Já neříkám ani tak, ani tak. Realita se ukáže až po delší době.
Nicméně dovolím si zopakovat, že jednorázově "urvat" výkon je daleko jednodušší, než to dělat dlouhodobě/opakovaně.
Apple je bohatý, o tom není sporu. Má i spoustu chytrých mozků a hlavně na čem stavět (tzv. legacy) - a to říkám jako člověk co tuhle firmu a její produkty vůbec nemusí. To ale nemusí stačit navždy a je otázka, jestli s ARMem už dávno nedošlo v daném výkonovém segmentu k dosažení výkonnostního stropu, protože ať chceme či ne, power obálka mobilu nebo tabletu je stále tatáž a pokroky ve výrobě polovodičů už dávno nejsou mílové. To ostatně ukazuje jak samotný ARM, tak třeba Samsung - výkon tu je, ale pouze po velmi krátkou dobu, pak zasahuje teplotní čidlo a celý CPU "padá" s výkonem do oblastí, na které jsme už roky zvyklí.
Zrejme apple vyuzil tranzistorovy budget na max a dalsi vykon prijde s lepsim TSMC procesem? Lidi, co byste chteli? Apple ma nejlepsi jadro na svete. Jejich cache je naprosto famozni. Jede to jak pila, je bohuzel ale designovano na nizsi takty. I tak ale valcuje vsechno okolo. Budte trosku realiste, zijeme ve fyzikalnim svete a ne ve virtualni realite facebooku&spol.
Ten odliv lidi se mohl podepsat. Covid taky.
Mimochodem septanda naznacuje, ze dalsi Mac Pro (pro 2022) bude s Intel Xeon W-33xx, to by znamenalo, ze M2 je zpozden taky -- a nebo, ze puvodni septanda o 20-40 jadrech nebyla pravdiva...
Apple dělá své procesory na míru potřebám SW, aktuálně roste zásadně vliv AI, tzn. neural enginu, ten, pokud se nepletu navyšuje výkon o třetinu, grafika, hlavně díky Field of Depth posiluje o víc jak 50% v případě té hloubky ostrosti o víc jak 160%, což je zase důležité pro cinematic video, ve kterém bude možné měnit hloubku zaostření nejen realtime ale i při post produkci - vše se ukládá do metadat a bude možné změnit, ty metadata samozřejmě zase musí realtime zpracovávat.
Výkon procesoru jako takového není potřeba hnát dopředu, když není potřeba.
Povodne som tu chcel napisat: tragicka firma a este tragickejsi fanusikovia, ale to by sa Steve obracial v hrobe...nikdy som nepochopil inklinovanie ludi k tejto firme (hlavne si to chcu zakupit aj ludia, ktori na to vobec nemaju) mozno raz, az budem stary a nevladny:
https://www.youtube.com/watch?v=thx9hVgrXhQ
a jak to vylučuje to co píšu? To že ten výkon neroste v benchmarku, tolik co dříve neznamená že tam ten výkon je kde ho apple potřebuje.
Můžu demagogicky tvrdit že Apple narazil a nemá lidi schopné udělat víc, samozřejmě je to Apple, do toho se musí tlouct.
Být objektivní, tak koukneš na dílčí výsledky, koukneš na nové featury, které apple přidává a zjistíš že mají specifické potřeby - lepší image procesing, lepší AI... a ejhle, najednou vidíš že v těhle aspektech ta A15 přidává desítky procent navíc, někde i přes stovku. Takže stejným přístupem je možné si myslet že vývojáři Apple šli cestou přizpůsobování čipu potřebám svého systému a SW, což je výhoda kterou nemůže mít ani Samsung, který si sice dokáže čipy navrhnout a ba i vyrobit, ale pořád je limitovaný co dělá google s androidem, samo mohou si ho přiohnout ale pořád je to svazující. O procesorech dalších firem ani nemluvě kde to běží v kdejakém HW celku.
Což samozřejmě nepopírá že skutečně může být problém v tom co tvrdí článek, ale je pak dobré uvádět celý kontext ne jen vybranou "senzaci"
Android je open-source, pokud by chtěl Samsung ke své killer app zajistit volání native API rozhraní HW akcelerátoru zajisté může. Problém je velikost trhu osazených vlajkových SoC (u kterých by bylo toto HW rozšíření dostupné). Apple je na rozdíl od Samsungu také tvůrcem aplikací a tak má výhodu před konkurencí, která se patrně k API dostane později (pokud vůbec).
Jenže to je právě směr, který NENÍ podle mého směroplatný. Spousta dedikovaných koprocesorů je dobrá jen na konkrétní "módní" algoritmy. Na to pak stačí koupit speciální HW a nemusím se patlat s celým počítačem.
Pěkně to shrnul PetebLazar. Počítače byly, jsou a budou stroje s obecným výkonem - dnes se na nich počítá "AI" (byť to teda v drtivé většině je jen vytrénovaná neuronová síť), zítra ty úlohy mohou být úplně jiné, a pak ti takový M1 ukáže, že to je jen pomalej ARM.
Co přesně? Výkon čistě na CPU? Kolik získáš? 10? 20? 30%? Specializovaný akcelerátor přidá 300, 400, 500% výkonu, možná i více, a při nižší spotřebě....
do běžného x86 procesoru to nedáš protože není určený pro specifické zařízení která toho nevyužije a potřebuješ overall výkon aby na něm běhalo vše. Platíš daň za univerzální výkon který je menší než specializovaný a i výrazně vyšší energetickou náročností
U čipu který je zaměřený na konkrétní typy zařízení a poběží na něm konkrétní SW, a celé si to navrhuješ na míru, tak raději investuješ do toho akcelerátoru který je výhodnější než zvedat jen procesorový výkon kterého máš pro zbytek dostatek, navíc bys požadovaného výkonu ani nedosáhl.
Některé AI funkce v MacOS 12 nebudou dostupné na Intel macích, jen na Apple siliconu právě proto že používají tyhle akcelerátory, a shodneme se že M1 v procesorové části je poměrně mizerná ve srovnání třeba s 28 Xeonem z Mac Pro. Přesto ten Mac Pro s tím Xeonem nemá dost výkonu na to na co má akcelrátor v M1 a to už vůbec nebudeme mluvit o spotřebě
Počítače vždy sloužily uživateli aby mu usnadnily život. Spousta usnadnění vychází právě z AI algoritmů které se učí od uživatele zařízení, které mu pomáhají. Co je špatné vyhledávat třeba v textu zachyceném na fotkách a to včetně ručně psaného písma a možnost interakce s tím textem? Proč neaplikovat složitější a lepší algoritmy výpočetní fotografie, videa a audia když to pomůže uživateli dosáhnout lepšího výsledku. Lepší fotky a videa, z foťáku, lepší kvalita videa i audia pro takovou hovadinu jako call s přáteli, rodinou, kolegy…
Mimochodem nebavíme se o M1, bavíme se o tom že Apple vyvíjí HW s ohledem na potřeby SW. Ano, pokud uživatelé najednou změní priority a budou chtít používat SW který dělá naprosto něco jiného, pak to bude mít mizerný výkon, pořád na tom ale bude výrazně lépe než všechna konkurence, která si může nechat zdát o CPU výkonu staré A14 a většinu mobilních zařízení překoná i tři roky starý A12. A14 svým CPU výkonem srovná do latě i obrovské množství počítačů, M1 pak převážnou většinu.
Ale pochybuji že by uživatelé zařízení změnili tak radikálně své preference a najednou přestali řešit focení, video, audio a ať už konzumaci nebo tvorbu, přestalo by se jim líbit rozpoznávání objektů, textu ve fotkách a obrázcích, přestalo by se jim líbit že se zařízení přizpůsobují chování uživatele aby mu nabízeli to co bude zrovna potřebovat, najednou by všichni začali dělat matematicky náročné úkoly, počítali složité fyzikální modely atp…
Když se M1 potká s universální úlohou CPU/GPU je jeho výkon velmi omezený. Ano, je to tiché a nic to nežere, ale taky to moc neudělá. https://youtu.be/ClW7KUCuJB8?t=719
Přítomnost HW akcelerátorů je sice přínosem, ale má význam pouze pro omezenou množinu nástrojů a jeho podpora je limitována na pár formátů. I když M1X přinese dvojnásobek CPU/GPU výkonu, stejně to bude pro náročné tasky málo.
@PetebLazar ano, je to výkonem i5/Ryzen 5, víc než drtivá většina dokáže využít v laptopu. M1 je entry level SoC
@gogo1963 ale ty nechápeš že Apple si vyvíjí HW podle potřeb vlastního SW. Nedělají univerzální zařízení ale zařízení pro specifické použití, to co chceš ty s tím nemá nic společného.
Proč by investovali prostředky do vývoje CPU výkonu který bude i při nerealistickém zdvojnásobení výkonu nedostačující. Zaměřím se na to co potřebuji, nový image procesing, akcelerace AI apod. který je mnohonásobně výkonnější než CPU výkon SoC a plní funkci, kterou to zařízení má plnit. Třeba v iOS 15 nebude část věcí fungovat na telefonech s čipy staršími než A12 protože mají starší verzi neural enginu který nemá dostatek výkonu na všechnu AI realtime. iPhone 12 nedostane cinematic video i když má “stejně výkonné CPU” protože je to postaveno na AI a grafickém výkonu a i toho je pořád málo, proto je režim omezený na FHD rozlišení. Některé featury MacOS 12 nepoběží na Macu s Intelem protože nemá žádný AI akcelerátor a CPUčka by to nezvládaly…
Zeptej se majitelů iPhone 12 jestli jim chybí výkon… předpokládám že ti v podstatě všichni odpoví že telefon má výkonu dost, počítám to ti odpoví i majitelé iP11 a předpokládám i těch s XS/XR.
A15 navíc nepužívá Arm9 jádra, která přišly pozdě na to aby to Apple stihl implementovat, takže další důvod neinvestovat do toho CPU tolik úsilí, poladí se to až v následujících čipech…