Desktop v Osmičkách nevypadá zdaleka tak dobře jako ten v Sedmičkách. Tak dlouho jsme čekali na krásná Windows, až nám je Microsoft po krátce trvajícím vyvrcholení zase sebral. Ve Windows 8 okna postrádají průhlednost, aby lépe ladila s dlaždicovým dotekovým rozhraním. K těmto omalovánkám však z nějakého důvodu přibalil poloprůhledný hlavní panel. Upřímně, nijak přehnaně to spolu neladí. Kdyby vás kolize prvků štvala, sáhněte po nástroji Opaque Taskbar.
S ním se průhlednosti hlavního panelu snadno zbavíte. Autor přidal také možnost spouštění s počítačem. Bez ní byste museli efekt aplikovat pokaždé ručně. Aplikace se neinstaluje, kompatibilitu hlásí i s Windows 8 v 32bitové a 64bitové edici. Druhá řada obsahuje více možností ovládání pomocí příkazové řádky a možnost ukončení aplikace, jakmile po spuštění počítače vykoná svou povinnost.
PDF Rotator EN – Oficiální stránka
Pro práci s dokumenty existuje spousta různých nástrojů. Napadlo vás ale někdy, že si můžete pořídit jeden zvláštní na rotaci? Kdyby vám nevyhovovalo, jak je nějaké PDF natočeno, můžete permanentně změnit jeho orientaci. Otočíte jej buď o 180°, nebo o 90°, ať už ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. Dokonce si můžete vybrat, které stránky budou otočeny. Buď všechny, nebo jen konkrétní rozsah. K tomu na seznam snadno přidáte více položek, abyste nemuseli zpracovávat jednu po druhé. Nevšední nástroj, že? Funkci ale plní a k dispozici nám autoři dávají přenosnou edici.
PDF Rotator a otočený dokument
Registry Compressor 1.0 EN – Oficiální stránka
Když už se pustíte do údržby počítače, aspoň pro dobrý pocit obvykle provedete defragmentaci registru. Nejen pevné disky potřebují defragmentovat. Na rozdíl od nich má defragmentace registru málo prokazatelné účinky na svižnější běh počítače. Spíše je to o tom, jestli budete věřit v případné zlepšení situace. Pakliže si odpovíte kladně, zkuste následující mladý nástroj. Registry Compressor se zrodil na začátku tohoto měsíce a oficiálně podporuje Windows XP až Windows 8, takže ho můžete bezpečně používat i v nových Osmičkách.
Z registru nic neodstraní, podobný nástroj proto z podstaty věci nemůže počítači ublížit. Použití čističe registru by bylo bezesporu diskutabilnější. Když se zbavíte prázdných míst, budou Windows operovat s menším souborem. Jako první proběhne analýza, která vám už prozradí, kolik diskového prostoru eventuálně uspoříte. Kdyby to nebylo moc, k defragmentaci vás nic nenutí. Registry Compressor existuje také v přenosné edici.
LibreOffice 4.0.1 CZ – Oficiální stránka
První servisní vydání nové generace kancelářského balíku s otevřeným zdrojovým kódem nás, uživatele Windows, potěšilo jednou významnou novinkou. Vývojářům se podařilo zprovoznit slíbené dálkové ovládání presentací. Zprvu byla funkce aktivována pouze v LibreOffice pro Linux. Teď již mohou dálkově stránky procházet všichni, kdo disponují telefonem s Androidem. Dálkové ovládání nově podporuje jak Impress pro Windows, tak pro OS X. Teď bychom ještě rádi viděli aplikace pro jiné mobilní platformy, včetně iOS a Windows Phone. Ovládání pracuje za pomoci bezdrátových technologií Bluetooth nebo Wi-Fi.
Kromě posouvání využijete zobrazení poznámek pro přednášejícího, jež se objeví na obrazovce mobilního telefonu či tabletu. Prozatím si prý máme dát pozor na občasnou neodladěnost řešení. Samotné vydání LibreOffice 4.0.1 přitom opravilo více než 100 chyb. Aplikaci LibreOffice Impress Remote případně hledejte v katalogu Google Play.
UltraDefrag 6.0 CZ – Oficiální stránka
Kdybyste nebyli spokojeni s výkony integrovaného nástroje na defragmentaci disků, porozhlédněte se po nástrojích třetích stran. Na rozdíl od defragmentace registru si může být jistí pozitivním účinkem na počítačích, kde uspořádání souborů dlouhou dobu neproběhlo. Šestá generace jednoho z nejúčinnějších pomocníků vylepšuje stávající dovednosti a k tomu přidává pár drobností. Okno můžete konečně poslat do oznamovací oblasti, ve Windows 7 a novějších se podbarvuje ikona na hlavním panelu. Znázorňuje tak průběh operace.
Přidána byla rovněž optimalizace pro jednotky se souborovým systémem FAT. Stávající algoritmy by obecně měly být účinnější a rychlejší. K ruce máme i nové filtry pro zobrazení fragmentace a velikosti souborů. Zhruba tolik k novinkám v UltraDefrag 6.0. Jako vždy si můžete stáhnout přenosnou variantu. Zajímavé je, že Windows 8 se na seznamu podporovaných operačních systémů dosud nenachází, ačkoli není důvod, proč by zde aplikace nepracovala.
Freemake Video Converter 4.0 CZ – Oficiální stránka
Mezi zdarma dostupnými nástroji naleznete jen pár skutečně dobrých. Freemake chce potvrdit, že patří do nejvyšší ligy – aspoň v rámci bezplatných aplikací – vydáním čtvrté řady svého pomocníka pro převádění videí do jiných formátů. Kdybyste s ním vytvářeli DVD, novinky oceníte. Můžete totiž nastavovat vlastní pozadí a vybírat z nových menu. Freemake Video Converter dále dostal do vínku automatické nástroje na ořezání obrazu (zbaví vás černých linek v horní a spodní části videa) a zálohu souborů. K tomu vývojáři standardně opravili chyby a posílili stabilitu aplikace.
Zmíněné novinky jsou součástí setu funkcí, nazvaného Freemake Gold Pack. Vychytávky můžete používat zdarma s reklamou, případně se lze vykoupit posláním finančního příspěvku. Pokud zvolíte první možnost, budete ale také muset souhlasit s přenastavením domovské stránky a poskytovatele vyhledávání v prohlížeči.
Další důležité novinky:
- Dropbox 2.0 – klient pro synchronizované úložiště
- Skype 6.3 – telefonování přes internet
- Twitter pro Windows 8 – klient pro dotekové rozhraní