Nové informace k Ryzenu: o přetaktování, opět o DDR4 a nové oficiální benchmarky

27. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Jen pár dní zbývá do uvedení procesorů Ryzen a na webu se o nich objevuje množství zpráv, fotek a tak podobně. Část už asi nemá vzhledem k blízkosti recenzí příliš smysl řešit, ale objevily se i některé potenciálně hodně zajímavé věci.

Paměti: 3200 MHz bude potřebovat dražší desky

První z nich navazuje na otázku rychlosti pamětí, kterou jsme nakousli minulý týden. MSI tehdy u jedné desky slibovalo růst herního výkonu až do taktu DDR4 3200 MHz. Ovšem pak se ukázalo, že firma zkopírovala graf již předtím použitý pro Skylake, což tvrzení zpochybňuje. Naštěstí se k pamětem objevily i další zdroje. Podle Gibba z obchodu Overclockers UK by frekvence 3200 MHz měla být možná alespoň v některých deskách. Asus ji slibuje například v modelu řady Crosshair, který funguje na 3000–3200 MHz. Levnější desky ovšem asi budou mít skromnější takty a asi neumožní s RAM běžet vysoko nad oficiálně podporovanými frekvencemi (asi 2400–2666 MHz).

Toto se však týká dvoukanálového zapojení, tedy instalace jen dvou paměťových modulů ve správných slotech. Paměťový řadič bude podstatně vybíravější při instalaci čtyř modulů (což je obecně pro řadiče náročnější). Maximum zde asi bude 2400 MHz, ale například s dvoustrannými moduly („dual-rank“) může být i nižší. Například u této desky ASRock slibuje jen 2133–2400 MHz se čtyřmi single-rank moduly a při použití dual-rank dokonce jen 1866–2133 MHz. Situaci by alespoň u některých desek mohly zlepšit moduly vyladěné speciálně pro Ryzen, které prý někteří výrobci chystají (píše to web Bits and Chips). Kompatibilitu by ale prý mohly o něco zlepšit i aktualizace mikrokódu a firmwaru desek, což tvrdí na základě informací od Asusu opět Gibbo z OC UK.

Od přetaktování moc vysoké frekvence nečekejte

Podobně jako AMD zatím nepotvrdilo podporované takty pamětí (zatímco takty CPU i ceny již ano), není ještě známo mnoho o schopnostech přetaktování. Objevilo se sice skóre z Cinebench pořízené na osmijádru běžícím na 5,2 GHz, ovšem s chlazením kapalným dusíkem, což pro běžný provoz věru zajímavé není. Jaké by mohly být běžné takty, ale možná ukazuje manuál k desce MSI X370 Titanium. Ta má podobný systém snadného přetaktování Game Boost, jaký MSI vymyslelo pro Kaby Lake (psali jsme o tom, že u něj slibuje 5,2 GHz, i když úspěšnost nebyla zrovna stoprocentní).

Hodnoty přetaktování Ryzenů, které budou používat funkce Game Boost na desce MSI X370 Titanium Hodnoty přetaktování Ryzenů, které bude používat funkce Game Boost na desce MSI X370 Titanium. Bohužel neznáme použitá napětí (Zdroj: VideoCardz)

Toto přetaktování má několik stupňů, přičemž nejvyšší bude CPU přetáčet o 800–1000 MHz nad základní takt. U osmijádrových CPU má „preset 11“ znamenat frekvenci 4,40 GHz pravděpodobně bez dalšího turba, pro šestijádra 4,30 a pro čtyřjádra eventuálně 4,20 GHz. Toto číslo by tak mohlo sloužit jako určitý hrubý nástřel toho, čeho bude Ryzen schopen. U Ryzenu 7 1800X by to mnoho navíc nebylo. Ovšem zase pokud by se na tuto metu dostal Ryzen 7 1700 (oficiální takty 3,0–3,7 GHz), šlo by o slušné zvednutí výkonu.

Ovšem berte tyto hodnoty s rezervou. Mohou totiž být podmíněny třeba vodním chlazením a nevíme, zda stupeň 11 nepoužívá nějaké šílené napětí. Tak tomu bylo i u analogického presetu pro Kaby Lake a připomenu, že v tehdejší recenzi webu Legit Reviews avizovaná frekvence stejně stabilní nebyla. Tudíž i zde bych byl opatrný a počítal třeba jen s 4,20 až 4,30 GHz. Problém je také v tom, že Ryzen a jeho 14nm proces je zatím neprozkoumanou oblastí. Doporučoval bych tedy být hodně opatrný se zvyšováním napětí a hnaním CPU „na krev“, aby vám po pár měsících neodešlo.

Možná není od věci poukázat na to, že srovnatelné čipy Broadwell-E jsou choulostivé také. Například redaktor VideoCardz uvádí, že zničil Core i7-6800K přetočením na 4,5 GHz a podobných ohlasů je poměrně dost. Dokonce jsem viděl nějaké hlásící smrt čipu i při výchozích taktech (ale tyto případy jsou asi způsobené tím, že automatika desek zaměřených na přetaktování sama nastaví nebezpečné napětí, třeba kvůli vynucení turba na všech jádrech). I tato zkušenost velí k opatrnosti, neboť vzhledem k neznámému chování 14nm křemíku od Samsungu/GlobalFoundries by riziko zničení mohlo u Ryzenu být ještě vyšší.

bitcoin_skoleni

Předobjednávky táhnou

Následující věc asi svědčí spíš o zájmu veřejnosti, než přímo o kvalitách CPU, jelikož výkon zatím stále máme potvrzený jen přes závoj oficiálně zveřejněných benchmarků. Poměrně dost lidí slibům AMD věří, v některých obchodech se údajně Ryzeny vyprodaly. Podle webu DigiTimes firma v první vlně prodejů plánuje do obchodů dodat víc než jeden milion procesorů, což by bylo na procesory začínající cenou na deseti tisících dost. Nevíme ale přesně, s jakým časovým obdobím se zde počítá, zda třeba s celým březnem, nebo i delší dobou.

Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1800X proti Core i7 6900K (Zdroj: EE Times) Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1800X proti Core i7 6900K (Zdroj: EE Times)
Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1700 proti Core i7 7700K (Zdroj: EE Times) Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1700 proti Core i7 7700K (Zdroj: EE Times)

Další benchmarky z oficiální prezentace

Mimochodem, když už je řeč o benchmarcích. Těch se dostalo ven o něco více, než jsme minulý týden ukázali. Web EE Times zveřejnil fotografie slajdů, které možná AMD ještě nedovolilo ukázat, na jiných webech jsem je totiž nezaznamenal. Je na nich srovnáván Ryzen 7 1700 s Core i7-7700K a poté Ryzen 7 1800X s čipem Core i7-6900K. Kromě již známého CineBench je ukázán i výkon v HandBrake, Spec ViewPERF a PCMarku8. V posledně zmíněných jde spíš o remízy či mírné prohry, ale HandBrake (vícejádrová komprese videa do H.264) slibuje Ryzen vyšší výkon – R7 1800X má být o 10 % rychlejší než Core i7-6900K. Nicméně pozor, výsledky se mohou značně lišit dle použitého rozlišení a nastavení x264.