Neomezený mobilní internet: Finta, jíž čeští operátoři ještě neznají

6. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Neomezený  a FUP

Počujte, Kefalín. A čo vy si predstavujete pod takým slovom neobmedzený? Neomezený nemá hranic ani žádné ALE. V případně internetu si takto představujeme službu, při které nejste omezováni datovým limitem, ažrychlostí nebo jinými způsoby.

Osobně bych tak s klidným svědomím zahrnul většinovou nabídku pevného internetu (kabel, DSL, Wi-Fi). Ano, provider může blokovat několik nevhodných portů a počítá s nějakou agregací, tedy s více uživateli naráz připojenými k jedné lince. Fyziku neoblafneme, síťová spojení mají vždy nějaký limit.

 

Neomezený mobilní internet by podle těchto představ měl vypadat podobně. Platíte měsíční paušál, za který dostanete připojení k internetu, jež se v průběhu měsíce nijak nemění v závislosti na používání. Operátoři mívají v podmínkách, že nadměrné zatěžování sítě nenechají jen tak, ale tyto záležitosti se vyřizují jednotlivě, nejsou dopředu nějakou globální politikou omezováni všichni účastníci.

Tato globální politika se jmenuje FUP – Fair User Policy. Do roku 2008 jsme ji znali i u připojení ADSL, ale už je naštěstí minulostí. Spočívala v tom, že jakmile datový objem během jednoho měsíce překročil určitý limit v řádech gigabajtů (naposledy 10–40 GB), dramaticky se až do konce zúčtovacího období snížila rychlost připojení.

V mobilních sítích se FUP drží dodnes. Operátoři se bojí, že kdyby povolili uzdu a uživatelé by se najednou připojovali a stahovali velké množství dat, síť by zkolabovala. FUPem proto šetří síť. Ani v západním světě se datových limitů ještě nezbavili, nemůžeme se proto divit, že u nás zůstává. Čestnou výjimkou je tarif O2 Mobilní internet XXL za 1000 Kč měsíčně, v rámci kterého můžete surfovat neomezeně, operátor pouze oseká rychlost „pirátských“ P2P protokolů na 64 kb/s. Cena je vysoká, zmíněná podmínka zbytečná, ale pro masy jde o tarif, který jim nebude zbytečně házet klacky pod nohy.

Běžně se v našich sítích po překročení limitu sníží rychlost připojení na 16 nebo 32 kb/s – dost málo na to, aby prohlížeč vůbec udržel spojení a „nevzdal to“. Jen T-Mobile má u vyšších tarifů 64 kb/s.

Neobmedzený mobilný internet na Slovensku

Trochu svéhlavě si neomezenost vysvětlují u východních sousedů. O víkendu jsem dělal menší rešerši mezi třemi hlavními operátory: Telekomem (T-Mobilem), Orange a O2. První dva mají v nabídce neomezený mobilní internet. Slovenský neobmedzený nebo nekonečný ovšem neznamená bez FUPu, ale se skrytým FUPem. Internet totiž po překročení limitu funguje dále, jen se sníženou rychlostí. Tedy jako u nás.

Pokrytí O2 EDGE Pokrytí O2 HSPA Pokrytí Orange EDGE Pokrytí Orange HSPA+ 21 Pokrytí Orange HSPA+ 42 Pokrytí T-Mobilu EDGE Pokrytí T-Mobilu GPRS Pokrytí T-Mobilu HSPA+ 21 Pokrytí T-Mobilu HSPA+ 42
Mapy pokrytí jednotlivých operátorů

Kupříkladu Orange u tarifů Internet v mobilu po překročení limitu sníží rychlost na 16 kb/s. Na webu sice píše 64 kb/s, ale v ceníku v PDF má jen čtvrtinovou rychlost. V jednom případě lže a zvykem je nadhodnocovat. U Mobilních internetů roste limit spolu s cenou, rychlost po překročení limitu je už v obou cenících 64 kb/s. Orange nepříjemně vyzdvihuje ceny při sjednání smlouvy na dobu určitou, ty bez úvazku musíte hledat schované v PDF. Při aktivaci tarifu navíc musíte uhradit jednorázový aktivační poplatek. Celkově jsou web a ceníky Orange hodně matoucí. Neomezený internet je každopádně jen reklamštinou, byť některé ceny jsou oproti českým doslova snové a snížení rychlosti na 64 kb/s tolik nebolí.

Telekom / T-Mobile se s tím nemazlí vůbec. V nabídce jsou tři neomezené datové tarify, o jejichž limitech se dozvíte až v dokonale ukrytých podmínkách. Zajímavé je dělení tarifů podle maximálních rychlostí, po překročení zůstane dobrých 64 kb/s. Web i ceník jsou znovu matoucí. Každopádně tarif s 2000 MB za 400 Kč bychom mohli Slovákům závidět.

O2 má nabídku podobnou té české, jen pokrytí sítě je mnohem horší. Ceníky má ovšem nejjednodušší a nevšiml jsem si žádných fíglů jako u výše zmíněných dvou. Tarify jsou výhodnější než u nás. Za necelých 300 Kč vám v Česku 2 GB nikdo nedá, základem je 100 MB za cca 76 Kč. O2 má ale špatnou rychlost po dovršení limitu, 16 kb/s připomíná českou mizérii.

Internet na den, nebo spíše do dne

Jestli jsem slovenské ceníky vyluštil dobře, tamní denní internet platí jen do konce kalendářního dne, nikoliv po 24 hodin od aktivace. To znamená, že když se připojíte ve 23 hodin v noci, za danou cenu budete surfovat jen hodinu. Orange nabídne za 50 Kč 200 MB, po překročení však nesníží rychlost, ale musíte si dokoupit další data.

O2 má za 13 Kč přímo snových 400 MB, po překročení limitu klesne rychlost na 16 kb/s. V Česku má O2 za 25 Kč jen 25 MB, případně za 50 Kč rovných 100 MB. Na druhou stranu ale datujeme 24 hodin, ne do konce dne.

Celkově jsou slovenské tarify zajímavější, výhody a slevy při uvázání se smlouvou jsou také lákavější než u nás. Ale ceníky, extra poplatky a další taháky jsou opravdu nepřehledné, někdy bych řekl, že schválně. Pro jistotu jsem vybrané mobilní tarify zapsal do tabulky. Cenami si nejsem 100% jistý, protože se liší jak na webu, tak v cenících v PDF. Nezapočítával jsem aktivační poplatky a uvedené ceny by měly odpovídat těm standardním bez úvazku. Pokud nás čtou i Slováci, budeme za každou opravu a postřehy vděční.

ICTS24

Článek ale neměl přinést přesnou cenovou skladbu na Slovensku, nýbrž finty, které se naši operátoři ještě neodvážili použít. Neomezený internet je ve slovenském podání očesán FUPem stejně jako u nás, jen limitované rychlosti připojení jsou u dvou hlavních operátorů pěkných 64 kb/s. Internet na den, avšak pouze do konce kalendářního dne, s tím se u nás odvážil vytasit pouze BleskMobil.

Ceník mobilního internetu (bez závazků a aktivačních poplatků)