Intel přestal říkat procesorům s malými jádry Pentium a Celeron. Místo toho ale budou v Core i3

3. 10. 2022

Sdílet

 Autor: Intel
Unikly první procesory řady „Intel Processor“. Toto značení, které má nahradit Celerony a Pentia, dostanou čipy Alder Lake-N se samými malými jádry architektury Gracemont. Jenže aby byl zachován zmatek, bude Intel stejné čipy prodávat i rovnou jako Core i3.

Před nedávnem Intel ohlásil změnu tváře či „brandingu“ svých levných procesorů, pro začátek těch notebookových – ty od příštího roku přestanou používat klasická jména Pentium a Celeron a budou už jen „Procesor Intel“. Teď už patrně víme, jak to bude v praxi vypadat. Objevily se totiž první modely – Intel nový systém, zdá se, zavádí pro čipy s kódovým označením Alder Lake-N s jádry Gracemont. Ale aby to nebylo jednoduché, ani po tomto z označení nepoznáte, zda kupujete procesor jen s malými jádry typu „Atom“.

Jak budou procesory „Intel Processor“ vypadat, teď ukázaly nálezy chystaných modelů v různých databázích benchmarků. V těch se ukázaly nové procesory označené Intel N100 a Intel N200. Nakonec je tedy označení čistě „Intel“ a k tomu modelové číslo, přímo „Processor“ v názvu není. Jde tedy o poměrně oblíbenou praktiku, kdy levné modely mají jen číslo a až ty vyšší i nějaké načančanější jméno.

Procesory Intel N100Intel N200 mají podle nálezu v databázi benchmarku Geekbench čtyři jádra (s čtyřmi vlákny celkem), o nichž si myslíme, že jsou architektury Gracemont, tedy stejné, jakou používají procesory Alder Lake pro svá efektivní jádra E-Core. Odpovídá tomu 64kB L1 instrukční cache a 32kB L1 datová cache a stejně tak 2MB L2 cache sdílená všemi čtyřmi jádry.

Procesor Intel N100 v databázi Geekbench Procesor Intel N100 v databázi Geekbench (zdroj: Geekbench)

Už nějakou dobu máme informace, že Intel chystá čip Alder Lake-N, který bude mít dva klastry (celkem osm jader) E-Core a žádná jádra P-Core. Intel N200 a N100 jsou zřejmě založené na přesně tomto čipu, ale tyto konkrétní modely mají jeden z klastrů vypnutý. Nicméně mají ponechanou celou L3 cache, která čítá 6 MB (zřejmě tedy stále každý klastr dostává svůj 3MB blok L3 cache, jako v ostatních procesorech Alder Lake).

Tip: Alder Lake-N: Intel má procesory s osmi jádry Gracemont bez P-Core. Výkonný nástupce Atomů?

Tento čip Alder Lake-N je zřejmě nástupce dřívějších úsporných procesorů se samými malými jádry, jako byly/jsou 10nm SoC Jasper Lake, 14nm Gemini Lake a další procesory před nimi. Ze začátku Intel pro tyto procesory nasadil značku Atom, ale záhy se pro ně začala používat jména Celeron a Pentium, která předtím nesly jen procesory s velkými jádry. Přeznačení „atomů“ na celerony a pentia proto bylo pro hodně lidí matoucí a nebylo moc vítáno.

Procesor Intel N200 v databázi Geekbench Procesor Intel N200 v databázi Geekbench (zdroj: Geekbench)

Mohlo by se zdát, že zrušení značek Pentium a Celeron a pojmenování dotyčných procesorů tímto novým stylem právě situaci vyjasní tím, že procesory bez velkých jader „odfiltruje“. Bohužel to ale tak úplně nebude, protože Intel se zřejmě neudržel a pustil některé procesory založené na čipu Alder Lake-N (a vybavené jen malými jádry E-Core) i do vyšší kategorie.

V databázi Geekbench se totiž objevil další model pod označením Core i3-N305. Jak už číslo ve formátu Nxxx napovídá, tento procesor patrně patří k předchozím dvěma, je také založený na čipu Alder Lake-N. V tomto případě má osm jader E-Core s 2×2 MB L2 cache a 6MB L3 cache, jde tedy o plně aktivní verzi tohoto procesoru.

Procesor Intel Core i3 N305 v databázi Geekbench Procesor Intel Core i3-N305 v databázi Geekbench (zdroj: Geekbench)

Zatímco v předchozích dvou případech Geekbench asi nedetekoval správně frekvence, zde už je máme: základní frekvence je 1,8 GHz a maximální boost je zřejmě 3,8 GHz. Špičkový boost pro jednovláknové aplikace tedy bude slušný, podobný, jakého dosahují na jádrech E-Core velké desktopové procesory Alder Lake.

Značení pořád bude mást

Intel tedy sice přestal pod jmény Pentium a Celeron prodávat procesory jen s malými jádry, ale současně je zase začal „pašovat“ rovnou do Core i3. Je tedy otázka, jestli je to změna k lepšímu, nebo horšímu. Možná by bývalo lepší, kdyby Pentium a Celeron byly raději v lowendu nechány, pokavaď by byly po novu vyhrazené právě jen pro úsporné procesory s malými jádry a nedocházelo k matoucímu míchání – jakým je tento případ.

Intel Celeron N5105 10nm generace Jasper Lake na desce firmy GigaIPC Intel Celeron N5105 (10nm generace Jasper Lake) na desce GigaIPC iTXL-5105A (zdroj: GigaIPC)

Je pravda, že něco podobného teď provádí také AMD, které navrhlo speciální levná APU (či SoC) Mendocino. Ta jsou hodně osekaná a používají stále jádra Zen 2, ale prodávat se budou nejen jako „Athlon“ (což by dávalo smysl), ale i jako „Ryzen 3“, a dokonce „Ryzen 5“ generace 7000. Je sice pravda, že Zen 2 je pořád „velké jádro“, ale ve srovnání se Zenem 4, které je zejména s generací 7000 spojováno, je jednovláknový výkon také o hodně nižší (i třeba jen poloviční). Takže i toto označení asi bude ne zrovna oblíbený krok.

Více: AMD vydalo první mobilní Ryzeny 7000 – 6nm Zen 2 „Mendocino“ pro levné notebooky

Nevíme, jaké bude TDP tohoto Intel Core i3-N305, takže nelze úplně předvídat výkon, ale díky osmi jádrům by potenciál v zátěžích, které dokáží využít osm vláken, mohl být docela slušný. Jednovláknový výkon bude samozřejmě odpovídat tomu, že jde jen o malá jádra E-Core. Ale architektura Gracemont také není zas tak slabá (obvykle se uvádí, že výkon na 1 MHz je u ní zhruba na úrovni architektury Skylake). A protože jsou všechna jádra stejné architektury, odpadnou případné problémy způsobované hybridní „big.LITTLE“ architekturou v ostatních procesorech Alder Lake.

Podle výsledků v databázi Geekbench mají čtyřjádrové modely N100 a N200 výkon asi 900 bodů v jednovláknovém Geekbenchi 5 (pod Androidem) a asi 2000 bodů v mnohovláknovém. Osmijádro Core i3 N305 má v mnohovláknovém testu něco přes 4000 bodů a v jednovláknovém 2025 bodů.

bitcoin školení listopad 24

Skóre Intel Core i3 N305 v Geekbench Skóre Intel Core i3-N305 v Geekbenchi (zdroj: Geekbench)

Škálování moc neodpovídající počtu jader zřejmě ukazuje, že v mnohovláknové zátěži čipy jedou na výrazně nižším taktu než při jednovláknovém boostu. To by bylo proto, že tyto procesory mají asi poměrně nízké TDP. Nicméně je také třeba počítat s tím, že tyto benchmarky nemusí ukazovat reálný výkon. Není jisté, zda byla testovaná zařízení správně nakonfigurovaná a tak podobně.

Zdroje: TechPowerUp, Geekbench (1, 2, 3, 4)