Snímkovací auto Seznamu navšívilo Brno. S focením skončilo už v říjnu
Najít opravdu výkonné kamery nebylo jednoduché (kvalitu jste viděli), Seznam se proto pustil do vývoje vlastní snímkovací technologie. Na střeše auta je v kupolovité konstrukci schováno 15 kamer s rozlišením 72 Mpx, které stíhají datový tok 3,5 Gb/s. Dříve bylo kamer šest s rozlišením 12 Mpx. Není tak problém zaostřit na dopravní značky, občas i přečíst otevírací dobu na dveřích podniku, což by Seznam mohl dále využít pro katalog Firmy.cz.
současné pokrytí Panoramy
Jde o kamery typu Prosilica GT od společnosti AVT, každá má gigabitové ethernetové rozhraní. Pořizují snímek každé tři metry až při rychlosti 70 km/h, takže nezpomaluje dopravu. Automobily mají i autonomní navigační jednotku s dvojicí antén GPS/Glonass. Pro případ špatného signálu je poloha ještě upřesněna čidly náklonu (IMU) a odometru (měří ujetou vzdálenost), takže ani v tunelu by neměl být problém.
Aut jezdí po Česku několik, každé má svůj 3G modem a technici ze Seznamu do něj mohou na dálku nahrát třeba i nový firmware. Hlavně slouží pro zjišťování polohy vozidla. Vedle šoféra jezdí v mapovacím autě ještě operátor, který přes tablet ovládá kamerový systém. Časem má vše zvládat řidič sám.
„Posádka automobilu na konci cesty napojí dva disky do počítače a zahájí kopírování. Fotografie jsou na dvou discích z důvodu bezpečnosti a vejde se na ně tolik snímků, kolik zvládne auto nafotit zhruba za 600 km dlouhou jízdu.“ Řekl Martin Fuks, manažer produktového týmu Mapy.cz.
Z 3D tiskárny
Kupole na střeše je ve výšce 2,4 metrů (tolik povoluje úřad pro ochranu osobních údajů) a má i designový prvek, který pomáhali tvořit pracovníci z VUT v Brně z oboru průmyslového designu. Samotné šasi je vytištěné na 3D tiskárně.
Kamerový systém už neobsahuje laserové měření, na LIDARy se Seznam zatím nechystá. Jeho 3D snímky měst jsou vytvářeny čistě s mnoha leteckých snímků v různých uhlech.
Počítač v kufru
V kufru auta je 180ampérový alternátor, která pomáhá napájet náročný hardware a v noci napájí během kopírování dat. Počítač (Core i5, 8 GB paměti, GeForce GTX 750, 10 Gb/s síťová karta) se systémem Debian převádí vyfocené snímky RAW do úspornějšího JPG a ukládá na čtveřici 800GB disků SSD od Intelu. Počítač s kamerami na střeše spojuje 10 GB/s switch od Cisca. Celé se to ovládá z tabletu Samsung. Zpracování RAWů probíhá na grafické kartě.
Snímkování probíhá od dubna do října a jen při určitém úhlu slunce, aby neoslňovalo optiku kamer. Aktuální snímky budou každé 2-3 roky a nově nafocená Praha bude online možná už po Vánocích.