Už názem modelu ZenBook 13 či 14 odkazuje na velikosti IPS displeje (13,3 a 14") a nové verze jsou označené jako ZenBook UX325, UX425 a UM425. Když vyjdou nové modely, tak je výrobce osadí i aktuálními komponenty od Intelu. Tentokrát však také od AMD, můžete si vybrat. Od Intelu jsou v nabídce tři procesory (i3, i5, i7), od AMD jen Ryzen 7 4700U (v části prezentace byl ale vidět i Ryzen 7 4500U).
Konektorovou výbavou se Asus samozřejmě pochlubil a zdůraznil, že jde o nejtenčí laptopy s plnou výbavou portů. Co přesně znamená plná výbava je trochu subjektivní, v případě novinek jsou to dva portu USB-C 3.2, jeden USB-A 3.2, HDMI a čtečka microSD. USB-C obsahuje i rozhraní Thunderbolt 3, ale pouze u verzí s Intelem. Tělo je stále hliníkové a splňuje standard MIL-STD 810G. Což ale umí kdejaké zařízení.
Asus si dělal průzkum, ze kterému vyšlo, že 88 % zákazníků preferuje dlouhou výdrž, 76 % chtělo port USB-A a 69 % HDMI. Tak se podle toho u nových ZenBooků zařídil. Hmotnost 1,07 kg (u 13,3") už sváděla k tomu dostat se pod kilo, to by ale musela nějaká komponenta ven. Oceňuji, že se k tomu Asus neuchýlil.
Tip: Asus ZenBook Pro Duo: je budoucností notebooků druhý displej? (recenze)
Co naopak proti standardu chybí je sluchátkový jack. Asus to sám přiznal a hned vysvětlil. Jednak na něj kvůli velkému akumulátoru nezbylo místo, musel by osadit o jedno USB méně a uživatelé již v dostatečné míře přešli na bezdrátová sluchátka. Komu by jack přeci jen chyběl, v krabici najde redukci do USB-C.
Potřebujete sluchátkový jack u notebooku?
Akumulátor má kapacitu 67 Wh a Asus slibuje výdrž až 22 hodin. Po 50 minutách v nabíječce se pak dá dostat na 60 % kapacity. Výdrž jednotlivých modelů má být i přes různě velké displeje i různé platformy prakticky stejná.
Technické parametry
Nabíjení probíhá již přes USB-C a standard USB Power Delivery. Nabíječka má standardní (u Asusu příjemně malé) rozměry a poskytuje 65 W. Pro nabíjení ale stačí i malá 5V nabíječka od smartphonu – pouze bude dobíjet pomaleji.
AMD vs. Intel
Konfigurace s AMD se liší tím, že ji lze zvolit pouze pro větší 14" displej a porty USB-C neumí Thunderbolt. Dále je pak omezena maximální velikost paměti (16 GB) a disku (1 TB) a tělo je asi o půl milimetru tlustší. SSD pak může využívat jen 2 linky místo 4 u Intelu, ale to by měly být jediné rozdíly. Ani jedna konfigurace nemá dedikovanou grafiku a na všechny modely má dostačovat standardní jednookruhové chlazení.
Operační paměť je integrovaná na desce, při tenkém těle už nešlo použít klasické sloty. SSD ale vyměnitelné je a záruku tím neporušíte.
Displej má tenké rámečky, otevřete jej jednou rukou a Asus u něj zmiňuje nízkou spotřebu. Standardně má svítivost až 450 nitů, pokud se ale spokojíte s nižší (přibližně 150 nitů na 30 % šoupátka), jeho spotřeba klesne až na jeden Watt. V horní části je infračervená kamera (720p) pro přihlašování přes Windows Hello. Lepší webkameru Asus osazovat nebude z důvodu, že streameři by stejně preferovali externí model.
Klávesnice se samozřejmě vešla pouze alfanumerická a sahá od kraje ke kraji. Ale bílé podsvícení jí nechybí a numerický blok Asus nabízí integrovaný v touchpadu prostřednictvím své technologie NumberPad 2.0. Jestli bude v prodeji i rozložení klávesnice typu ISO s velkým Enterem, nebo jen standardní americké ANSI zatím nevíme. Novinky budou v prodeji v průběhu prázdnin, ceny zatím Asus neoznámil.
zdroj: Asus