Někdy počítač nepotřebuje žádný 3D výkon a vše co stačí, je připojit nějak monitor. Na to obvykle stačí integrované GPU, ale jsou případy, kdy ho nemáte. Například s procesory Ryzen bez iGPU, Intely pro socket X299 nebo v pracovních stanicích s Threadripperem. Nebo máte levnou starou desku jen s analogovým výstupem, či třeba Windows 10 nemají ovladače pro 10 let staré iGPU.
Takovou elementární grafikou, která se pro tyto účely často kupuje, byla doteď GeForce GT 710. To je ale sám o sobě dost letitý hardware – jde o GPU architektury Kepler z roku 2012, architektury, která už také do budoucna nemusí mít nejlepší podporu v ovladačích. Proto je dobře, že se do tohoto levného segmentu po dlouhé době dostane něco novějšího: Nvidia teď totiž chystá kartu GeForce GT 1010, která konečně výše zmíněného přesluhujícího důchodce nahradí. Po pěti letech od vydání GT 710, mimochodem.
Pascal doputoval do nejlevnější třídy grafik
GeForce GT 1010 sama nebude zrovna aktuální – je sice o dvě generace novější, protože je použitý 14nm čip GP108 generace Pascal, ale herní GPU Nvidie jsou už také o dvě generace (a čtyři roky) dál, mezitím vyšel Turing a nyní Ampere. Čipy Pascal by ale aspoň měly výhledově mít lepší situaci v ovladačích než předchůdce.
Čip GP108 by měl být ten samý, který Nvidia používá v mobilní GeForce MX150/MX250/MX330 a v desktopové GeForce GT 1030. Díky novější architektuře by snad tyto karty mohly někdy mít i výstupy DisplayPort pro podporu 4K monitorů – nebo alespoň HDMI 2.0, které je zvládne také. Na druhou stranu je docela dobře možné, že tyto karty nebudou vůbec mít podporu analogových výstupů, tedy D-Sub pro staré monitory, což může být proti GT 710 mínus.
Konfigurace by měla být velmi podobná GeForce GT 1030, ale asi v osekanější podobě. Podle techPowerUp má obsahovat 256 shaderů architektury Pascal (čip GP108 by tedy byl osekaný), snad s taktem 1228–1468 MHz – ale nevíme, zda tyto parametry opravdu sedí. GeForce GT 1030 má 64bitovou paměťovou sběrnici, zde by teoreticky mohla být i osekaná na 32 bitů, ale ne nutně. Paměti prý mají být GDDR5, ale vzhledem k tomu, že již GT 1030 existuje ve verzích s výrazně pomalejší pamětí DDR4, je dost pravděpodobné, že ji najdete i u GeForce GT 1010, či alespoň u některých.
Karty byla uvedena potichu, zatím možná jen pro OEM?
Formální vydání této grafiky zatím neproběhlo a nejspíš ani neproběhne, lowendové produkty tohoto typu žádnou slávu nedostávají. Také je možné, že GeForce GT 1010 z počátku může být vyhrazené jen pro OEM trh, takže ji budete vídat v hotových počítačích, ale ne ve volném prodeji. Tam by se Nvidia mohla snažit prodávat GT 710 dál, dokud to jde. Karta ale již je vedena v seznamu modelů na webu firmy, pro něž lze stáhnout ovladače a jednomu zvědavému zájemci, který se optal na podpoře, bylo potvrzeno, že model opravdu existuje.
O výkonu nemá asi moc smysl se bavit, při nejlepším se vyrovná horším integrovaným GPU dneška, výkonnější integrované grafiky nových procesorů nejspíš GeForce GT 1010 ukáží záda. Funkcí této karty bude skutečně jen poskytnout obrazový výstup a funkční plochu ve Windows (nebo Linuxu) a ne o mnoho víc. Asi je dobré upozornit, že čip GP108 nemá hardwarové enkodéry videa, pokud je potřebujete, musíte pořídit dražší kartu než je GT 1010 – a než GT 1030, u niž je stejný problém.
Karty GeForce GT 710 s 1 až 2 GB paměti stojí nyní v obchodech částky začínající někde okolo tisícovky, zatímco 2GB GeForce GT 1030 začínají až nad dvěma tisíci. Těžko říct, zda bude GT 1010 stejně levná jako nyní stařičká GT 710, nebo ji Nvidia posadí někam mezi a Keplerovksou kartu nechá dál na trhu. Doufejme ale, že vypuštění do běžného prodeje nebude už trvat dlouho, protože přece jen, kupovat 8–10leté čipy v novém hardwaru je trošku divné (a to nesměřujeme jen na Nvidii, ale i na AMD).
Mají dnes ještě smysl samostatné grafické karty za 1000 až 2000 Korun?
Zdroj: VideoCardz