Řádově jednodušší je to minimálně proto, že to RISC-V jádro je proti x86 jádru o víc než jeden desítkový řád menší (tohle má velikost jádra v desetinách mm2, x86 jádra jsou >10 mm2). Navíc k tomu nastupují i nižší požadované frekvence, tedy je logické, že takový čip bude jednodušší vyrobit i přesto, že výrobní proces není ještě nijak zvlášť vyladěný.
A u takovéhoto čipu se asi nikdy nedozvíte, jestli to dopadlo katastrofálně nebo ne, protože v obou případech se těch čipů vyrobí pár tisíc a nebude z toho nic, na čem by měl Intel něco vydělat, ani nehrozí, že by to chtěl prodávat jednotlivcům.
ARM byl historicky vyvíjen s ohledem na malou spotřeby (x86 dekády spotřebu neřešila, nakonec ještě před 30ti lety byly x86 CPU chlazeny v desktopech pasivně.
O ranných verzích CPU od ARMu se traduje příběh, že toto CPU fungovalo i po odpojení jeho napájení. Vystačilo si s energií ze signálových vodičů okolních obvodů CPU.
Pozn. Jestliže má celý Zen3 chiplet cca 80mm2, pak jednotliva jádra (má jich 8) budou podstatně menší než 10mm2. Největší část die připadne na L3 cache.
https://www.flickr.com/photos/130561288@N04/50618778683/in/album-72157716803186398/
No práve fyzická veľkosť nieje až taký dobrý ukazovateľ pretože tie x86 to nafukujú rôznymi makrami (SRAM, FPU, datové porty...) ktoré sú jednak odladené, a tiež ak sa tam vyskytne chyba tak to vedia z časti vypnúť a procesor ostane funkčný.
Toto malé jadro je tvorené z oveľa väčšej časti unikátnou a pre Intel pomerne novou logikou. Preto to bude náročnejšie.
No a tie 10nm army dopadli katastrofálne. LG ich malo používať v mobiloch ale dopadli katastrofálne. A ďalší výrobcovia ich mali používať v embedded veciach a tiež dopadli katastrofálne.
Tuhle historku s odpojeným napájením neznám. :-)
Je fakt, že nástup Armu je impozantní a dobývá trh přesně tam odkud se dobíjel celá trh tedy v domácnostech a v masivním nasazení. Když si uvědomím kolik a jakých procesorů je doma pak si říkám, že by s tím měli něco u Intelu a AMD dělat. Proto jsem psal o tom třesení CISCU.