Intel momentálne hrá hlavne na Kvantitu a AMD na Kvalitu, by sa zjednodušene dalo povedať....ale od polovice tohto roka, nebude kvantita na prvom mieste. Preto si na ten 3Q/2022 Intel ešte verí, ale po uvedení Zen4 (Genoa, Raphael) to podľa mňa bude mať ťažké aj keď nasadia svojho Raptora ...4Q/2022 bude ťažký hlavne konkurenčne...navyše serverový trh, ktorý by ich mohol ťahať, sa čoraz viac bude prelievať na stranu AMD, v podstate je to len na AMD a jeho výrobných kapacitách ako dostatočne dokážu presvedčiť svojich partnerov o objemoch dodávok a tým pádom ako veľmi Intel-u zoberú podiel na trhu....96 jadier Zen4 (Genoa) vs max. 60 jadier Golden Cove (Sapphire Rapids) nedávajú Intelu veľkú šancu (je to až nerovný boj)...a to neberiem do úvahy správy, že Intel s ich výrobou má zdá sa dosť problém.
Dosť podstatné bude ako sa AMD podarí za pomoci rozdelenia kapacít na 6nm a 5nm čipy/čiplety (či ich kombináciou), resp. navýšenie o 5nm kapacity, zvýšiť výrobu a tým aj tržby....teraz bude veľmi dôležité, kto bude mať lepšie produkty na trhu, lebo tie sa budú predávať prednostne a zvyšok predaja, bude záležať na tom aký hladný bude trh...a podľa všetkého začne držať hladovku na nejaký čas . Pre konzoly asi ostane 7nm, kým to budúci rok neprevedú na nejaký 4 alebo 3nm proces Samsungu pre Slim verzie a Pro verzie konzol.
V diskuzi se tak nějak ztratilo, že Intel vydělal za kvartál 15 miliard dolarů a bude vyplácet pravidelnou dividendu.
Kromě toho, už snížili výrobu aby vytvořili vyšší poptávku, viz. minulé články, tím pádem opravdu zvýší marži = výdělky a o ty akcionářům jde.
Vzhledem k tomu, že je útlum na trhu s výpočetní technikou tak je to velmi dobré. A zákazník si zjevně chce, nebo bude muset chtít, připlatit za kvalitní výrobek, viz. nové výkonnější a budoucí Raptor/Meteor Lake, inflace a zároveň růst mezd.
Ten sešup se dal logicky očekávat v celém odvětví. V době koronaviru všichni nakupovali jak šílení. Firmy investovali do home office, servrů, celkových upgradů IT, školy nakupovali hromady PC, lidi seděli doma a neměli co dělat, tak nakupovali nové PC, konzole atd., k tomu krypto šílenství... A trh je nyní nasycen. Počítačů je nakoupenu více než je jich třeba. Bazary, inzerce jsou plné hardwaru který nikdo nechce.
Probere v čem?
Že si přikoupím další akcie? To ano. Doufám, že dnešní panika bude dostatečně vysoká a cenu pošle co nejníže.
Nebo jak si představujete probrání akcionáře? Akcionář má jen 3 možnosti. Prodávat, držet nebo nakupovat.
Prodávám tehdy, když se mi zdá cena vysoká. V minulosti jsem Intel prodával už několikrát. Kupuju tehdy, kdy se mi zdá cena nízká. A když nevím, jestli prodat nebo koupit, tak jen držím to, co mám.
Z prvních deseti nejprodávanějších CPU na Alze jsou jen tři Intel a to 5. i5 12400F, 6. i3 10105, 7. i5 12400. Z toho by jeden mohl usuzovat, že Intel je sice výrobcem HighEndu (i9 12900K), ale především prodejcem LowEndu. Na finančních výsledcích se pak také musí projevit, že velkou část prodejů tvoří sestavy OEM-výrobců s CPU nižší/střední třídy, kde AMD je na rozdíl od minulosti významněji zastoupeno.
U AMD to tipnu na plichtu s predikcí, ale do budoucna to taky vidím na určitý pokles, minimálně v segmentu grafických karet.
Nicméně pád do ztráty u Intelu je přesně to, na co jsem v minulosti upozorňoval, tedy že velká ryba má daleko žravější metabolismus a potřebuje větší marže, a tedy že pokles marží je velké varování do budoucna. A je to tady, a to se teprve blížíme ke krizovému období světové ekonomiky...
Tady se ukáže jaké mají v Intelu koule - buď to fakt dřív či později zaříznou (což pokládám za pravděpodobnější, protože ty výsledky jsou opravdu tristní a zatím nepředvedli prakticky nic), nebo zatnou zuby a nalijí do toho prachy - ty totiž zatím ještě mají a připadne mi to jako dobrý nápad zavčasu nalít peníze do R&D.
Problém vidím v tom, že současný Intel neumí být efektivní a další lití peněz vůbec nemusí přinést adekvátní výsledek, prostě by to taky mohla být jen lepší "rozlučková párty" pro mnoho vedoucích pracovníků (Koduri a spol) na cestě do jiných firem.
Další cesta ven by mohla být v podobě nákupu nějaké fakt velké firmy, ale na to je IMHO už pozdě.
A mají co trolit? Původní AMD64 (x86_64) z roku 1999 již patrně vypršela patentová ochrana (20let) a každým rokem přibývají další doplněné instrukční sady např. SSE3 (v 2025?). Takže se můžeme časem dostat do situace, kdy bude legální nabídnout částečně/dostatečně (až na nejmodernější instrukční sety) x86_64 kompatibilní CPU.
Dividenda asi nemusí být vyplácena ze současného zisku, ale asi i z minulého zdaněného (v březnu měli údajně v hotovosti 38mldUS$).
https://www.corporate-cases.com/2012/07/dividend-in-case-of-inadequate-of-profits.html
Všiml jste si, že Intel v prvním čtvtletí vydělal naopak rekordně mnoho? 8,1 miliardy čistého. Tedy za letošní rok je zatím 7,6 miliardy v plusu. Dividendy za celý rok jsou skoro přesně 6 miliard, takže na ně už si vydělal. Lotos už 2x dividendy vyplácel, takže ho čeká už jen výdaj 3 miliard a aktuálně má na účtech 4,3 miliardy.
Mimochodem, dluh za poslední čtvrtletí i přes ztrátu snížil o 240 milionů dolarů.
Tak to jste mne překvapil, že se ptáte. Stejně tak mne zarazil nákup akcií které půjdou dolů. Líbilo se mi na Vás, že tu svoji milovanou společnost hájíte i když hodně nekriticky. Tenhle pragmatický peněžní přístup jsem přece jenom neočekával.
Co jsem očekával, od člověka která má svoji firmu rád? To, že pragmaticky nevyužije situace ale bude přemýšlet jak firmě nejlépe pomoci. No možná že tohle je vlastně důkaz že Ta Vaše zaslepenost Intelem odchází.
btw Sapphire Rapids CPU mají už 12 stepping . Vydání posunuto až na Březen 2023
https://videocardz.com/newz/intel-sapphire-rapids-xeon-scalable-launch-window-reportedly-moves-to-february-6-march-3-2023
ad náhrada Intelu: Já to tak kategoricky nevidím.
x86 je jediná platforma, kde na vývoji architektury pracuje více firem a v konečném čase sdílí své know-how (on ten vztah Intel - AMD je opravdu komplexní).
Nikde jinde se nic takového neděje, snad s výjimkou "open-source" RISC-V, který je ale zase zatím v plenkách a na můj vkus zase až příliš neřízená divočina.
U ARMu je několik důvodů proč nečekat, že se vymaní z koncepce "mobilního" výrobce, třeba už jen proto, že neumí vyrobit zároveň výkonné a efektivní jádro a místo toho plácá big.LITTLE. Navíc jediný, kdo si dnes dělá vlastní ARM jádra je Apple, ten ale zase svůj HW nesdílí s nikým jiným, jinak všichni jedou Cortexy.
ad budoucnost Intelu: těžko říct. Je to velký moloch a pokud se mu nebude dařit, vidím tady poměrně "zajímavou" variantu - fúzi s nVidia. Moc se mi to nelíbí, sfúzovat dva monopolistické korporáty, ale smysl by to dávalo oběma stranám IMHO. nVidia by se konečně dostala k vlastní platformě, Intel by se dostal k (všeho)schopným manažerům. A navíc by vznikl multimiliardový korporát, který bude už prakticky nepotopitelný.
edit: a ještě poznámka: Intel s AMD se navzájem stále potřebují, i navzdory deklarované řevnivosti. Je to paradox, ale je to tak.
Že jsem tady hájil nekriticky Intel, byl jen váš (množné číslo) dojem. Pro mě je Intel jednou ze společností mého akciového portfolia. Myslel jsem, že to pochopíte, když jsem si koupil Ryzen R9-3900X, ale stejně jste to nepochopili. Zkoušel jsem se to tu vysvětlit mockrát, že vlastním třeba akcie Fordu, ale jezdím v Hondě, nebo vlastním akcie Kraft Heinz Company, ale kečup si kupuju od konkurence. Akorát vakcínu jsem si nechal píchnout tu od Pfizeru a to jen proto, že s ní zrovna ten den očkovali.
To, co vy považujete za nekritické obhajování, je pravý opak. Je to snaha ukázat zfanatizovanému davu, že nemá pravdu.
Já celkem chápu, že někdo fandí AMD (já od nich měl více procesorů než od Intelu, jak už jsem tu taky mockrát psal). Ale vadí mi to nekritické finanční myšlení. Podívejte se na současnou situaci. AMD má tržní kapitalizaci aktuálně větší než Intel. Zdá se vám to smysluplnné? AMD aktuálně vyrábí v podstatě jen tři věci. Procesory, grafiky a po akvizici Xilinxu i FPGA čipy. Intel vyrábí totéž + mraky dalších čipů. A k tomu vlastní továrny. Můžete se jim vysmívat, ale samotné továrny mají cenu v řádu desítek miliard dolarů každá. No a pak má Intel zlaté vejce, společnost Mobileye. Vsadil bych se, že během pár let začne tento automobilový segment vydělávat víc než segment osobních počítačů. Intel se jí chce zbavit (uvést ji na burzu a vydělat na tom pár desítek miliard dolarů), a pokud to udělá, tak já si ji naopak koupím. Počítače totiž nemají moc kam růst. Naprostá většina lidí rychlejší počítač nepotřebuje. Dcera má aktuálně můj 11 let starý počítač s i5-2500K, který jsem jí ještě podtaktoval a podvoltoval na 3 GHz, v tom je 16 GB RAM, jede to na integrovanou grafiku a do FHD rozlišení to zvládá naprosto všechno, co ona může dělat (kancelářské aplikace, web a videa). Pokud neumře deska (což byl mimo ztišení druhý důvod toho podtaktování), tak ten počítač bude fungovat dalších 5 let úplně v pohodě (max. se do něj dá nějaká málo výkonná grafika s akcelerací moderních formátů, aby k tomu šel připojit i 4K monitor).
Nebo se podívejte na investice. Intel do investic vráží asi 6x tolik (zatím nevíme, kolik do toho vrazilo AMD v tomto kvartálu). Ale je to asi nepodstatné. Vráží do investic násobně více a ono se to někde časem projeví, i kdyby jen tím, že pak má co prodat.
Dnešní pokles jeho akcií mě moc nepotěšil. Čekal jsem, že bude větší. Aktuálně jsou akcie Intelu dražší, než byly 5. července. Tedy evidentně ty výsledky ty investory zas až tak nevyděsily. 10% pokles býval i po daleko příznivějších finančních výsledcích.
AMD má (vlastne by som povedal trochu odvážne kľudne od prvej generácie Ryzenu)* konečne parádne CPUčka, TSMC parádny proces = bol by v tom už naozaj diabol ak by sa to nezlomilo na stranu AMD, či už v očiach bežných zákazníkov ale aj OEM/Noťasi/Servery.
A AMD to pochopiteľne využíva vo svoj prospech, aj cenovo.
*Ako Ryzeny 1000/2000 mali svoje problémy, ST výkon nebol nič extra, hry skôr horšie ale už to bolo 1000x lepšie než "stavebné stroje" a v MT výkone to hneď na začiatku ukázalo že 4jadrá sú už ozaj málo. Od Ryzenu 3000 a 5000 je ten výkon nespochybniteľný a veľmi vyrovnaný naprieč spôsobu použitia.
Dividendy se snad vyplaci se zdaneneho zisku, takze k tomu potrebuji asi pouze hotovost na uctu. Vyplaceni dividend nad ramec zisku jim snizi vysi financniho majetku.
Financni vysledky snad reflektuji pouze prijmy/vydaje za dane obdobi stav dostupne hotovosti (majetek) pred/po to nezohlednuje. Na to jsou zase jine metriky.
A přesně tohle nechápu. Ten rozpor ve Vašem nekritickém hájení Intelu (jeho rozhodnutí jako společnosti) a tenhle přístup akcionáře. Vy si to neuvědomujete a ani nechcete uvědomit.
Jenom namátkou t toho Vašeho elaborátu "Nebo se podívejte na investice. Intel do investic vráží asi 6x tolik" tak tomu říkám efektivita. A těch technologických mrtvolek co po tom zůstalo :-(
Howgh to nemá cenu. Raději budu ten zfanatizovaný dav.
Hmm.
Zkusím také něco napsat.
Nejsem akcionář, akcie neobchoduji. Nemám na to odvahu. Možná jsem hloupý, protože se dá na tom hodně vydělat, ale neobchoduji.
Co se týče fandění:
Akcionář NESMÍ nikomu fandit. Pokud akcionář někomu fandí, tak se rozhoduje podle toho fandělí a právě tím se může rozhodnout chybně.
Investor do čehokoliv se musí odprostit od jakýchkoliv emocí. Pokud to nedokáže, tak by si měl rozmyslet, jestli se chce opravdu živit tímto způsobem.
Já osobně fandím firmě AMD, ale nejsem akcionář.
Jsem hloupý, že sem si nekoupil akcie AMD v době, kdy byly prakticky zadarmo. Investoři považovali firmu AMD za již zbankrotovanou a nedokázali pochopit, jak obrovskou hodnotu má její dosavadní know how, a i když byla "pozadu" s procesorama i grafikama, tak to byl jen detail a měla obrovské know how, na kterém mohla stavět.
AMD jede na plný plyn a vysoká současná hodnota jeho akcií dává smysl. Na druhé straně mě v současné chvíli překvapuje informace, že má AMD vyšší tržní kapitalizaci, než Intel, protože to bych opravdu nečekal.
A tady Holeček, můžeme si o něm myslet co chceme, správně argumentuje, že Intel má továrny, zatímco AMD nikoliv. AMD vyrábí u externích výrobců. Takže Intel, jako firma, má rozhodně vyšší hodnotu o ty továrny, které má navíc. Tedy bylo by logičtější, kdyby se tržní kapitalizaci Intelu rovnalo až AMD+Global Foundries dohromady, nikoliv AMD samotné. Tedy přihodit k AMD ještě továrny.
Mám radost z toho, že je Intel ve ztrátě, protože mu nefandím.
Ale když se na to podívám racionálně, tak dočasná ztrátovost ještě nic neznamená, pokud za ní stojí velké investice.
Samozřejmě je otázka, do jaké míry jsou to investice účelné. Účelné investice se v budoucnu zhodnotí.
Pokud by intel chtěl být znovu ziskový, tak stačí, aby přestal investovat, čímž mu brutálně poklesnou náklady. Je tady nepravděpodobné, že by zkrachoval. A nakonec, když AMD bylo tolikrát na hranici krachu a nezkrachovalo, tak krachující intel taktéž nezkrachuje.
Tedy krach rozhodně nehrozí. Ale další pokles ceny akcií hrozí.
Zde jsou dvě roviny rizik:
1. rovina rizik je KONKURENCESCHOPNOST vůči AMD, nově také vůči Nvidia, když Intel vyrábí ty grafické karty. Pokud intel zlepší svoji konkurenceschopnost, pak se vyplatilo investovat do jeho akcií. Zda zlepší nebo nezlepší, to je na křištálovou kouli.
2. rovina rizik, a to bych se rád zeptal pana Holečka, jestli si to uvědomuje, je hospodářská RECESE.
to znamená, že pokud bude hluboká ekonomická krize, tak budou padat akcie intelu i AMD i Nvidia současně. Bude padat celý počítačový segment.
A já bych si v současnosti akcie nekupoval, protože to vypadá, že ekonomická krize je již zde. Tedy pokud bych byl akcionář, tak bych prodal všechno, co mám, skrz všechny firmy, protože bych počítal s ekonomickou krizí, která přichází.
Vy asi nechápete, že diverzifikace není neefektivita. A je jedno, jestli je to u firmy nebo u jednotlivce. Diverzifikace snížujete riziko, ale logicky, čím nižší riziko, tím nižší výnos. To je jeden ze základních zákonů investování. A Intel diverzifikuje. Podívejte se na jeho nákupy společností, podívejte se na jeho portfolio produktů. Ano, zdaleka ne všechno vyjde, a vy to následně ohodnotíte jako vyhozené peníze. Ale jiné věci zase naopak vyjdou tak, že si vydělají nejen na sebe, ale i na ty ztrátové investice. A ve výsledku záleží hlavně na tom, kolik bylo investováno.
Tohle mi třeba chybí u toho AMD. O tom, že investují do třech produktů, jsem už psal. Ale i třeba jejich akvizice. Kdysi koupili ATi a málem kvůli nim zkrachovali. Velké sousto. Teď koupili Xilinx, o dost chytřeji výměnou akcií, ale i tak je to pořádná pálka, kterou sice společnost zdánlivě nezaplatila, ale akcionářům klesl podíl na společnosti. Pořád samé vysoké sázky a doufání, že to vyjde. A tohle já nemám rád. Jsem konzervativní investor.
Trzni kapitalizace AMD je ted 148mldUS$, vydanim novych akcii za 34mld pro akcionare Xilinx se snizil podil akcionaru na AMD casti o "1/4", ale ziskali zase "3/4" podilu na Xilinx casti. AMD ma obrat dlouhodobe tak 4x vetsi, takze to vcelku sedi. Xilinx je leader na trhu FPGA. Cas ukaze zda krome udrzeni pozic prijde i nejaky synergicky efekt pro HPC atd.
V dividendách nevyplacený (jinak neutracený/neinvestovaný) zdaněný zisk se dlouhodobě hromadí na účtech úspěšné firmy. Firma nezačíná každý rok/kvartál s nulou ve vlastních penězích na účtech. Například Apple disponoval letos cca 200mldUS$ hotovosti a investicemi (dluhopisy?). U Intelu to letos bylo 38mldUS$, stále dost na vyplacení dividend pro částečné uklidnění akcionářů. Asi už ne tolik, aby realizovali svůj vcelku pravidelný odkup vlastních akcií (podpořili tím cenu akcí, zvýšili podíl akcie na majetku a zlepšili likviditu v očích budoucích investorů).
To hromadění opravdu firmy nedělají asi jste se špatně vyjádřil. "V dividendách nevyplacený (jinak neutracený/neinvestovaný) zdaněný zisk se dlouhodobě hromadí na účtech úspěšné firmy."
"U Intelu to letos bylo 38mldUS$, stále dost na vyplacení dividend pro částečné uklidnění akcionářů. Asi už ne tolik, aby realizovali svůj vcelku pravidelný odkup vlastních akcií " No tak mi vlastně říkáte, že si Intel půjčil z ceny svých akcií.
Tak ja si dobiram Holecka pro tu historii diskusi, kterou s nim mam. Jeho financni komentare jsem mel narozdil od tech technickych za rozumne. Ale kazdy se muze seknout, o tom zadna. Treba prave ale jeho komenty na tema diverzifikace Intelu, kdyz "90%" prijmu jsou z chipu, jsou obcas trochu pobavujici
Co se podle Vás stane ze zdaněným ziskem, když se vedeni rozhodne že tento rok nebudou dividendy akcionářům vypláceny? Stane se to rezervou, která může být použita dle potřeby v rámci chodu společnosti, nebo klidně později vyplacena ve formě dividend.
Prectete si mnou drive odkazovana pravidla, treba to z nich toho pochopite. Popisuje to i pravidla pro vyplaceni dividend pri ztrate v aktualnim obdobi (u Intelu jde zatim pouze o kvartal, zde je asi mineno cele fiskalni obdobi .. rok).
https://www-corporate--cases-com.translate.goog/2012/07/dividend-in-case-of-inadequate-of-profits.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp
tombomino:
90 % příjmů samozřejmě z čipů ve smyslu jejich narhování, jako to dělá AMD není. Tedy i u těch procesorů jsou to dvě různé věci - návrh a výroba. Ale i u těch procesorů je ta diverzifikace obrovská. Na jedné straně úsporné atomové čipy, na druhé straně nějaké serverové čipy, na třetí straně třeba ty serverové čipy pro síťovou infrastrukturu (24jádrové Atomy). Fabriky taky na různých místech. A k tomu těch 20 % portfolia, které je úplně mimo procesory.
Za mě je to diverzifikace celkem slušná. Ale vůbec mě nepřekvapuje, že vám se to zdá málo.
Nákup firmy Xilinx firmou AMD mě překvapil, doufám, že to mají dobře promyšlené. Na druhé straně to asi nebude tak velké sousto jako kdysi firma ATI, takže by tam nemělo být takové riziko velkého sousta.
Ale i tak může být nákup Xilinxu chybou.
Co se týče toho, že intel vyrábí všechno možné, zatímco AMD jen tři věci, a to považuje Holeček za nevýchodu firmy AMD....
ta nevýhoda může být naopak výhodou.
Z mého pohledu na věc, je lepší vyrábět jednu nebo dvě věci POŘÁDNĚ, než vyrábět milion věcí, ale LEDABILE.
Nesnáším firmy jako LG nebo Samsung, které vyrábí naprosto všechno, ale současně je velmi vysoké riziko, že si od ních koupíte zmetek.
Těmto firmám to dosud prochází, protože zákazníci jsou nenároční a zmetky jim nevadí. Ovšem mě vadí.
Já mám raději firmu, která se soustředí na jedinou věc a tu se snaží udělat dokonale.
V tomto duchu mě nezajímá, kolikrát více různých produktů intel vyrábí.