Nové MacBooky: ultimátní průvodce

16. 10. 2008

Sdílet

 Autor: Redakce

MacBooky ve zkratce (pro ty, co spěchají)

Notebooky vždy byly pro Apple velmi důležitou komoditou a v posledních letech plně předstihly v prodejích i stolní počítače. V současné nabídce najdete tři základní řady: základní Macbook White, pokročilejší MacBook, profesionální MacBook Pro a stylový MacBook Air. V této kapitole článku si krátce představíme všechny nové modely a v následujících kapitolách se na ně podíváme podrobněji.

MacBook White

Nejlevnější notebook v nabídce Apple, tzv. vstupní model pro všechny nové zájemce. Nabízí plastové tělo s hořčíkovým rámem, je osazen procesorem Intel Core 2 Duo taktovaným na frekvenci 2,1 GHz (při taktu sběrnice 800 MHz), obsahuje v základní konfiguraci 1 GB operační paměti, pevný disk s kapacitou 120 GB, DVD vypalovačku, integrovanou grafickou kartu Intel GMA X3100, displej s rozlišením 1 280 x 800 bodů (úhlopříčka 13,3 palce, LCD podsvícení), vestavěnou kameru, Bluetooth, Wi-Fi (802.11b/g/n), Ethernet, FireWire, dva USB porty. Baterie s kapacitou 55 Wh poskytuje přibližně 4,5 hodiny výdrže na baterie.

Očekávaná cena pro ČR: 24 776 Kč

MacBook

Nejnovější MacBook je v podstatě zmenšenou verzí MacBook Pro bez Pro části (zmenšené z 15" na 13,3"), ovšem se stejnými konstrukčními prvky: hliníkové tělo vyrobené z jednoho kusu, obrazovku s černým okrajem i skleněný touchpad s podporou gest až čtyřmi prsty současně. Touchpad nemá žádná tlačítka, lze však stisknout celou jeho plochu. Klávesnice všech kovových MacBooků je černá podobně, jako klávesnice MacBook Air.

Nový MacBook je k dispozici v několika konfiguracích. Ta základní nabízí procesor Intel Core 2 Duo taktovaný na frekvenci 2 GHz (1 066 MHz takt sběrnice), 2 GB paměti, 160 GB pevný disk, DVD vypalovačka, integrovaná grafická karta Nvidia 9400M (256 MB sdílené paměti), 13,3 palcový displej (rozlišení 1 280 x 800 bodů, LED podsvícení), webová kamera a stejnou konektivitu, jako bílý model s výjimkou FireWire portu. Akumulátor s kapacitou 45 Wh nabízí dostatek energie pro pět hodin práce na akumulátory.

Očekávaná cena pro ČR: 29 560 Kč (základní model), 36 926 Kč (+ podsvícená klávesnice, 250 GB disk, 2,4 GHz procesor)

MacBook Pro

Patnáctipalcový model MacBook Pro je hodně podobný hliníkovému MacBooku, jeho rozměry jsou však větší. Základní model nabízí procesor Intel Core 2 Duo taktovaný na frekvenci 2,4 GHz (1 066 MHz FSB), 2 GB operační paměti, pevný disk s kapacitou 250 GB, DVD vypalovačka, grafické karty Nvidia 9400M (sdílených 256 MB) + Nvidia 9600M (dedikovaných 256 MB), 15,4" displej s rozlišením 1 440 x 900 bodů s LED podsvícením, webovou kameru, slotem pro rozšiřující karty ExpressCard a veškerou konektivitu hliníkového MacBooku. Akumulátor s 50 Wh kapacity slibuje 5 hodin výdrže při použití slabší grafiky, 4 hodiny pak při chodu výkonnějšího modelu 9600M.

Očekávaná cena pro ČR: 43 875 Kč (základní model), 54 717 Kč ( + 2,53 GHz procesor, 4 GB paměti, 512 MB grafické paměti)

MacBook Air

Změn na MacBooku Air nebylo mnoho: přibyl větší pevný disk o kapacitě 120 GB (nebo příplatkový 128 GB SSD disk) a výkonnější grafická karta Nvidia 9400M.

Očekávaná cena pro ČR: 42 102 Kč

V následující kapitole se dozvíte podrobnější informace o nejzajímavějších novinkách.

Novinky podrobně

Pokud dění v jablečném světě trochu sledujete, jistě již tušíte, že změny byly tentokrát více než kosmetické. Než si podrobně popíšeme jednotlivé nové modely, prohlédněme si podrobněji ty nejzajímavější z těchto inovací.

Šasi z jednoho kusu hliníku

Asi tušíte, jak se vyrábějí těla notebooků: vyrobí se patřičný počet odpovídajících součástek, které poté automatická linka složí v patřičnou část horní nebo spodní části. Takhle se MacBooky Pro vyráběly doposud: z hliníkového plechu se vylisovala spodní "vana" notebooku, na kterou se napájely (přivařily) patříčné výztuhy a tělo bylo hotovo.

  • Výhody? V podstatě jednoduchá a plně automatizovatelná montáž vhodná pro velkosériovou výrobu.
  • Nevýhody? V první řadě pevnost, i když i ta byla vyšší, než u běžně používané kombinace kovového rámu a plastového těla.

Novinky se však vyrábějí úplně jinak. Nejdříve se vezme hliníkový kvádr a přesné CNC stroje z něj pečlivě vyfrézují celé šasi. To je tak vytvořeno z jediného kusu materiálu a poskytuje tak maximální možnou pevnost při velmi výhodné hmotnosti.

  • Výhody? Právě ona pevnost a koneckonců i ekologie (hliníkové piliny a špony vzniklé při obrábění lze snadno, ale ne příliš levně, použít znovu k odlití nových hliníkových ingotů). Díky tomu nenajdete na trhu notebooky, který by měl pevnější a lehčí šasi než nové MacBooky.
  • Nevýhody? Cena, cena, cena. Přesné strojírenství je nevhodné pro velkosériové výroby, výroba je pomalá a vyžaduje větší přítomnost lidské práce. To vše, společně se znovuzpracováním hliníkového odpadu, zvyšuje náklady, které se musí projevit do konečné ceny produktu.

Tip: část výrobního procesu můžete vidět ve čtvrté kapitole tohoto článku.

Nové Unibody, jak tělo vyrobené z jednoho kusu materiálu Apple nazývá, obsahuje také zajímavou vychytávku: speciální body, které indikují přítomnost vody uvnitř šasi. Pokud budou tyto body narušené, nemusí Apple uznat reklamaci. Proti tomu se však ohrazují zákazníci, kteří používají počítač ve vlhčím prostředí.

Zapojuje se Nvidia

Od přechodu na platformu procesorů Intel až doposud používal Apple ve všech svých počítačích čipové sady i integrované grafické karty od tohoto výrobce. Zapomeňte na to: s výjimkou bílého MacBooku se o chod všech komponent nových přenosných Maců stará čipset od společnosti Nvidia.

Nový čipset, který najdete u všech hliníkových modelů, obsahuje grafické jádro Nvidia GeForce 9400 M (zabírá více než sedmdesát procent plochy čipu, nabízí 16 paralelních grafických jader a nabízí 54 gigaflops výkonu), které pro svůj běh využívá operační paměť počítače (maximálně až 256 MB). Ve srovnání s doposud používanými integrovanými grafikami od Intelu nabízí tento čip přibližně pětinásobný nárůst výkonu, díky čemu si i na MacBooku budete moci zahrát jednodušší hry. A nebo řečeno jinak: výkon této grafiky dosahuje podle informací Applu 55% dedikované Nvidie 8600M GT, která byla v MacBoocích používána doposud.

Modely z řady MacBook Pro však dostávají druhou grafickou kartu, Nvidii GeForce 9600M GT s 256 MB nebo 512 MB dedikované grafické paměti (v závislosti na modelu). Podle všech dostupných informací můžeme říci, že 9600M je vlastně desktopová GeForce 9500 GT, předpokládaný výkon by tedy měl být až výrazně slabší než v případě 9700M nebo 8800M GTX, ve srovnání s nimi se však jádro s 32 stream procesory může chlubit podstatně nižší spotřebou.

Tato grafika je vhodná pro základní hraní v rozlišení 1 280 x 800 bodů, u starších her si budete moci dovolit i větší rozlišení nebo podrobnější detaily. Podrobnější informace o skutečném grafickém výkonu budeme znát až po podrobné recenzi, podle šéfredaktora magazínu ExtraHardware.cz Mirka Jahody však výraznější odchylky čekat nemůžeme.

Tip: recenzi stolní GeForce 9500 GT můžete přečíst v podrobné recenzi na ExtraHardware.cz.

Grafické karty nebude možné používat současně, nepodporují podle informací Nvidie režim Hybrid SLI, díky kterému by bylo možné obě grafické karty přepínat za chodu operačního systému. V současné podobně je možné zvolit v Předvolbách systému použitý mód (ekonomický nebo výkonný), který přepne grafická karta, avšak až po odhlášení aktuálně přihlášeného uživatele. Pro přepnutí grafických karet tedy budete muset zavřít otevřené aplikace a uložit rozdělanou práci.

Celý proces přepínání jste si mohli prohlédnout na předchozím videu magazínu Engadget. Časem se jistě objeví uživatelsky příjemnější nástroj pro přepínání obou režimů - ideální se jeví přímo možnost zvolit při startu počítače, které grafické jádro chcete použít.

Touchpad bez tlačítek

Apple si zřejmě nářky nových uživatelů MacBooků na jediné tlačítko vzal k srdci a na nových MacBoocích tedy nenajdete tlačítko žádné. O možnost klikání však rozhodně nepřijdete.

Celý touchpad je tlačítkem. A nemyslím tím virtuálním tlačítkem reagujícím na poklepání tak, jak to znáte ze současných notebooků (i když i tuto funkcionalitu lze v ovladačích povolit): zatlačením nebo klepnutím na touchpad jej o kousíček stisknete dolů, jako by to bylo jediné obrovské tlačítko:

Kliknutí pravým tlačítkem funguje stejně, jen na touchpad zatlačíte dvěma prsty.

Nový touchpad, jehož plocha je dostatečně velká a který je kryt skleněnou vrstvou, je samozřejmě multidotykový. Kromě již běžných gest dvěma prsty (zoom, otáčení, apod.) přibyla možnost gest třemi prsty (posouvání fotek) i čtyřmi prsty (přepínání aplikací, exposé). Ostatně, video vypoví víc:

Na monitor novým konektorem

Pokud jste čekali na HDMI konektor, nedočkali jste se. Protože podle slov Apple HDMI nedokáže utáhnout největší 30" monitor Apple Cinema Display, osadil nové notebooky novým typem konektoru. Ten vychází ze standardu organizace VESA nazvaného DisplayPort, ovšem ve zmenšené variantě mini DisplayPort.

  • Výhody? Prostřednictvím odpovídající redukce lze připojit v podstatě cokoli.
  • Nevýhody? Nutnost dokoupit redukce. Na trhu existuje pouze jediný monitor vybavený mini DisplayPortem, 24" Apple Cinema Display.

A ceny těchto adaptérů nejsou vůbec příjemné: VGA redukce stojí 29 dolarů, za stejnou cenu koupíte také DVI model, duální DVI pak stojí rovných 99 dolarů. Je to hodně a pokud budete chtít připojit na moderní televizi s HDMI rozhraním připočítejte si další redukci (kterou však Apple nenabízí), která vám klasické DVI rozhraní převede právě na HDMI.

V následující kapitole se podívámé na obě série nových MacBooků.

Nové MacBooky podrobněji

Apple MacBook je již několik let vlajkovou lodí přenosných jablečných notebooků. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

Rozměry MacBooku jsou v zavřeném stavu 325 x 227 x 24 milimetrů, hmotnost tohoto patnáctipalcového stroje jsou velmi příjemné: celkem 2.04 kilogramu včetně akumulátoru. Jeho černá klávesnice je podsvícená, což je velmi užitečné pro práci ve tmě a pro oči příjemnější, než lampičky v horním rámu displeje známé od konkurenčních výrobců. Subjektivně MacBook vypadá tenší, než ve skutečnosti je, a to vše díky stejnému fíglu, jaký Apple použil u MacBook Air: tedy zaoblené a zkosené hrany.


Nahoře MacBook, dole MacBook Pro

Již po otevření si všimnete velké inspirace současnými stolními iMacy: displej i jeho okolí je překryto jednolitým leským sklem, který ve vypnutím stavu působí celistvým dojmem. Matný displej k dispozici není, proti odleskům lesklého překrytí slibuje Apple bojovat zvýšeným podsvícením.

O to se starají LED diody, které jsou více než o třicet procent méně náročné na odběr energie jako dříve používané zářivky. Rozlišení displeje je 1 280 x 800 obrazových bodů. O jeho provoz se stará integrovaná grafická karta Nvidia GeForce 9400M, která může využít až 256 MB operační paměti počítače. Z důvodu optimálního výkonu jsou paměti v MacBooku i MacBooku Pro osazeny v párech (jedná se o paměti typu PC3-8500).

MacBooky jsou k dispozici ve dvou konfiguracích:

  MacBook 2,0 GHz MacBook 2,4 GHz
Procesor 2,0 GHz Intel Core 2 Duo 2,4 GHz Intel Core 2 Duo
L2 Cache  3 MB
Rychlost sběrnice  1 066 MHz
Paměť 2 GB (PC3-8500)
Pevný disk 160 GB, 5 400 ot./min 250 GB, 5 400 ot./min
Mechanika 8x DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW
Grafická karta Nvidia GeForce 9400M, 256 MB sdílené paměti
Displej 13,3", 1 280 x 800 bodů
Konektivita Bluetooth 2.1 + EDR, Wi-Fi 802.11b/g/n
Konektory Mini DisplayPort (adaptéry nejsou součástí dodávky), 2x USB, 1x LAN (10/100/1000)
Příslušenství  60W adaptér, akumulátor
Očekávaná cena
 29 560 Kč  36 962 Kč

Apple MacBook Pro je již několik let vlajkovou lodí přenosných jablečných notebooků. Oproti MacBooku se liší patnáctipalcovými rozměry a z toho vyplývajícími možnostmi. Je to především větší displej (uhlopříčka 15,4 palce) s rozlišením 1 440 x 900 bodů a samozřejmě také s LED podsvícením. A také s lesklým černým krytem přes celé víko displeje. Velikost notebooku je 364 x 249 x 24 mm, hmotnost 2,49 kg.

Již jsme hovořili o druhé grafické kartě: ta se u dvou dostupných modelů liší velikostí dostupné grafické nesdílené paměti. O kolik přesně můžete najít ve srovnávací tabulce níže. Díky slotu pro karty typu ExpressCard/34 bude možné notebook snadno rozšířit například o 3G modem pro připojení k internetu.

Novinkou je také FireWire 800 port. Ten nahrazuje starší FireWire 400 u přechozích MacBooků Pro, bohužel toto rozhraní zcela zmizelo ze slabšího MacBooku. FireWire 800 je užitečné rozhraní: zatímco nabízí plnou zpětnou kompatibilitu s pomalejšími zařízeními se starším rozhraním 400 (potřebujete pouze tzv. billingual kabel, který lze běžně zkoupit), poskytuje novým přístrojům dvoujnásobnou přenosovou rychlost ve srovnání s obyčejnými USB 2.0 konektory.

Skvělé je, že u obou modelů najdete na levém boku, kde jsou koncentrovány všechny konektory, optický indikátor zbývající energie v akumulátorech.

  MacBook Pro 2,4 GHz MacBook Pro 2,53 GHz
Procesor 2,4 GHz Intel Core 2 Duo 2,53 GHz Intel Core 2 Duo
L2 Cache  3 MB 6 MB
Rychlost sběrnice  1 066 MHz
Paměť 2 GB (PC3-8500) 4 GB (PC3-8500)
Pevný disk 250 GB, 5 400 ot./min 320 GB, 5 400 ot./min
Mechanika 8x DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW
Grafická karta Nvidia GeForce 9400M (256 MB sdílené paměti)
Nvidia GeForce 9600M BT (256 MB paměti)
Nvidia GeForce 9400M (256 MB sdílené paměti)
Nvidia GeForce 9600M BT (512 MB paměti)
Displej 15,4", 1 440 x 900 bodů
Konektivita Bluetooth 2.1 + EDR, Wi-Fi 802.11b/g/n
Konektory Mini DisplayPort (adaptéry nejsou součástí dodávky), 2x USB, 1x LAN (10/100/1000), 1x FireWire 800, 1x ExpressCard/34
Příslušenství 85W adaptér, akumulátor
Očekávaná cena
 43 875 Kč 54 717 Kč

Co na to říci?

Co můžeme říci po první představení bez toho, aniž bychom mohli nové MacBooky recenzovat? Především to, že se povedly - a to především po stránce vzhledu a dílenského zpracování. Právě s přihlédnutím k tomu musíme cenu modelů v obou řadách shledat jako odpovídající: srovnatelně provedený notebook v současnosti na trhu nenajdete.

Hardwarová výbava obou modelů také není nejhorší, potěší především použití výkonnější, byť integrované, grafické karty. Mac OS X, který na výkon grafické karty hodně sází si ji opravdu zaslouží, a to ani nemusím připomínat, že budoucí verze operačního systému bude prostřednictvím výpočetního výkonu grafické karty akcelerovat mnoho běžných činností.


V prostoru pro baterii je snadno dostupný pevný disk

Kritický však musím být u konektorů: když už bych přimhouřil oči nad dvěma USB porty (které pro většinu použití plně dostačují), nemůžu Apple pochválit za absenci byť staršího FireWire u MacBooku. Spousta uživatelů totiž vlastní právě FireWire periferie a není tak bude velmi omezena při výběru nového stroje. A stejně kritický budu i v případě mini DisplayPort konektoru: když už jej Apple použil, proč v prodejním balení není alespoň přiložena redukce pro nejčastěji používané rozhraní DVI? Mohl by to být tip pro prodejce: u notebooku za více než čtyřicet tisíc korun bych si jej zasloužil alespoň jako dárek za nákup.

A zájem kupujících je: všechny skladové zásoby byly vyprodány již ve čtvrtek, tedy dva dny po zahájení prodeje.

V následující kapitole jsme pro vás přeložili videopohled na nové MacBooky i proces jejich výroby.

Kompletní představení na videu (česky!)

Přeložili jsme pro vás představení technologií nových MacBooků: uvidíte, jak se vyrábí, jak lze stisknout touchpad a spoustu dalšího.

Nové MacBooky (s titulky) from Vlada Janecek on Vimeo.

V poslední kapitole vám nabídneme směs videophledů ze zahraničních zdrojů.

Další zajímavá videa (anglicky)

Videotest MacBooku od Stuff.tv:

Rozbalecní MacBooku a MacBooku Pro, SlashGear:

bitcoin školení listopad 24

Výzva závěrem: pokud máte tip na zajímavé video k tématu, napište do diskuse, rád ho přidám