Ještě před zhruba rokem a půl Facebook ve své modré síti nepovoloval propagaci kryptoměn. (Následoval ho i např. Google.) Později zákaz zmírnil a letos v květnu ho úplně zrušil. Tento krok už doprovázely zvěsti o tom, že Facebook světu představí vlastní kryptoměnu. To se oficiálně stalo v úterý 18. června 2019.
Nová kryptoměna nese název Libra. Zatím se jedená o projekt na papíře, neboť reálně dostupná bude až v první polovině roku 2020. Podle Facebooku svět potřebuje spolehlivou digitální měnu. Libra má být právě taková, na rozdíl od vysoce volatilního Bitcoinu. Prý 1,7 mld. lidí globálně nemá přístup k tradičním bankám, ačkoli miliarda z nich vlastní smartphone a půl miliarda přístup k internetu. To se primárně vztahuje k rozvojovým zemím. Malého potenciálu se tak nová kryptoměna neobává.
Velký projekt téměř 30 firem
Peněženkami se „nečekaně“ stanou domácí komunikátory Messenger a WhatsApp, vyprodukována ovšem bude i samostatná aplikace. Posílání peněz, tedy placení, bude tak snadné, jako poslat někomu zprávu. Libra bude kryta hmotnými rezervami, což ji v oboru odlišuje. Především se nejedná pouze o projekt Facebooku, který je v této věci zastupován novou dceřinkou Calibra.
Bez vašeho svolení Libra nebude sdílet vaše data s Facebookem ani jinou třetí stranou.
Společně ho spouští s desítkami dalších subjektů, mezi kterými najdeme také zavedené firmy orientované na platby jako Visa, MasterCard, PayPal nebo PayU.
K dalším zakladatelským podnikům patří také velikáni jako Vodafone nebo Iliad, společnosti pro rizikové investování jako Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital a Union Square Ventures, dále digitální služby jako Spotify, Uber nebo Lyft. Každý ze zakládajících členů The Libra Association bude provozovat svůj ověřovací uzel v blockchainu, ačkoli časem se asociace chce dopracovat k síti bez ověřování.
Facebook tedy nemá naprostou kontrolu nad Librou – rozhodnutí schvaluje rada, v níž má každý ze členských subjektů jeden hlas. Ke schválení důležitých rozhodnutí pak budou vždycky potřeba aspoň dvě třetiny hlasů. Více informací o kryptoměně včetně najdete na oficiálním webu libra.org. Díky otevřenému zdrojovému kódu s Librou můžete experimentovat, aktuálně je ale dostupná jen pro Linux a macOS.
Zdroj: Libra White Paper via Facebook Newsroom