Ale systém funguje tak, že čím víc jich uskladníte, tím větší máte v těžební loterii šanci, že „vytěžíte“ blok a dostanete pár mincí této kryptoměny.
> To znamena že HDD jsou o hodne výhodnější než SSD ne?
Rozšíření tohoto nápadu by při velké popularitě těžby mohlo být pro počítačový hardware docela ochromující, protože zatímco bez samostatných GPU lze přežít, nemusíte-li hrát nové hry, bez úložišť se PC neobejdou.
> V praxi lidem ty jejich disky jen pochcípaj. Domací HDD ani SSD to dlouhodobě nedaj. Lidi vydělaj stovku a chcípne jim SSDčko za 2tisice.
A nutí vás někdo?
Zařiďte se tak, jak chcete. Ale nevyčítejte jiným, že se taky zařizují podle svého. Když někdo vymyslí kryptoměnu založenou na kapacitě, je to naprosto v pořádku. A když ji někdo chce těžit, pardon farmit, tak je to taky v pořádku. Je to jejich volba.
Z pohledu zákazníka kupujícího disky je úplně jedno, jestli někdo farmí na 40 TB diskové kapacity nebo jestli Nomad má 40 TB diskové kapacity volné v šuplíku nebo jestli já mám 20 TB v NASu a 20 TB v šuplíku se zálohou toho NASu. Všechno to je disková kapacita, kterou si lidé koupili za své proto, že měli pocit, že ji potřebují. A na co ji potřebujeme, může být ostatním ukradené.
Ano ale pred tazbou/farmarcenim si potrebujes vygenerovat hashe(listky do loterie,vola sa to plotting) a na to sa pouzivaju SSD. S nimi je to ovela rychejsie. Na vygenerovanie jedneho setu hashu o kapacite 100GB potrebuje zapisat 300GB, takze preto SSD.
Na nasledne farmarcenie su samozrejme vyhodnejsie HDD, lebo tam ide hlavne o kapacitu. Preto horzi nedostupnost ako SSD, tak aj HDD.
Pochcipaju im asi len tie SSD pri generovani hashov(tu su odporucane serverovske SSD s vecsou vydrzou). HDD pri farmarceni niesu nijak extra zatazovane.
Ideal je mat dva kompy. Jeden vykonnejsi s SSD na generovanei hashov a druhy orientovany na spotrebu a max kapacitu na farmarcenie.
V tom tkvie to "eko" tejto kryptomeny.
Tu je tabulka tabulka s referncnym HW na plotting
https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain/wiki/Reference-Plotting-Hardware
Tu je taulka s referencnym HW na farming
https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain/wiki/Reference-Farming-Hardware
Inac je to rovnaky blud ako aj ine kryptomeny. Len tu sa bude plytvat HDD/SSD.
Preco nie? Ak by plotting PC/farma nebola na tom istom mieste ako farming PC/farma.
Pri dnesnych linkach ratam, ze to aj tak bude vyuzivane.
Jeden plot na mojej 250Mbit linke stiahnem za necelu hodinu, co mi pride uplne v pohode a to je nic-moc linka.
Takze kludne sa dohodnu viaceri. Niektory budu mat doma vykonny plotting PC a druhy nadupany PC z pohladu kapacity.
To je dost špatný příklad, protože tím by ubližovali přímo ostatním. V našem případě nikdo přímo ostatním neubližuje, jen zvedá poptávku po jednom druhu zboží. Ale poptávku po jednom druhu zboží zvedá kde co a taky proti tomu neprotestujeme. Když je třeba olympiáda, zvedá se prodej televizí. Mám být naštvaný, že olympiáda existuje? Nebo mám být naštvaný, že se z ní dělají přímé přenosy? Anebo prostě akceptuju fakt, že je úplně jedno, jestli si někdo koupí televizi kvůli olympiádě nebo kvůli čumění na zprávy, anebo třeba jen kvůli tomu, že televizi používá jako monitor k počítači nebo jen jako kulisu s běžícím krbem či akváriem.
Zaplatí za ni tržní cenu, nikoho neokrádá, takže je to v pořádku.
To je sice všechno moc hezký, ale když pak kvuli tomu lidi nemaj šanci sehnat HW... Já mam to štěstí že sem herní (+grafické) PC upgradoval ještě včas, ale mam kamarády co to nestihli, maj už dost zastaralý mašiny a momentálně už čekaj měsíce na dostupnost HW aby si mohli pořídit novej PC nebo NTB na multimédia, střih videa a nový hry. Jestli vám přijde normální, kvůli virtuálním penězům a spekulacím zruinovat celý trh s PC pro normální lidi, tak mě to teda nepřijde. Když se z nějakýho zboží stane nedostatkový tak potom často v obchodech bejvá něco ve smyslu maximální počet produktu na osobu. To by se mělo udělat i u HW.
Takže s tim příměrem "protože tím by ubližovali přímo ostatním" to naopak docela sedí.
Je to jako u nemovitostí, tam kvůli spekulantům a lidem co vydělávají na pronájmech, jsou ceny bytů tak vysoko, že pak rodina co chce normálně bydlet to má o dost těžší.
Co tak pooly? Ako sa to deje pri inych kryptach.
Ludia sa zgrupia do poolov a tam budu mat rozdelene ulohy.
Cast z nich bude plottovat a distribuovat vygenrovane plotty pre zvysnych farmarov. Mi to pride ako uplne legitimny sposob.
Aj kolegovia mali(maju) taky plan. Jedna vykonna masina s SSD, kde by sa gnerovali plotty a tie by sa distribuovali medzi ostatnych, ktory by len farmarcili.
Ano máte pravdu v tomhle "Tím, že se někomu nevrátí investice, nevzniká krize.". Ale obávám se že co do vlivu na trh je to bohužel srovnatelné s investicemi do amerického hypotečního trhu. Tam se stalo něco podobného a jaká krize přišla po splasknutí hypoteční bubliny všichni víme.
Vy jste přes čísla. Jestli máte nějaké srovnání krypto-bubliny a hypo-bubliny sem s tím. Budu jedině rád když mi to vyvrátíte.
Ono to je opačně. Při krizi se ukáže, kdo ty peníze reálně má, a kdo má v ruce jen bezcenné papírky (nebo dnes kryptoměny).
Ten, kdo peníze investoval a nevrátily se mu, ten je "spálil." Princip je stále stejný. A stane se to, že ti co si mysleli, že mají dobře investováno, tak najednou nemají nic - teda budou mít v ruce bezcenný bitcoin.
Upřímně, nehledal jsem reálný objem obchodu s BTC, ale věřím, že drtivá většina objemu je obchod s deriváty.
DedekHrib:
Rozdílů mezi kryptobublinou a hypotéční bublinou je hrozně moc. V podstatě je rozdílné úplně všechno. Takový nejzásadnější rozdíl je v tom, že kryptoměny mají naprosto spekulativní rating, tedy investují do nich jen ti, kdo opravdu spekulují. U těch cenných papírů zajištěných hypotékami to bylo přesně opačně. Ty cenné papíry měly nejvyšší ratingy, což znamenalo, že je mohou do svých bilancí kupovat penzijní fondy, banky a jiné serióznější instituce. A to byl problém. Ty hypotéky se dostaly do bilancí těch, kteří měli nastavenou minimální míru rizika. Když zkrachuje jednotlivec, co dal všechno do kryptoměn, nic se nestane. Když zkrachuje banka, tak tím ovlivní tisíce až miliony další subjektů. A zatím asi nehrozí, že by banky v nějak velké míře do kryptoměn šly. Ony je začaly či začnou prodávat svým klientům, což je v pořádku, pokud o to klienti vysloveně žádají, ale samy do nich své rezervy dávat nebudou.
Radek Holeček 19.4.2021 at 21:06
No to jste mne moc neuklidnil. Hypotéky nebyly spekulacemi? Teď když víme jak hypotéky krachly tak se mi jeví jako super rizikové. Jediný rozdíl je v tom, že tehdy se jevily jako nespekulativní super investice. Kdo chtěl tak i tehdy viděl rizika kdo chtěl tak viděl zbohatnutí.
Když trochu zapátráte tak uvidíte, že do těchto spekulativních vod se pouští hodně institucí které byste do kategorie spekulátor dříve nezařadil.
https://byznys.ihned.cz/c1-66878840-moznosti-jak-investovat-do-kryptomen-je-stale-vic-vydelavat-na-nich-jde-i-pres-fondy-nebo-neprimo-pres-akcie
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/prvni-velka-americka-banka-umozni-investice-do-bitcoinu-40354388
a jistě najdete i další. Máte jistě pravdu, že naštěstí existuje dost lidí co před kryptoměnami varují. To je ale jediný rozdíl mezi těmito dvěma bublinami. Je to pochopitelné protože zkušenosti z prasknutí bubliny hypoték už máme za sebou. Bohužel je ale hodně lidí co chtějí vydělat a doba jim v tom u kryptoměn hodně nahrává.
Kurz kryptoměn, množství elektriky co se spálí na těžbu, neustále změkčování přístupu ke kryptoměnám to vše nás posouvá k prasknutí bubliny.
DedekHrib 20.4.2021 at 7:31
Co ale vy zrejme netusite je, ze cryptomeny, zejmena Bitcoin, pouzivaji i ruzne organizace, ktere provozuji nelegalni cinnosti. Cryptomeny jsou excelentni zpusob, jak schovat platebni transakce pred muzi zakona, ktere jsou skoro nevystopovatelne.
Bublina cryptominci urcite jednou splaskne, ale rozhodne ne natolik, aby se uplne prestaly pouzivat. Hodnota cryptominci je prave v transakcich a decentralizaci.
Aznohh 20.4.2021 at 8:56
Plus ten "uklid dat" se pak vyrovna vyklizeni domu po stoletem stryckovi.
Jsem si ted vzpomnel na stary 40MB disk. Prakticky nenastala doba, kdybychom tam nemeli alespon 20MB volneho prostoru. Pak jsme poridili 700MB a dik byl stale blizko 100% zaplneni. Od tech dob kazdy disk stale plny, nez jsem si rekl, ze "haraburdi" nehodlam sbirat. A najednou je mista stale dostatek :)