Nejsem mi jistý ale že ARM potažmo RISC přístup jako takový drží až tak velkou výhodu oproti x86 jako ve své podstatě. Většina lidí prezetuje ARM jako nějaký revoluční přístup který je prostě o tisíc procent lepší a automaticky znamená výhru. Za mně za tím spíš stojí tvrdá a dobrá práce společnosti ARM jako takové, ne až tak paradigmatu instrukcí, pokud to tak nazveme.
Věřím, že pokud AMD nebo Intel budou chtít dělat efektivní procesory stejně jako ARM, nebudou s tím mít problém. Vždy je jednodušší udělat ze složitého systému, kde honíte každý MHz a IPC systém jednodušší, než naopak. Dle mého názoru je ta energetický "neefektivita" x86 oproti ARM daná právě čistě tím honěním posledního ždibečku výkonu. A levnější procesory byly většinou v podstatě jen deriváty toho nejvýkonnějšího taktovány dolů (ať už z jakýchkoliv důvodů). Pokud ale Intel nebo AMD budou chtít dělat čistě efektivní x86 jádro, myslím že toho budou schopni. První náznaky jsou teď efektivní jádra Intelu nebo architektura Ryzen 4c od AMD.
Že ARMy mají až 192 jader a používají se v cloudových řešeních je mi známo, opět to ale není z podstaty věci výsada RISC instrukční sady, dá se to "na všem".