Malý smartphone, to už je dnes skoro protimluv. Telefony s názvem Compact nebo Mini už zmizely, na trhu je ale pořád ještě několik přístrojů, které jsou oproti průměru o centimetr nebo dva kratší. Jde přitom o výborně vybavené přístroje, které mohou dobře sloužit několik let. Jak je vybrat?
Hlavním kritériem našeho výběru je výška, která nesmí přesáhnout 150 mm. Jen pro srovnání: čtyřpalcový iPhone SE měl 124 mm a pětipalcový Xperia XZ2 Compact pak 135 mm. Úhlopříčkou displeje se už dnes nemá smysl řídit, protože se liší poměry strany i velikosti rámečků okolo obrazovky. Doba, kdy všechny mobily měly displeje s poměrem 16:9, byla holt pro orientaci jednodušší.
Druhým kritériem je staří telefonu. V obchodech stále najdeme menší mobily, které ale mohou mít dva tři roky od vydání a už mají ukončenu softwarovou podporu. To nechcete.
TIP: Na titulním obrázku je loňský Palm s 3,3" displejem. Je prťavý už moc.
Nokia 4.2
Levný základ, který lze s čistým svědomím doporučit. Telefon dostal 5,7” IPS displeji s rozlišením HD+ uloženým do celoskleněného těla. Uvnitř tiká nepříliš výkonné osmijádro Snapdragon 439, které ale svou práci odvede a nenáročným uživatelům postačí. Důležité je však zvolit variantu s 3 GB RAM a 32GB úložištěm. To už je pro běh Androidu pohodlně dostačující. Nokia má navíc čistou variantu systému s nadstandardní tříletou podporou a dočká se i Androidu 11. Od 13Mpx foťák unečekejte zázraky, od 3000mAh zase rekordy ve výdrži. Zato potěší čtečka otisků a NFC, což u levnějších zařízení stále není standard. Chybějící kompas ale hodně limituje použití jako navigace.
Rozměry: 149 × 71,3 × 8,4 mm
Cena: od 4000 Kč
Samsung Galaxy A40
Samsung se nemůže pochlubit tak dobrou softwarovou podporou, ale si oproti Nokii 4.2 ve všem polepšíte. Mobil i při menších rozměrech disponuje větším 5,9” displejem, který navíc používá líbivý AMOLED panel s rozlišením Full HD+. Má také výkonnější čipset Exynos 7904, 4 GB RAM a 64 GB místa pro systém a aplikace. Pro někoho mohou být výhodou i plastová záda, která nebudou tolik klouzat a neroztříští se. Samsung dostal lepší duální foťák kombinující moduly s širokým a ultraširokým objektivem, podporuje Wi-Fi 802.11ac a má také oboustranný konektor USB-C 3.1. Galaxy A40 se běžně prodával za ceny přes 6000 Kč, ale během černopátečních akcí je o tisícovku levnější.
Rozměry: 144,4 × 69,2 × 7,9 mm
Cena: od 5000 Kč
Xiaomi Mi 9 SE
Xiaomi má na trhu už pět zástupců řady „Mi 9 něco“. Model SE je co do výbavy nejchudší, ale zato je také nejmenší. Telefon dostal 5,97” FHD+ AMOLED s podporou HDR a integrovanou čtečkou otisků. Ta je efektní, ale ne tak rychlá a přesná jako čtečka na zádech či boku. Mozkem zařízení je Snapdragon 712 (vyšší střední třída) a doplňuje jej 6 GB operační a 64/128 GB úložné paměti. Ta bohužel nelze rozšířit pomocí microSD karet, takže kapacitu dopředu promyslete. Xiaomi má v dané třídě výborné foťáky, vzadu jsou tři snímače s širokým, ultraširokým a tele objektivem, které hlavně za dobrého světla podávají skvělé výsledky. Potěší infraport, zklame chybějící 3,5mm jack. Xiaomi se pyšní dlouhou softwarovou podporou, ale jeho telefony nemusí nutně dostávat nové verze Androidu, ale jen záplaty a vylepšenou nadstavbu MIUI.
Rozměry: 147,5 × 70,5 × 7,5 mm
Cena: od 6500 Kč
Huawei P30
Pé třicítka už kope nejvyšší ligu. Do kompaktních rozměrů nacpala největší displej z výběru, jde o 6,1” FHD+ OLED s kapkovitým výřezem pro foťák a integrovanou čtečkou otisků. Uvnitř skleněného těla tiká výkonný Kirin 980 s 6 GB paměti a 128GB úložištěm. To se rozšiřuje pomocí NM karet, které kromě Huaweie ale nikdo nedělá a nepoužívá. P30 má výbornou výdrž, rychlé nabíjení a exceluje hlavně foťáky s objektivy od Leicy. Hlavní široký snímač s rozlišením 40 Mpx doplňují 16Mpx ultraširokáč a 8Mpx modul s trojnásobným zoomem. Skleněné tělo má také vyšší odolnost IP53, ale více než pár stříkancům jej nevystavujte. Jako jeden z mála highendů si ponechává sluchátkový jack.
Rozměry: 149,1 × 71,4 × 7,6 mm
Cena: od 12 000 Kč
iPhone 8
Nejmenší a nestarší telefon z výběru. iPhone 8 přišel už před dvěma lety, ale u Applu je zvykem klidně i pětiletá podpora, takže s jeho mobily vydržíte dlouho. Osmička má zastaralý design s masivními rámečky a přední čtečkou otisků. Ta je na druhou stranu velmi rychlá a spolehlivá. Displej typu IPS s úhlopříčkou 4,7” a rozlišením HD patří mezi ty nejlepší LCD panely, ale oproti OLEDům neuchvátí. iPhone 8 nabízí stereo reproduktory, bezdrátové nabíjení i voděodolnost (IP67), ale zadní 12Mpx foťák už vás na zadek neposadí. Zato výkon dva roky starého čipsetu je pořád velmi dobrý. Při výběru si pořádně rozmyslete, jestli vám bude stačit základní model s 64GB úložištěm. Na iOS jsou aplikace poměrně nenažrané.
Rozměry: 138,4 × 64,3 × 7,3 mm
Cena: od 12 000 Kč
Samsung Galaxy S10e
Kdybych měl ve všech modelů zde jmenovaných doporučit jediný model, bude to Galaxy S10e. Mimo iPhone 8 je totiž nejmenší a jeho výbava má jen minimum kompromisů. AMOLED s úhlopříčkou 5,8” a rozlišení FHD+ patří mezi ty nejlepší na trhu. Čtečku na boku bych upřednostnil před jakoukoliv jinou. Telefon disponuje špičkovým Exynosem 9820 s 6 GB RAM a 128 GB flash paměti, kterou lze rozšířit pomocí klasickým microSD karet. Galaxy S10e je voděodolná, nabízí bezdrátové nabíjení (i reverzní), stereo reproduktory, jack, dva výborné zadní foťáky a jde o jeden z mála telefonů s podporou nového Wi-Fi 802.11ax. Sportovci navíc ocení i dostupné rozhraní ANT+, pomocí něhož připojí hrudní pásy pro měření tepu, cykloměřiče rychlosti/kadence apod. Kdo chce víc, může si připlatit za Galaxy S10 (149,9 mm) nebo Note10 (151 mm). Dostane větší displeje i baterky, čtečku v displeji a třetí foťák. U Notu ale přijde o jack, avšak získá stylus.
Rozměry: 142,2 × 69,9 × 7,9 mm
Cena: od 13 000 Kč
Google Pixel 3
Loňský telefon Googlu už má sice nástupce v podobě modelu Pixel 4, ale ani se starší verzí se nespálíte. Zastaralý design se širokými rámečky totiž mají oba, byť trojka je na tom hůř. OLED s úhlopříčkou 5,5” a rozlišení FHD+ je nejmenší ve výběru. Díky tomu se ale na přední stranu vešly stereo reproduktory a dva foťáky (široký a ultraširoký). Zato vzadu je foťák pouze jediný, což je oproti konkurenci velký hendikep. V telefonu najdeme výkonný Snapdragon 845, 4 GB RAM a (nerozšiřitelné) 64GB úložiště. Potěší voděodolností dle normy IP68 i bezdrátovým nabíjením. Výdrž je však kvůli menšímu akumulátoru spíš slabší, takže na dobíjecí podložce bude ležet pravidelně každý den. Google garantuje tříletou podporu, takže Pixel 3 dostane i Android 11.
Rozměry: 145,6 × 68,2 × 7,9 mm
Cena: od 14 000 Kč
iPhone 11 Pro
Nejlepšímu telefonu Applu není kromě ceny za základní 64GB variantu moc co vytknout. Jako jediný telefon z výběru postrádá čtečku otisků, místo toho má velký výřez v displeji ukrývající kromě předního foťáku i 3D skener obličeje sloužící pro ověřování totožnosti. iPhone 11 Pro má nejvýkonnější čipset na trhu, tři výborné foťáky, které mají oproti konkurenci zřejmě nejlepší možnosti pro záznam videa. Telefon odolá vodě i prachu, lze jej bezdrátově nabíjet a má tahák jménem iOS. Samotný mobil je výborný, ale čistě po hardwarové stránce je srovnatelný s o polovinou levnější konkurencí. Jenže propojení s macOS, watchOS, tvOS a tisíci různými doplňky pro HealtKit a HomeKit je nenahraditelné. Kdo by chtěl ušetřit, může zvolit základní iPhone 11. O milimetr přesahuje naši kompaktní hranici, postrádá zoomový foťák a má horší displej, ale dá se koupit o deset tisíc levněji.
Rozměry: 144 × 71,4 × 8,1 mm
Cena: od 27 000 Kč