Hmm.
Zkusím také něco napsat.
Nejsem akcionář, akcie neobchoduji. Nemám na to odvahu. Možná jsem hloupý, protože se dá na tom hodně vydělat, ale neobchoduji.
Co se týče fandění:
Akcionář NESMÍ nikomu fandit. Pokud akcionář někomu fandí, tak se rozhoduje podle toho fandělí a právě tím se může rozhodnout chybně.
Investor do čehokoliv se musí odprostit od jakýchkoliv emocí. Pokud to nedokáže, tak by si měl rozmyslet, jestli se chce opravdu živit tímto způsobem.
Já osobně fandím firmě AMD, ale nejsem akcionář.
Jsem hloupý, že sem si nekoupil akcie AMD v době, kdy byly prakticky zadarmo. Investoři považovali firmu AMD za již zbankrotovanou a nedokázali pochopit, jak obrovskou hodnotu má její dosavadní know how, a i když byla "pozadu" s procesorama i grafikama, tak to byl jen detail a měla obrovské know how, na kterém mohla stavět.
AMD jede na plný plyn a vysoká současná hodnota jeho akcií dává smysl. Na druhé straně mě v současné chvíli překvapuje informace, že má AMD vyšší tržní kapitalizaci, než Intel, protože to bych opravdu nečekal.
A tady Holeček, můžeme si o něm myslet co chceme, správně argumentuje, že Intel má továrny, zatímco AMD nikoliv. AMD vyrábí u externích výrobců. Takže Intel, jako firma, má rozhodně vyšší hodnotu o ty továrny, které má navíc. Tedy bylo by logičtější, kdyby se tržní kapitalizaci Intelu rovnalo až AMD+Global Foundries dohromady, nikoliv AMD samotné. Tedy přihodit k AMD ještě továrny.
Mám radost z toho, že je Intel ve ztrátě, protože mu nefandím.
Ale když se na to podívám racionálně, tak dočasná ztrátovost ještě nic neznamená, pokud za ní stojí velké investice.
Samozřejmě je otázka, do jaké míry jsou to investice účelné. Účelné investice se v budoucnu zhodnotí.
Pokud by intel chtěl být znovu ziskový, tak stačí, aby přestal investovat, čímž mu brutálně poklesnou náklady. Je tady nepravděpodobné, že by zkrachoval. A nakonec, když AMD bylo tolikrát na hranici krachu a nezkrachovalo, tak krachující intel taktéž nezkrachuje.
Tedy krach rozhodně nehrozí. Ale další pokles ceny akcií hrozí.
Zde jsou dvě roviny rizik:
1. rovina rizik je KONKURENCESCHOPNOST vůči AMD, nově také vůči Nvidia, když Intel vyrábí ty grafické karty. Pokud intel zlepší svoji konkurenceschopnost, pak se vyplatilo investovat do jeho akcií. Zda zlepší nebo nezlepší, to je na křištálovou kouli.
2. rovina rizik, a to bych se rád zeptal pana Holečka, jestli si to uvědomuje, je hospodářská RECESE.
to znamená, že pokud bude hluboká ekonomická krize, tak budou padat akcie intelu i AMD i Nvidia současně. Bude padat celý počítačový segment.
A já bych si v současnosti akcie nekupoval, protože to vypadá, že ekonomická krize je již zde. Tedy pokud bych byl akcionář, tak bych prodal všechno, co mám, skrz všechny firmy, protože bych počítal s ekonomickou krizí, která přichází.