"může vypadat napájení 8pinem zastarale a karta bez 12+4pinu jako méně moderní" aneb jak marketing dokáže prodat jakoukoliv srajdu a plácat zákazníka po ramenou jak je pokrokový :D
No tak urcity pokrok tu je a treba si uvedomit, ze aj vyrobca ma urcity zamer, ale rozhodne nie ten, aby to uzivatelom horelo. Vsimol si vobec niekto ake siroke su plochy na PCB pri 8pin a pri 12+4 ?
a přesně proto je osmipin designovaný na to, aby teoreticky zvládl klidně dvojnásobek, zatímco 12VHPWR je designovaný na 600 W a má rezervu na 650 W... to mi jako dvojnásobek nepřijde ... kor když se to taví už při 450 W+ ...
Už jsem to psal několikrát na různých místech, mělo se jít cestou jako "power delivery" kdy by se zařízení dohodla na napájení jaké bude potřeba a jít cestou vyššího napětí (nižší ztráty při přenosu díky nižším proudům). V našich podmínkách by mohlo být až 42V (bezpečné nízké napětí) což by i pro tento "mizerný" konektor znamenalo jít na 2,5A/pin místo 8, tedy v pásmu kdy bude extrémně spolehlivý.
Omezit ho třeba na 4A, pro karty nižší třídy při základu 12V by zvládl dodat 250-300W a byla by zachována nějaká přechodná kompatibilita a nižší ceny v citlivém segmentu. Nový zdroj by zvládl starší karty přes redukce, bez komunikačních linek a nová karta nižší/střední třídy by šla napájet i starším zdrojem...
Asi jsem unavený, nebo jsem nečetl ostatní vaše komentáře. Ale nějak si to neumím představit. Jak by to jako mělo fungovat?
PD mám v mobilu. Když to zdroj nedá, tak se nabíjí pomalou rychlostí.
To si jako GPU sníží TDP protože zdroj pošle málo proudu? Nebo se GPU ani nezapne?
Bude třeba další trafo na GPU které bude měnit 42V na cca 1V? Jakou bude mít účinnost napájecí kaskáda?
Jak se bude zahřívat? A jak se bude chladit?
CPU mají i 500W. Napájet to zvládne 2 × 8pin. Napájecí kaskáda a chladiče na ní zabírají polovinu desky.
V mobilu je základ 5V a pokud se zařízení dohodnou, nabíječka v určitých krocích zvyšuje napětí někam k 20V. Pokud nabíječka nedostane od zařízení informací, tak pouští jen těch 5V.
U PC zdroje je ta myšlenka taková, že by pustil 12V 24A (4A/pin), což by stačilo na karty nižší třídy/start karty vyšší třídy. Pokud by přes ty 4 datové piny zdroj dostal informací, že GPU podporuje například 24V, tak by zdroj pustil 24V.
Na GPU je už teď měnič (spínaný - pouze cívky, kondenzátory, spínací tranzistory, nikoliv trafo), který snižuje napětí z 12 na ten třeba 1V pro jádro ale několik dalších úrovní pro paměti, sběrnice... Účinnost bude dost podobná, pouze to bude trochu dražší (tranzistory a kondenzátory na vyšší napětí) ale když se to dá ufinancovat v nabíječce (kde konvertuješ 240V AC na 5-20V DC) za pár euro a telefonu za 100€(kde máš měnič 20-5V na 4,2V, tak na kartách za 1000€+ by to projít mohlo...
1) Takže mi konektor sice bude pasovat.
Ale PC nenajede. A já nebudu vědět proč.
Je tam třeba přidat červenou diodu s nápisem "slabý zdroj".
2) Nabíječka na mobil se umí pěkně rozpálit.
A to dodává jen 20W.
600W je třicetkrát tolik tepla. => Není možné to uchladit pasivně.
3) Trafo se sice nepoužívá. Ale tyhle spínané zdroje mají mizernou účinnost. Třeba 70%.
Což u malých proudů nevadí protože to je pár Wattů navíc. Ale při 500W a změně z 42V na 1V se trafíčko už vyplatí. Bude to hodně váhy navíc. Ale podpěru grafiky už dávno mají.
Byla kolem toho kauza.
1) na iniciaci karty stačilo co jsem viděl napájení z PCIE a pak ti na monitoru napsala že nemá připojen silový kabel, tudíž se pokračovat ve startu PC nebude, u žádného nového monstra jsem to nezkoušel, ale mělo by to fungovat stále...
Musel by se holt udělat přechod jako kdysi z AT na ATX. Něco by dále fungovalo přes redukce, něco už by vyžadovalo nový zdroj.
2) mizerně udělaná nabíječka topit bude, kvalitní už tolik ne záleží na provedení. Třeba nové GaN spínací prvky umožní díky vyšší frekvenci měniče menší a efektivnější zdroje
3) takže myslíš že teď těch 350W jde také přes měnič s účinností 70%? To mají nějaké univerzální levné z Ali, kvalitní měniče mají účinnost přes 90%, to co je už teď na GPU může mít nějakých 96%, a pouze se upraví parametry pro vyšší vstupní napětí.
Podívej se třeba na akcelerátory, AMD pro MI používá 54V napájení, gougle by ve svých systémech měl údajně užívat 48V...
23. 10. 2024, 11:12 editováno autorem komentáře
to by znamenalo komplet prechod na vsetkych zdrojoch z 12 na 42V, co je uplna utopia nahradit teraz vsetky zdroje novymi. Proste treba ten 12pin vyhodit a nadalej pouzivat 8piny. Ked 4, tak 4, noaco!
Pokud budou chtít jít s TDP ještě výše, tak s napětím nahoru jít budou muset, aby se nemusel měnit rozměr zdrojů, grafik a beden aby se tam všechny ty konektory a kabely vešly...
Pokud by to fungovalo jako PD, kde se zařízení na hodnotách dohodnou, tak by to mohlo být pro ty méně žravé komponenty kompatibilní. Neřekneš si? Dostaneš 12V. Řekneš si o 18, bude 18...
Takže k nové hi-end kartě by jsi zdroj pořídit musel, ale ty karty střední třídy by jsi mohl krmit i ze starého. Stejně tak nový zdroj by mohl krmit starší kartu střední třídy a obměna by mohla být postupná.
Ten 12pin byl jen příklad pro hodnoty - při polovičním proudu a 42v by měl zvládnout "relativně bezpečně" 1000W, 8pin když vezmeme že je aktuálně zatěžován tak akorát by zvládal 500W.
"Jeden konektor vládne všem,
jeden jim všem káže,
jeden všechny přivede,
do temnoty sváže."
Už sa dlho neubránite bitches :D
To nemusí platit vždy, někdy bude více temnoty (dým) někdy více světla (oheň), snad bude součástí dodávky i hasicí prsten.
Když bude opravdu zle, tak pošleme X-wingy, protože trilogie je jen jedna... A aspoň v ní nechodí stromy...
Pěkná fotka (v článku) na které je klasický 8pin vedle 12pinu.
Debila, který vymyslel že menší piny vypadají moderně, bych pověsil za koule do průvanu. Je to fyzika kterou nejde oblafnout.
Menší piny prostě zvládnou menší proudy.
Že jich je víc ničemu nepomůže. Zátěž se sice teoreticky rozdělí rovnoměrně. Jenže ve skutečném světě nic není ideální. Takže jeden pin bude mít větší odpor než ostatní. Bude se víc zahřívat. Odpor dál poroste. Až se to začne tavit. Tím že je konektor malý se to ještě zhorší protože špatné zasunutí není nápadné.
Celý konektor je úplně na ho*no.
EDIT:
Jestli si nastupující alfa generace myslí, že menší znamená lepší, tak nás čekají fakt ošklivé zítřky.
22. 10. 2024, 21:53 editováno autorem komentáře
Oproti dvanáctipinu, bude mít šestnáctipin vždy lepší parametry. To je stejné jako kdyby jste srovnávali náklaďáky a řekli že šestnáct náklaďáku odveze za stejný čas víc nákladu než dvanáct náklaďáků.
Proč k tomu nVidia takto přistupuje bude mít asi příčinu v tom, že mají vyzkoušené, že to nejspíš stačí a nebo ty odběry nebudou tak velké či tak kontiunální aby to mělo vliv.
Víme jak vůbec tlusté ty piny a kabely jsou? Proudová hustota se bere u mědi 4A/mm2, takže pokud použijou nějaký 1,5mm kablík, tak je to 1,76mm2 * 4 = 7,065A x6 = 42,39A x12V= 508W. +75W = max 583,68W.
Vypadá to, že jedou už za hranici fyzikálních možností a nebo karty budou mít menší spotřebu a nebo tyhle energetické výpočty a řešení navrhuje stejnej exot jako ten co navrhuje energetické řešení nabíjení autobaterie ve Škoda Auto.