Jinou zajímavostí jsou Web Slices, webové výstřižky. Má-li webová stránka tuto funkcionalitu k dispozici, poznáte tak, že po přejetí nad nějakou částí stránky uvidíte zelený rámeček a tlačítko. Po jeho stisknutí se zobrazí dialog pro přidání oblasti Web Slices. Objeví se coby rozbalovací nabídka v liště Internet Exploreru a nabídne svůj pravidelně aktualizovaný obsah. Vyzkoušet si to můžete například na panelu s novinkami na webu ExtraHardware.cz.
Zatímco Web Slices reprezentuje barva zelená, pro akcelerátory je typická modrá. Pojďte se kouknout, co patří v současné nabídce akcelerátorů třetích stran k těm nejlepším.
Jak hledat na mapě?
Výborným pomocníkem jsou akcelerátory, které vám usnadní hledání na mapě. Pokud používáte webové rozhraní ke svému e-mailu a obdržíte nějakou pozvánku, případně pokud jinde na webu uvidíte (poštovní) adresu, která vás zajímá, stačí využít akcelerátorů a nechat si ji na mapě zobrazit.
V našich podmínkách bude jistě nejcennějším mapovým akcelerátorem pomůcka od Seznamu. Spolupracuje s mapovým portálem Mapy.cz. Pro hledání adres v zahraničí zase spíše využijete akcelerátor pro LiveMaps od Microsoftu. Měl by být standardně dostupný přímo v instalaci Internet Exploreru 8.
Brouzdáme internetem
Další skupinou akcelerátorů jsou ty, které vám nějakým způsobem pomohou s prohlížením webových stránek a s tím souvisejícími činnostmi. Vyzkoušejte pomůcku pro vyhledávání na Wikipedii. Po její instalaci stačí označit část textu na stránce, klepnout na akcelerační tlačítko a najet myší na položku Define with Wikipedia v seznamu akcelerátorů. V plovoucím okně uvidíte výsledek.
Wikipedii můžete nainstalovat i do vyhledávacího políčka a nechat si zobrazit její tzv. vizuální návrhy. Jistě znáte postupné navrhování hledaných výrazů tak, jak je zadáváte do hledacího políčka. Vizuální návrhy v Internet Exploreru 8 k tomu přidávají i fotografie a části textu ze stránky vyhledávače - v tomto případě části slovníků z Wikipedie.
V časopisech se často objevují dlouhé URL adresy zkrácené pomocí služby TinyURL. I ta má k dispozici akcelerátor. Používá se po kliknutí na odkaz na stránce přes pravé tlačítko myši. Internetoví „závisláci", kteří se rádi dělí o bezprostřední dojmy z čehokoli pomocí internetu, využijí akcelerátor Share on Twitter. Kam přenese označený text je více než jasné.
Internet Explorer 8 a Google
Řada akcelerátorů pro Internet Explorer 8 spolupracuje s online službami Google. K dispozici máte akcelerátory pro:
- odeslání označeného textu přes Gmail,
- vyhledávání textu vGoogle News,
- vyhledávání vdatabázi Google Define,
- online překlady přes Google Translator (včetně podpory češtiny!),
a několik dalších.
Hudba a video
K akcelerátorům spojeným nějakým způsobem se službami Google můžeme zařadit i YouTube Search. Stačí označit někde v textu jméno interpreta a akcelerátorem rychle vyhledáte všechna odpovídající videa. Pokud spíše než po videu pátráte po informacích o filmařích a zpěvácích, pak zkuste akcelerátor Search on IMDB. Označený text pro vás vyhledá ve známé databázi z filmového světa.
I známé internetové rádio Last.fm je dostupné prostřednictvím akcelerátorů. Zkuste Find on Last.fm.
České akcelerátory
Zmíněné akcelerátory pro Internet Explorer 8 najdete na adrese www.ieaddons.com. Ve speciální sekci si tam můžete vyfiltrovat jen ty akcelerátory, které pocházejí z Česka. Momentálně jich tam mnoho není, prim hrají akcelerátory od Seznamu. Ale věřím, že v brzké době se počet českých akcelerátorů pro IE8 rozroste.
Pokud jste ještě nečetli, připomínám naše další články věnované tomuto tématu: