Od HTPC, tedy počítače sloužícího k přehrávání filmů, se často čeká, že bude nejuniverzálnějším a nejméně frustrujícím zařízením pro konzumaci těchto médií. Jenže v poslední době se situace dost otočila. Pro nejkvalitnější obsah požadují jeho poskytovatelé velmi silné DRM a zpřístupnění tohoto exkluzivního materiálu na platformě PC patrně vidí spíš jako riziko (kvůli pirátství).
Přehrávání Ultra HD Blu-ray nebo streamování 4K videa z Netflixu tak paradoxně mnohem snáz zastanete nějakou hloupou krabičkou či Xboxem One S (nebo X). Úplně beznadějné to naštěstí není. Netflix, který již dříve zpřístupnil počítačům 4K video, nyní umazal další křivdu a pouští do nich už i HDR streamy – tedy inovaci, která je podle některých názorů potenciálně větší revolucí pro zážitek z obrazu, než 4K.
Netflix oznámil, že HDR video je nyní dostupné jak pro uživatele samostatné aplikace, tak na webu skrze Microsoft Edge. Jak už asi tušíte, podpora je poměrně úzká a omezuje se na platformu Windows 10, jiné operační systémy mají smůlu.
Netflix totiž potřebuje některá API a komponenty, které do operačního systému a Edge byly zapracovány v posledních verzích Windows 10. Jak Edge, tak aplikace Netflix by teď měly podporovat přehrávání a formátu HDR10 a zobrazení na monitoru či TV s 10bitovou barevnou hloubkou – tedy pokud máte zaplacenou příslušnou kategorii předplatného.
Požadavky na hardware
Bohužel, požadavky na hardware jsou v podstatě stejně přísné, jako pro přehrávání 4K streamů od tohoto poskytovatele. To je zatím zprovozněno jen na procesorech generace Kaby Lake nebo novějších (Coffee Lake), přičemž je u nich nutno zobrazovat obraz pomocí integrované grafiky. Později během letoška se pak přidala podpora přehrávání i na grafikách Nvidia GeForce, ovšem také jen v nejnovější generaci Pascal.
Pro HDR videa je to stejné – Netflix uvádí, že musíte mít procesor Intel 7. generace (přičemž to musí být alespoň Core i3, nikoliv třeba Pentium) a novější, nebo grafiku Nvidia GeForce GTX 1050 či jiný výkonnější model generace Pascal.
Karta ale musí mít 3 GB paměti, což znamená, že reálně je třeba alespoň model GeForce GTX 1050 Ti, jelikož běžná GTX 1050 nese jen 2 GB. Pro provoz na kartách Nvidia je dále třeba ovladač 387.68 nebo novější a Windows 10 verze 1709 (Fall Creators Update). V případě Intelu je zdá se vyžadována jen verze 1703 Creators Update.
Zda se chystá přehrávání HDR (a 4K) videa i na kartách Radeon, není jasné. Přímo ve vyjádřeních Netflixu se o pracích na nějakém rozšíření podpory nic nezmiňuje. Hlavní požadavek je zřejmě na to, aby hardware poskytoval ochranu přehrávaného obsahu proti kopírování PlayReady 3.0, která závisí i na některých hardwarových funkcích procesoru či GPU. Zda je u AMD problém se softwarovou stránkou, hardwarem, nebo prostě jen časem a zdroji potřebnými na vývoj, to netušíme.