Tak Intel o bugách a dírách ví už taky celkem dlouho, ale nic si z toho nedělá a stále vydává další děravé generace.
A hlavně... kdyby to byla jedna díra, ale ono je to celá plejáda děr a bugů, prakticky řešeto má možná míň děr.
Jasně, nedělám si iluze, že AMD je čistý, ale v porovnání s tímto ... a to si říkám, že to snad už nemůže být horší a další měsíc se dozvím, že mají další nové díry.
Díky, ale Intel minimálně 2-3 generace nebude v mých počítačích a nebudu je požívat ani na stavby pro jiné lidi
"TLB bug byl objeven v Phenomech, ale pochazel uz z K3." To slyším poprvé, zdroj? (Jinak teda nevím, co přesně se myslí K3...)
@Wendak
Ty errata jsou u procesorů běžná věc, zase bych to nebral tak striktně. Ty procesory jsou tak složité, že se nedá simulovat a pak ověřit na křemíku, že je všechno 100% korektní ve všech situacích, různých errata je teď pro každé CPU zdokumentovaných i přes stovku, a typicky jsou dost vzácná na to, aby se daly procesory provozovat bez nějaké opravy, nebo stačí nějak přizpůsobit BIOS, operační systémy a ovladače platformy... Pokud byly ty bugy multihit a JCC objeveny až třeba v posledních 12 měsících, tak asi opravdu není snadné je vyprovokovat. On třeba Ryzen měl podobný crash bug při použití FMA, opravený mikrokódem v prvních měsících, ten evidentně nebylo těžké najít.
Ty bezpečnostní chyby jsou trochu jiného typu, ty asi vycházejí z přístupu k návrhu těch out-of-order funkcí a spekulace, kdy se různé kontroly prováděly co nejpozději místo co nejdřív kvůli výkonu. To asi ale nebyl "bug", ale "feature". Prostě ta škola designu vůbec nepočítala s tím, že by side-channel útoky tohohle typu mohly najednou být reálná hrozba a že se to vymstí. Asi něco jako vědět o globálním oteplování, ale z nějakého důvodu být přesvědčený, že se s tím nemusí nic dělat a nic dramatického se nestane. Eventuálně z toho bude průšvih, ale nedošlo k tomu nějakým nedopatřením nebo přehlédnutím/neopatrností.
Pardon, samozrejme K6.
https://www.fudzilla.com/18833-phenom-x3-8750-can-beat-core-2-duo?showall=1
The new tri-cores are exactly the same as any AMD quad, the B3 stepping removing a seven-year-old TLB bug known since K6-III
Veru procesor je zložitá vec takže bez chyb sa to nezaobíde ale začína byť to už troska moc. No zachviľu nám tu aj tak dôjde vladarko a všetkým na vysvetli ako je to vlastne všetko super. Btw dlho sa už neozval začínam mať obavy ci si náhodou nekúpil ryzena a teraz musí chudák riešiť nejaké problémy z biosom alebo co :-/
To je s pravděpodobností hraničící s jistotou nějaký omyl, ostatně nikde jinde se ta teorie myslím neobjevuje?. Ono čistě když se na to podíváte logicky to vypadá jako dost velký nesmysl. Kdyby to byl už tehdy léta známý známý problém, tak v tom jádru Barcelona nikdy nebyl a nebyl by odhalený až pozdě během vývojového cyklu, aby si pak vynutil o iks měsíců opožděnou opravenou revizi B3...
Maximálně tak K6 mohla mít nezávisle jiný bug v TLB, nebo, pokud by to (hypoteticky) byl ten stejný, tak byl nalezen zpětně až po tom objevu bugu v Phenomu.
Ja se domnivam, ze je to pouze spatne napsane. Velmi pravdepodobne se jedna o bug, ktery byl objeven v phenomech a zpetne vystopovan az ke K6. Nikoliv o bug, ktery byl objeven v K6 a putoval az do Phenomu. Zrejme nejaka architektonicka slabina radice cache.
Nemuselo se na to prijit dlouhe roky, vsak sidechannel utoky take cekaly na objeveni 14 let, a dosud nenasly zadne uplatneni v praxi.
Jo, to mi přijde asi jako jediná reálná možnost.
Ale když jsem to zkoušel googlit, tak pro K6 jsem nenašel žádnou zmínku, takže bysh se pořád přikláněl k tomu, že to byla nějaká blbost. Dohledal jsem akorát starej článek na PCTuningu se zdrojovým odkazem na Fudzillu, který už byl nefunkční.