Co monitor, to jedna pracovní plocha. To nás odpradávna učí Microsoft. Jiné operační systémy nicméně ukazují, že to jde i jinak. Například běžnou praxí v Linuxu obecně je mít plochy hned čtyři. Řešení v podobě virtuálních ploch prakticky nemá nevýhody, až na to, že se v nich může nezasvěcený ztratit. Snad i proto redmondský gigant (zatím) nepřistoupil k jejich integraci do Windows. Ti pracovití s desítkami otevřených oken a programů se mohou naštěstí tradičně spolehnout na software třetí strany, jakým je Finestra Virtual Desktops. Spolehlivě šlape i ve starých dobrých ikspéčkách, tam ale postrádá funkce specifické pro modernější Windows 7, kde lze využít živých náhledů na jednotlivé plochy přímo z hlavního panelu. Přepínání mezi plochami tímto dostává nový a poněkud přirozenější rozměr v ovládání.
Ve starších Windows zůstávají k dispozici klávesové zkratky a místo ikony na hlavním panelu zastává přepínací panýlek nad oznamovací oblastí, viz obrázek níže. Neschází ani zkratka na posílání oken mezi plochami. Přechody doprovází hezké grafické znázornění, abyste se neztratili. Maximální počet 100 ploch musí stačit i těm největším masochistům. Jak vidíte, aplikace Finestra Virtual Desktops zní zajímavěji nežli koupě druhého monitoru.
Media Player Classic Home Cinema 1.5 CZ – Oficiální stránka
Dodnes mnozí s láskou vzpomínají na předchůdce moderního Windows Media Playeru. Že nejde jen o pár nadšenců svědčí projekt výmluvně pojmenovaný Media Player Classic, resp. jeho odnož Media Player Classic Home Cinema. V roce 2011 nese nadále odkaz na prastarý multimediální přehrávač, dokonce se mu přibližuje také vzhledově. Ve Windows 7 vypadá tak trochu jako pěst na oko, důležitější je ale výborná funkčnost a kompatibilita. Povrchní zhodnocení moc novinek neodhalí, jádro se ale vyvíjí a podporuje nové technologie. Letos se nám do rukou dostala další ze sporadických aktualizací, kdy Media Player Classic Home Cinema ve verzování dosahuje na závratné číslo 1.5. Neztrácí přitom nic ze svého prostého vzezření, zůstávají zachovány nízké nároky na výkon počítače.
Sada vlastních kodeků zaručuje, že video povětšinou přehrajete bez nutnosti instalovat dodatečné balíky s kodeky. Autoři přibalili jako obvykle český překlad. Při stahování dostanete na výběr mezi přenosnou a klasickou edicí, přičemž se obě dvě ještě k tomu dále dělí, a to na 32bitovou a 64bitovou.
MetroTwit 0.5.1 EN – Oficiální stránka
Takto vypadá ukázková integrace s Windows, dalo by se říci. Klient pro sociální síť Twitter nejenže staví na čerstvé technologii .NET Framework 4, u Microsoftu si vypůjčuje taktéž vzhled. MetroTwit oprávněně na první pohled silně připomíná Windows Phone 7, mimo jiné se právě díky tomu ovládá skutečně příjemně. Jednoduché uživatelské prostředí mazaně skrývá solidní funkcionalitu, která začíná nekonečným skrolováním. K ní patří dále nenápadné automatické zkracování odkazů při psaní tweetu, jež funguje také obráceně – pakliže nasměrujete ukazatel myši na zkrácený odkaz, objeví se původní adresa v celé své délce a kráse. Automatický mechanismus též doplňuje uživatelská jména a tzv. hashtagy, stačí napsat počáteční písmeno (nebo několik písmen pro zpřesnění vyhledávání).
Na sebe navazující reakce twittařů můžete zobrazit jako celistvou konverzaci ne nepodobnou chatům v kecálcích. Podpora hlavního panelu ve Windows 7 člověka ve výsledku nikterak nepřekvapí (samozřejmě ale potěší), zato povedená grafická a zvuková oznámení samozřejmostí nejsou, tady tvůrcům musíte již poněkolikáté zatleskat. Poslední vydání přineslo další dvě fajnové novinky. Obrázek k tweetu přidáte prostou metodou táhni a pusť, ani se teď nemusíte složitě zabývat omezením příspěvku na 140 znaků, pro delší zprávy MetroTwit využije službu TwitLonger.
Google Chrome 10.0.648.82 Beta CZ – Oficiální stránka
Další důležitější aktualizace Chrome přistála v distribučním kanále betaverzí. Od ostrého vydání tedy mnoho nezbývá, tak si pojďme představit novinky. Google se zas a znovu snaží potvrdit svou nadvládu v rychlosti zpracování JavaScriptu, současnému stabilnímu bratříčkovi prý v testu V8 Benchmark Suite odskakuje Chrome 10 až o 66 %. Počáteční práce na akceleraci videa grafickou kartou přináší své ovoce, neboť se při přehrávání v celoobrazovkovém režimu snižuje zátěž procesoru až o 80 % (pro notebooky to znamená delší výdrž na baterii). Zde ale můžeme do budoucna očekávat mnohem lepší výsledky. Přesto Google umí čísly ohromit, když chce. Docela radikální proměna zasáhla dialog předvoleb, ze samostatného okna se obsah přesunul do samostatného panelu a konečně se v něm snadno zorientujete. K rychlému nalezení konkrétní předvolby slouží vyhledávací pole.
Na poli prohlížečů jde myslím o nejrazantnější a dost možná nejzajímavější realizaci podoby dialogu s nastavením. K radosti všech se objevila dlouho očekávaná synchronizace hesel, která dosud chyběla. Je hezké, že se Chrome v desáté verzi otevře kromě úzké skupiny technofilů zase i běžným uživatelům.
Immunet 3.0 EN – Oficiální stránka
Pojem „cloudový antivirus“ není dnes zcela neznámý, byť se tyto lehčí a modernější variace antivirových řešení zatím příliš neprosadily. Na ExtraWindows.cz jsme psali přinejmenším o aplikaci Panda Cloud Antivirus, který ale není jediný svého druhu. Immunet se taktéž spoléhá na sílu cloudu, jehož síla zase roste s počtem uživatelů. Tím, že se obejde bez instalace většiny součástí, na něž jsme u antiviru zvyklí, výrazně ušetří místo na disku a systémové prostředky. Dle propočtů provedených vývojáři Immunetu zatěžuje počítač až 35krát méně. Na vašem stroji sice vidíte normální program, jenže vše důležité se odehrává jinde – v cloudu. Žádné stahování virových databází, kontrola probíhá v oblacích, kde jsou k dispozici vždy nejčerstvější informace o virech a jiných breberkách.
Immunet klidně použijte jako doplněk k vašemu stávajícímu klasickému antiviru, sám o sobě jako rovnocenná náhrada standardních produktů od firem jako AVG Technologies nebo AVAST Software velmi pravděpodobně sloužit ani nemůže. S tím se vývojáři snaží bojovat, pro zajištění ochrany počítače bez internetového připojení integrovali do svého programu antivirus ClamAV.
HDClone 4.0.3 Free EN – Oficiální stránka
Záchrana dat z mrtvého disku nepřichází v úvahu, takže není od věci si jednou za čas všechen obsah zazálohovat. Pokud se rozhodnete využít služeb zdarma dostupného HDClone, vězte, že občasné zkopírování (a případnou obnovu) celého disku jinam včetně systému zvládne na jedničku. Jen jeho placení sourozenci pracují rychleji, protože nemají ve výbavě umělé omezení na přenos maximálně 1GB/min. O kousek více se HDClone hodí pro regulérní klonování disku. Kromě celého disku lze pracovat s jednotlivými oddíly. Ikony v programu prozradí i anglicky nemluvícím, kterou akci se chystají provést. Na druhou stranu schází podpora disků SCSI, datových zařízení připojených přes USB 3.0 a jiné pokročilé funkce.
Další důležité novinky:
- ClamWin 0.97 – Open source antivirus
- CPU-Z 1.57 – Identfikuje procesory, základní desky a paměti
- Googgle Chrome 11.0.672.2 Alpha – Jednoduchý a rychlý prohlížeč
- Digsby Build 87 – Víceprotokolový kecálek se sociálními funkcemi
- Skype 5.2.0.102 Beta – Populární aplikace na volání přes internet
- Trillian 4.2 Build 25 – Pokročilý kecálek