Puget Systems provádí vlastní testy nakoupených komponent, takže kompletní sestavy jsou řádově spolehlivější, než když si počítač sestavíte sami. V případě základních desek může být za závadu považován i jeden nefunkční USB port, vyšší šum integrované zvukové karty nebo napětí mimo stanovenou toleranci. Možná proto se na špici spolehlivosti umístily spíše jednodušší desky nežli funkcemi nabité high-endové modely – konkrétně Asus P8B-M a P9D-M (Intel LGA 1150), MSI FM2-A75IA-E53 a Asus F2A85-V Pro (AMD FM2). Je ale vhodné připomenout, že Puget Systems patří spíše k menším výrobcům a počet jím montovaných kusů nemusí být vždy vypovídající.
V oblasti operačních pamětí si Puget Systems náramně chválí Kingston. S ostatními výrobci se prý už několikrát spálil a proto pokud je to možné, paměti bere jen od Kingstonu, jehož poruchovost (u serverových modulů nebo řady HyperX 0 %, u běžných modulů v řádu desetin procenta) je přibližně třikrát až čtyřikrát nižší. Výbornou pověst pamětí Kingston dokládá i letos v květnu zveřejněná statistika z francouzských obchodů.
Možná si vzpomenete na pár měsíců starou kauzu, kdy firma Origin PC vyřadila z nabídky grafické karty s čipy AMD. Oficiálně to mělo být kvůli nespolehlivosti, podezřelé načasování ale podporovalo spekulace, že jde o protislužbu Nvidii. Server PC World tehdy oslovil mimo jiné konkurenčního výrobce Puget Systems, který vyšší poruchovost Radeonů potvrdil. Proto vás čísla asi nepřekvapí. Zatímco řady Quadro a FirePro jsou na tom prakticky stejně, Radeony vykazují oproti GeForce trojnásobnou úmrtnost (10,09 % proti 3,29 %). Velmi vysoké procento vadných karet však může být způsobeno problémovou sérií u jednoho výrobce – v datech Puget Systems za rok 2012 je rozdíl mezi AMD a Nvidií daleko menší (6,14 vs. 5,3 %). Překvapivě neplatí, že nejvíce poruchové akcelerátory jsou ty nejvýkonnější (nejžravější a nejvíce topící) karty – nulu „vychytaly“ mimo jiné GeForce GTX Titan i GTX 780.
GeForce GTX Titan je nejen výkonná, ale i velice spolehlivá
V minulém roce odebíral Puget Systems SSD od Intelu, v roce 2013 přešel k Samsungu. Kromě řady 840 Pro se jako velice spolehlivý ukázal i model 840 Evo s kapacitou 1 TB. Paradoxně možná právě proto, že Samsung u tohoto modelu používá levné čipy TLC NAND; obecně totiž větší SSD vykazují i více závad, možná to ale spíše než s kapacitou souvisí s počtem čipů. Dodavatelem klasických pevných disků pro Puget Systems je Western Digital a z jeho nabídky se nejvíce osvědčily nejlevnější řady Green a Blue. Puget Systems to vysvětluje menším zahříváním disků Green, pravým důvodem ale bude spíše velice nízká provozní zátěž, která je na tyto disky kladena.
Celý článek najdete na stránkách Puget Systems.