"Rialto Bridge by prý mělo používat novější výrobní procesy. První generace těchto HPC GPU Ponte Vecchio používala kombinaci 5nm a 7nm procesů TSMC (N7 a N5) a 7nm proces Intelu (Intel 7) pro různé dlaždice, přičemž ty nejkritičtější výpočetní byly paradoxně od TSMC. Intel vyráběl základovou dlaždici a čiplet s Rambo Cache. Je možné, že Rialto Bridge přenese výpočetní čiplet zpátky na proces Intelu, možná 4nm (Intel 4). Alternativou by bylo použití 4nm procesu TSMC, nebo možná 3nm, pokud chce být Intel víc agresivní"
Nějak je v těch názvech procesů pěkný hokej Honzo. Ponte Vecchio AFAIK využívá dva procesy od TSMC ( 5nm a 7nm) a jeden svůj vlastní (Intel7) dříve známý jako 10nm Enhance super Fin. Ten se teď nově jmenuje Intel7. Pokud RIalto Bridge využije Intel4 proces (dříve 7nm ) tak to asi nebudou 4nm...
Slovy samotného Intelu z roku 2017: “jde jen o slepenec s nestálým výkonem”.
https://www.svethardware.cz/intel-sdeluje-ze-procesory-amd-epyc-jsou-slepence/44783
"Absent any concrete details on the manufacturing side of matters, Intel is at least confirming that Rialto will use newer manufacturing nodes for its construction, replacing its current mix of TSMC N7 (Link Tile), TSMC N5 (Compute), and Intel 7 (Cache & Base) parts. The Intel 4 process is expected to come online this year, so using that to upgrade the Base and Cache would make sense. Ideally, Intel would also like to jump forward on process nodes for the compute tiles as well, possibly by using this opportunity to move production of those tiles to Intel 4 – though we wouldn’t count out TSMC N4, either"
https://www.anandtech.com/show/17421/intel-unveils-rialto-bridge-secondgen-xehpc-accelerator-to-succeed-ponte-vecchio
všechny weby se shodnou na výrobních procesech, jen no-X na DIITu si vede svoje vlastní teorie a ani když ho člověk taktně upozorní na chybu, tak hájí dál svou vlastní "pravdu" To je jako druhej Stach ....
Tak to ani náhodou není TSMC.
Nejdůležitější je totiž "nápad a myšlenka", samotná realizace a výroba je naprosto podružná.
Intelu nejspíše vyšlo, že je to pro ně "levnější".
Nelze třeba ani opominout to, že se na to mohou vztahovat patenty a smlouvy a proto TSMC to sice vyrobí, ale nebude moci využívat po nějakou dobu ve vlastních produktech, resp. bude muset platit licenční poplatek.
To bohužel nevíte že ne. Myšlenky co nemůžete realizovat jsou na ... Intel bohužel ty nejnáročnější kousky není schopen vyrobit a ne že je pro něj výhodnější si to nechat vyrobit u TSMC. Jediná cesta není a nikdy nebude jak píšete "levnější"
TSMC má technologický monopol a i proto jsem v tomhle chipově výrobním svrabu. TSMC vyrábí málo a diktuje ceny.