Novinky: Speckie 1.6, Google Chrome 11 Beta, CCleaner 3.05 a další

26. 3. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Speckie 1.6 ENOficiální stránka

Internet Explorer 9 je docela fajn a přinesl řadu nových funkcí. Jedna mu ale pořád schází, a to navzdory faktu, že ji konkurenční prohlížeče mají. Kontrola pravopisu se mírou užitečnosti liší podle povahy uživatele, většinou vám ale určitě chyby v pravopisu vadí. Opera například podtrhává nesprávně napsaná slova červenou vlnovkou neoficiálně velmi dlouho, oficiálně od nedávna. Firefox se kontrolovat naučil ve druhé generaci. Chrome nezůstává pozadu, vždyť se Google může chlubit vlastními slovníky a nevyužít je by byla škoda.

Microsoft zřejmě neobdržel dostatečný počet žádostí, jinak by typickou wordovskou funkci Internet Explorer naučil. Nadále se v tomto musí zapojovat komunita, výsledky jejího snažení si lze vyzkoušet už dnes. Speckie totiž funguje i s nejnovější devátou řadou IE, použít jej můžete ale i ve Windows XP s Internet Explorerem 6.

Instalační program v 64bitových systémech standardně nainstaluje rozšíření jak pro 32bitovou, tak pro 64bitovou edici prohlížeče. Spouštění programu nijak neovlivňuje, správce doplňků hlásí velmi krátkou dobu načtení doplňku, konkrétně 0,01 sekundy. Nečekejte žádné velké nastavování, pohrávat si lze jedině se slovníky, s ničím jiným.

Výchozí anglický nahradíte českým docela snadno, v textovém poli klepně kamkoliv pravým tlačítkem myši, otevřete podnabídku Dictionaries a zvolte položku Get more dictionaries (nebo rovnou přejděte na stránku speckie.com/dicts). Až český slovník nainstalujete, vyberte jej v nabídce Dictionaries namísto přednastaveného anglického. Bohužel se zdá, že Speckie řadu textových polí ignoruje, což se v budoucnu snad zlepší.

Smart Defrag 2 CZOficiální stránka

Kvalitních zdarma dostupných defragmentačních nástrojů se v posledním půlroce vyrojilo snad až příliš mnoho. Konkurence je samozřejmě ku prospěchu věci, jak se nyní krásně dokazuje. Když už výrobci nevěděli, čím své produkty vylepšit, zaměřili se vedle klasické defragmentace disku na optimalizaci systémových souborů. V běžících Windows toho s nimi nikdo moc nenadělá, protože se využívají a systém si na ně sáhnout nenechá.

Proto se s nimi musí hýbat ještě před nastartováním systému. Umí to už i Smart Defrag od společnosti Iobit, na jejíž různorodé portfolio si nikdo opravdu stěžovat nemůže. Defragmentační nástroje se bez výjimky stále vychloubají stále lepšími algoritmy s vysokou účinností a rychlým průběhem celé operace. Nejinak je tomu u Smart Defrag, který slibuje totéž, co jeho přímí vyzyvatelé. Jestli vám nevyhovuje automatická defragmentace na pozadí při nízkém vytížení počítače, využijte raději plánovač a nechte ji doběhnout v celku.

Vzhledově se program podobá svým sourozencům narozeným taktéž v rodině Iobit. To znamená, že se moc nepovedl a v hezkém prostředí Windows vypadá jako naprostý cizinec. Na českém překladu jsem překvapivě vážnější nedostatky nenašel.

Coolbarz 0.1.3.2 Beta ENOficiální stránka

Klasická nabídka Start patří k více prvků, jež se ze současných Windows vytratily. Odstraněna byla i možnost vytvořit speciální panel nástrojů a „přilepit“ jej nejčastěji na vrchní stranu obrazovky. Coolbarz tuto myšlenku oživuje, na šedou nástrojovou lištu pouhým přetažením přidáte odkazy na složky i soubory. Její podoba závisí čistě na vás – ponechme stranou pitominky jako změna barev pozadí a písem lišty, hlavně ji lze přepnout do režimu, kdy se ikony vyrovnají na prostředek monitoru a prázdné šedé úseky po obou stranách se oříznou.

V kombinaci se skrytím popisků u zástupců získáte šikovný panel s přístupem k vašim oblíbených programům a složkám, který je zároveň velice úsporný z hlediska zabraného prostoru. Nemůžete mu však přikázat, aby zůstal zobrazený trvale. Coolbarz vám možná potěší hned několikrát, protože umožňuje vytvořit nástrojovou lištu na každé straně obrazovky, celkem tak mohou být až čtyři.

Ovládání aplikace zvládne i začátečník, pokud ovšem ovládá angličtinu na alespoň základní úrovni. Coolbarz vám v případě potřeby oznámí dostupnou aktualizaci. Existuje pouze v přenosné verzi, zcela se tedy obejde bez komplikované instalace.

Google Chrome 11 Beta CZOficiální stránka

Chrome s pořadovým číslem jedenáct se přesunulo z raného vývojového aktualizačního kanálu na trochu ustálenější kanál betaverzí. Tři novinky nikoho neomráčí. Alespoň prozatím. Další pokroky na hardwarové akceleraci potěší asi nejvíce. Tentokrát chce Google grafickou kartu využít ke zpracování kaskádových stylů ve 3D. A nyní dvě méně radostné zprávy. Na reálné využití uvedeného webového standardu ve větší míře si počkáme. Prostorové efekty vytvořené pomocí kaskádových stylů si společně s technologií WebGL (generuje 3D grafiku a proto má stát u zrodu komplexních her v prohlížečích) ve Windows XP neužijete.

Snad příště. Druhá technologická novinka také potřebuje podporu ze strany webových stránek (bez grafické karty se ale obejde). Ty budou moci přepsat vaše slova na text. Převod zajišťuje pro změnu jazyk HTML, nikoliv kaskádové styly. Transformaci hlasu na text můžete zkusit na této stránce, Chrome ale musíte spustit s parametrem ––enable-speech-input.

Nakonec si pro nás Google nachystal novou ikonu, která se od té staré dost podstatně liší. Struktura zůstává stejná, stále jde o tříbarevný kruh s modrou výplní uprostřed. Prosté provedení má ovšem ve srovnání s vyšperkovanou a graficky bohatší původní verzí lépe reprezentovat podstatu prohlížeče.

CCleaner 3.05 CZOficiální stránka

Oblíbený nájemný čistič je opět připraven vám posloužit. A dokonce za vykonané služby nevyžaduje úplatu. Svou práci přitom odvede dokonale, v systému nezbude jediný nadbytečný soubor. Dobrá, to už přeháním, s čerstvou podporou Windows 7 SP1 se může CCleaner každopádně zase vrhnout po hlavě do akce. Po poslední aktualizaci se mu na seznam obětí dostal zejména Internet Explorer 9 a Firefox 4. Prohlížeč od Microsoftu připraví naprosto o všechno, i o obsah mezipaměti informačních kanálů a o statistiky doplňků.

U produktu od Mozilly si lépe pohlídá uložená hesla, žádné mu neuteče. Seznam nových obětí čítá protentokrát více jmen než obvykle, nalezneme mezi nimi především různé komunikátory. Skype, Miranda, Xfire, Pidgin nebo Ventrilo, ty všechny CCleaner řádně očistí od nepořádku. Dočasné soubory několika klientů výměnných sítí (např. uTorrent a DC++) premiérově uklidí jakbysmet. V systému vyhledá neplatná pravidla brány firewall a v registru staré záznamy zanechané službami Windows.

Digital Janitor 5.3 EN – Oficiální stránka

Patříte-li ke skupině lidí, kterým se nelíbí nepořádek ve složkách a zároveň se jim do (logického) uspořádání souborů do složek nechce, Digital Janitor pro vás bude jistým vysvobozením. Jedinou energii musíte vynaložit na přidání pár pravidel, jimiž se má program řídit. Předně zvolíte složku, v níž má k revoluci dojít. Pak přijdou na řadu pravidla, na něž lze aplikovat až tři různé filtry.

Primárně se zcela jistě přikloníte k univerzálnímu třídění podle přípon. Snadno tak Digital Janitor donutíte, aby obrázky přesouval do jiného adresáře než hudbu. V některých případech se hodí rozlišování velikosti souborů, krásným příkladem budiž video, kdy od sebe poměrně spolehlivě oddělíte seriály (velikostně menší) a filmy (objemnější soubory). Prakticky záleží na vaší kreativitě, jak program co nejefektivněji přizpůsobit vlastním třídícím instinktů.

bitcoin školení listopad 24

Na hudbu se digitální správce zaměřuje o něco víc než na jiný typ obsahu. Umí ji velmi dobře zkategorizovat, jednak podle umělce, dále podle alba. Každý zvukový soubor může navíc přejmenovat podle názvu písně a po dokončení přesouvací operace na přání smaže zbylé prázdné složky. Ručnímu spuštění Digital Janitoru sekunduje pohodlnější automatický mechanismus a plánovač.

Další důležité novinky: