Reálně už někomu umřelo SSDčko? Ty plačky nad životností čtu od prvních recenzí SSD, Intely s 50nm čipy. Pak to pokračovalo s přesnějším výrobním procesem, TLC, 3D TLC, teď QLC. Po rodině mám různá SSD posledních 7-8 let a nikdy nic. Při normálním použití to snad nejde zničit. Co se stane je, že to sejde věkem, viz. můj první a plně funkční Crucial M4. I takové 660p, 5 let záruka, za 3 to stejně bude skoro bezcenné.
ty QLC by mohly být určitě zajímavé třeba jako úložiště her, jenže otázkou je trvanlivost a kvalita záznamu. Sám uvažuji o 1TB QLC Kingston protože na hry jako je nový Doom i dnešní co mají kolem 30-50GB už je to docela aktuální kvůli načítacím časům. Na starší i třeba vylepšené s modama jako Doom Absolute HD postačí i běžný 7200ot 5TB Toshiba.
dnes napr. pokazeny micron M2 512GB. V kratkom case uz druhy taky.. Inak bezne odchadzaju kingstony a adata. Disk je mozno bezcenny (napr. tu mam systemovy intel 530 180GB z roku 2014 a dcko mam 540s 240GB z 2015? tak dako) dolezite su tie data co tam su, ze.. Osobne ich mam zalohovane na NASe, ale dnes bol napr. chlapik s 2 HDD toshiba a to druhe neviem co bolo a nariekal, ze co teraz. Nic teraz :)
mam v supliku jiz davno 120-256GB SSD a brzo tam pujdou i posledni 525GB, za tech 8 nebo kolik let co jsem zacal pouzivat SSD se jeste ani jeden nedostal ani na 60% sve zivotnosti a vsechny pri odstaveni kvuli nizke kapacite normalne fungovali, ted pouzivam 525GB Crucialy na system a nasazene mam 1 a 2 TB ktere pocitam ty 3-4 roky zase bezproblemu daj bez ztraty kyticky jako datove disky, na jednom vzdy prace a na druhem zaloha toho sameho
vsehovsudy tedy z dosavadnich 16 kusu SSD jeste neumrelo u me ani jedno
toho ze bych se nekdy dostal na zivotnost prepisu se nebojim, a rekl bych z ebezny uzivatel ktery denne nezalohuje celej internet se na tu zivotnost taky nedostane, takze pokud nejake SSD umre bude to kvuli elektronice samotne, tedy totez co se muze stat ii u plotnaku
Takže M.2 nechceš protože je naležato a ty bys ho chtěl nastojato? Nevím nějak sem tě nepochopil.
Mimochodem taky si můžeš koupit redukci do PCI-E slotu a budeš ho mít vysněně nastojato :)
M.2 je PCI-E jen s jinou koncovkou - primárně vyvinutou pro notebooky jako náhrada za mSATA.
No to ze reci ohladom zivotnosti pocuvate roky je mozno pravda. Ale prave tie stare disky s SLC a MLC bunkami nemaju kvazi ani preco umierat, ocakavam, ze horsie to bude az teraz s 1. generaciou TLC, ktora este bola planarna, nie 3D. QLC uz osobne fakt nechcem, a pokial sa tomu bude dat vyhnut, nekupim ho (preto tento rok budem brat 1TB TLC disk, kym su este v pohode dostupne).
Samo že Není, dobré video na ten disk má LTT. Pokud to lidi nepoužívají jako cache pro NASy, serverové použití apod. tak člověk co to běžně používá nemá šanci dosáhnout na situaci kdy by na tom disku poznal, že je něco pomalejší kvůli SLC cache. Je tak veklá že jen tak nedojde. A když má disk chvilku pro sebe tak si ji uklízí. LTT to jasně doporučili, že je lepší ušetřit pár dolarů
Mě ano, ale ne kvůli čipům a vlastně neumřelo, ale začlo hřát o 20 stupňů v idle víc než jeho identický bráška o 3 cm vedle. Dokonce jsem to SSD slyšel - bzučelo v něm. SMART 3% a rudě svítil. Další diagnostický tool tvrdil že disk přijde brzy do read only modu a že ho mám zálohovat. Reklamoval jsem (štěstí, všiml jsem si toho 12 dní před koncem záruky) a uznali mi ji, tak mi za 480GB SSDčko přistálo v ruce zpět krásných 5000 korun :) Bohužel to bylo loni, takže jsem na 1TB musel ještě doplácet 1000, dnes bych doplatil pár set a měl 2TB :)
není, disk si cache vytváří z volných paměťových buněk. Konkrétně zmiňovaný 2TB Intel 660p má cache až 280 GB - to by asi těžko mohlo být zvlášť.
A když si spočítáš 280GB * 4, protože QLC, zjistíš že pro plnou cache je třeba mít plus mínus polovinu kapacity disku prázdnou.
Intel uvádí, že základní cache je 24 GB u 2TB disku - dá se tedy předpokládat, že pouze tato cache je navíc mimo kapacitu disku.
Jj, systémové disky toho dělají nejvíce, tam je to 5-6TB ročně. Disk na gamesky za rok 3,5TB a to jsem to dost točil, Pak 2x 2TB 660P po půl roce mají oba svorně 2,5TBW. A to se ze začátku naplnily k prasknutí a pak už jen minimální přepisy. Ale i kdyby 2,5TBW/půlrok, tak s 400TBW = 80 let, pochybuju že se dožiju 120 let :)
Opět odpovídám - naležato je to proto, že jde o rozhraní původně vyvinuté pro notebooky, nicméně pokud vím existují některé desky od Asus, které mají konektor otočený nahoru, takže se tam strká SSD na věžičku :)
SATA funguje spolehlive, ale není schopno poskytnout takovou rychlost. Tak proto.
Pokud ti schází víc kabelů v PC je tu ještě u.2 (vlastně jen konektor, který umožní připojit rychlé PCI-E disky přes kabel). Nicméně disky s podporou tohoto konektoru jsou jen nechutně drahé kousky určené pro servery.
Moje systémové disky - tedy ty které mají nejvíc TBW v čase maji denní zápis kolem 20GB. DENNÍ, za tu dobu se ta cache stokrát uklidí.
24GB velké věci kopíruje běžný uživatel jak často? Ani ta instalace hry problém není, tam je obrovská brzda interenet. Instalace z placek by byla ještě násobně pomalejší.
Já když koupil první tenhle Intel, zapsal jsem na něj celé 2TB z fleku, prostě jsem na něj nacpal dat, zůstalo 1% volné. Světe div se, největší brzda toho celého byl plotnový externí disk, který ty data dával v nejlepším případě 200MB/s, typicky spíše 120-150MB/s. Za celou dobu kopírování plné kapacity disku nedošlo k žádnému zpomalení