou definitivně mrtvé. Nejsou. Je to sice zastaralý formát, který už má efektivnější náhrady, ale právě fakt, že už není licenčně nijak svázán, mu život spíš prodlouží.

Fraunhofer by se jej pochopitelně rád zbavil, aby mohl vydělávat na jiných formátech. I proto ve zprávě nezmiňuje svobodné kompresní formáty Vorbis nebo Opus, které nabídnou lepší kvalitu než MP3 a srovnatelnou či lepší než AAC.