Hlavní navigace

Novinky: Partition Master 8.0.1, UMPlayer 0.92, eM Client 3 a další

2. 4. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

EASEUS Partition Master Home Edition 8.0.1 ENOficiální stránka

Správa disků ze strany uživatele spíše než Windows přísluší propracovaným programům, mezi něž se řadí Partition Master od společnosti EASEUS. Zdarma dostupná verze má označení Home Edition a zvláštní je, že na první pohled není ani trochu ochuzená o důležité funkce. Pro domácí použití vznikl produkt, jenž pracuje i ve 64bitových Windows a nenakažený adwarem nebo toolbary nezanáší počítač nepořádkem.

Kromě běžných pevných disků podporuje flash disky a paměťové karty. Partition Master se skládá snad ze všech potřebných nástrojů. Jako každý správný správce umí rozdělit disk na oddíly, oddíly pak zvětší, zmenší či sloučí. Samozřejmě zvládne zkopírování disku nebo oddílu jinam. Vlastně takto můžete přenést celý systém na jiné fyzické médium bez nutnosti přeinstalovat operační systém, o žádná data nepřijdete.

Program zpracuje disky o velikosti od 2 GB do 4 TB, poradí si i se zapojením do vícenásobného diskového pole RAID. Rád vám zkonvertuje oddíl naformátovaný souborovým systémem FAT na novější NTFS. Partition Master si jde svou univerzální cestou, kdy je na jedné straně schopen data zničit tak, že je ze zničeného oddílu nikdy nevydolujete, jindy se ovšem snaží data zachránit. Při nefunkčním spouštění počítače přijde vždycky vhod oživení hlavního spouštěcího záznamu. To vše a ještě víc nyní přináší v přepracovaném uživatelském prostředí.

A Form Filler 2 ENOficiální stránka

Možná si sami ani neuvědomujete, kolik údajů repetetivně zadáváte den co den do různých aplikací nebo přímo do systému. Jednak sem spadají hesla, jednak například častá vyhledávání opakujících se témat v internetu. A Form Filler vám od rutinní činnosti pomůže, předtím se s ním ale musíte sžít. Na rovinu říkám, že ne každému bude pravděpodobné počáteční laborování po chuti.

Přitom teprve komplexní sada vytvořených pravidel ve vás vzbudí blažený pocit zadostiučinění. Při přidávání pravidel si vždy vyberete jeden z nabídky otevřených programů, k němu přidáte textový obsah, který se má do okna programu poslat, a Form Filler to skutečně udělá. Vývojáři určitě nechtěli vytvořit náhradu za správu hesel v prohlížečích, avšak může se s nimi doplňovat.

Kromě hesel může předvyplňovat vyhledávací pole. Na internetových mapách nebo v jízdních řádech se třeba hodí vyplnit město, v němž bydlíte. Lze předpokládat, že proto patří k nejvyhledávanějším výrazům v dané službě. Na obrázku níže můžete spatřit pravidlo, které při každém otevření Map Google ve Firefoxu do vyhledávacího políčka zadá text „Králíky“. Jsem si jistý, že vymyslíte kreativnější způsoby využití Form Filleru, než naznačuje uvedený příklad.

UMPlayer 0.92 CZOficiální stránka

Pokud se vám náhrada zastarávajícího KMPlayeru od stejných tvůrců nepozdává (především je problém donutit ji hovořit jiným jazykem než korejštinou), zkuste místo PotPlayeru UMPlayer. Universální multimediální přehrávač se vlastně s filosofií jmenovaných konkurentů ndekodéry a s podporou motivů vzhledu a více než 270 audio a video formátů.

Přijímá internetové vysílání, v podstatě donekonečna si v něm můžete pohrávat s nastavením výstupů. Psí kusy lze provádět s titulky, posouvání v případě neshody se zvukovou stopou vás často zachrání před večerem stráveným hledáním správných titulků (vyhledávání prostřednictvím vestavěné funkce v programu se s českými titulky zase tak moc nepřátelí). Posouvat můžete i zvukovou stopu, kdyby se pro změnu rozcházela s obrazem.

Netradiční je podpora hledání a nahrávání obsahu na webu YouTube. V hlavním okně UMPlayeru se pro tento účel nachází vyhledávací políčko, podobně jako jej mají prohlížeče. K přehrávání dokonce ani nepotřebujete Flash. V neposlední řadě po univerzálním přehrávači sáhněte, pokud vám Windows Media Player odmítne zpracovat poškozený soubor.

ISO Workshop 1.1 ENOficiální stránka

Optická média mnozí považují za mrtvá, vytlačily je z trhu levné typy jiných pamětí. Terabajtové disky pořídíte za hubičku, přesto u někoho převládají nadále stříbrné kotouče. Ono jejich použití má obvykle řádně opodstatněný důvod, například pro zálohu fotografií se asi nejlépe hodí kvalitní cédéčka. Ať už jste se rozhodli z jakéhokoliv důvodu umírající média zatím neopustit, můžete si být jistí, že se stále vyvíjí řada dobrých programů pro vypalování a práci s obrazy médií.

Obě dvě úlohy zastane ISO Workshop, který ale v prachobyčejném zápisu neobstojí. Zápis zvládá, ale vypálí jen obrazy ve formátu ISO, a to na CD, DVD nebo Blu-ray disk. Aby program dostál svému jménu, musel si osvojit vícero funkcí pro práci s ISO soubory. Třeba převede jeden typu obrazu na jiný. Samozřejmě si poradí i se zálohou optického disku, uhodnete, do kterého formátu. Poslední ze čtveřice úloh se na ISO dívá jinak, nahlíží mu do vnitřností. Jestli potřebujete z tohoto typu souboru dostat nějaká data, ISO Workshop vám bude velmi nápomocen.

eM Client 3 CZOficiální stránka

Na běžné domácí potřeby se webmaily hodí a nelze proti nim nic moc namítat. Klasické robustní programy jsou nicméně pořád v mnoho případech nenahraditelné a množství funkcí (přestože někdy vypadají zbytečně) se u nich považuje za přednost. Pošťák eM Client zasazuje email do poněkud širšího kontextu, než na jaký jste asi zvyklí. Vedle elektronických dopisů kombinuje dohromady okamžitou komunikaci (tzv. instant messaging), kalendář a kontakty.

Tedy, minimálně kontakty byste tu čekali v každém případě, jenže ne každý poštovní klient v tomto spolupracuje s cloudem. Zdá se však, že eM Client podporuje pouze Gmail. Chatování toto omezení postrádá, díky čemuž můžete konverzovat v sítích ICQ, MSN, Facebook a v dalších. Vyplníte-li přihlašovací údaje k vícero sítím, v programu se sítě sloučí do jednoho bloku. Seznam kontaktů lze přepnout do samostatného okna, abyste ho mohli mít na očích.

Kalendář taktéž využívá stejnojmennou službu od Googlu, funguje zde automatická synchronizace. Alespoň jeden z široké nabídky druhů náhledů si vybere zaručeně každý a plánování denního rozvrhu se stává docela příjemnou činností. A konečně, emaily eM Client stahuje prostřednictvím protokolů IMAP a POP. Veškerou komunikaci chrání proti odposlechu šifrování, užitečné jsou i digitální podpisy. Přidávání účtu do programu zvládne začátečník, celý proces doznal zjednodušení. Zdarma dostupná verze vybaveného pošťáka vás omezí v počtu účtů, víc než dva nepřijme.

Calme 2011 ENOficiální stránka

Calme sice není zrovna žhavá novinka, za zmínku podle mne stojí, protože se bez kalendáře valná většina lidí neobejde. A že s Calme pro rok 2011 vytvoříte opravdu hezké, profesionálně vyhlížející kalendáře. Ať už vás zajímají spíš plánovací, nebo obrázkové, v obou případech se budete výsledkem ještě dlouho kochat. Do podrobněji rozepsaných kalendářů lze přidat zobrazení svátků. Tato předvolba nás, Čechy, bohužel může nechat chladnými, protože svátky v Česku program nezná.

bitcoin_skoleni

Ostatně, podpory českého jazyka jsme se nedočkali, přesto vám názvy názvy dnů a měsíců budou povědomé. Calme je zřejmě přebírá ze systému. Do toho se ovšem ukazují anglické popisky u čísel týdnů, případně nadpisy typu „Yearly planner“. Připravené šablony žádným zásadnějším způsobem neovlivníte, nastavíte si maximálně vlastní písmo, formát stránky a odsazení. V případě kalendářů s grafikou vložíte do šablony vlastní obrázek. Limitovanost úprav zde působí spíše kladně než negativně, přispívají k jednoduššímu používání.

Další důležité novinky: