Nový ovladač pro Radeony RX 6000 po dvou měsících. Lepší výkon ve hrách a kvalita komprese videa

17. 2. 2023

Sdílet

 Autor: AMD
AMD mělo poměrně dlouhý výpadek v pravidelnosti aktualizací ovladačů pro grafiky s architekturou RDNA 2. Naštěstí už to teď má být u konce.

Nevím, jak moc to hráči „pracující“ na grafikách Radeon pocítili, ale firma AMD teď nějakou dobu vykazovala nápadnou nečinnost ve vydávání nových aktualizací ovladačů pro grafiky Radeon – tedy pro ty založené na architektuře RDNA 2 a starší. Po vydání Radeonů RX 7900 XT a XTX totiž chvíli vycházely ovladače ve zvláštní větvi, která podporovala jen nová GPU architektury RDNA 3. Toto dvouměsíční manko bylo teď ale napraveno a nové ovladače by výměnou za to měly přinášet vícero zlepšení.

Na onu pauzu ve vydávání ovladačů už se docela začala snášet kritika. Faktem je, že ještě před několika dny byla nejaktuálnějším ovladačem dostupným pro Radeony RX 6000 pořád verze 22.11.2. Ona jedenáctka odkazuje k listopadu, ale vydání bylo 8. 12, takže se bavíme o dvouměsíční prodlevě. Důvodem zřejmě bylo, že podpora nových GPU byla laděna v odlišné větvi kódu, která asi pro zjednodušení byla oddělená od ovladačů pro předchozí architekturu. Většina novinek byla od té doby zřejmě vyvíjena v této větvi RDNA 3, čímž starší GPU dočasně zůstala na suchu.

Nyní ale už byly obě větve zase spojeny, respektive podpora starších generací byla opět aktivována v nové větvi, a ovladač je tak zase unifikovaný. Tato nová verze má označení Adrenalin Edition 23.2.1 a už je ji možné stahovat jak pro Windows 10, tak pro Windows 11. Podporuje GPU od Radeonů RX 400/500 (Polaris) přes karty s architekturou Vega po architektury RDNA 1, 2 i 3.

warren eng 1 1676314351494 Graf ukazující nárůsty výkonu v ovladači grafik AMD Radeon verze 23.2.1. Relevantní jsou poslední dva sloupce (zdroj: AMD)

AMD uvádí, že grafiky Radeon RX 6000 by s touto novou verzí měly dostat lepší výkon zřejmě ve více různých hrách. V poznámkách k vydání sice není explicitně zmíněné, že by šlo o globální optimalizace, které mohou potenciálně změnit výkon všude, ale nezdá se, že by mělo jít jen o optimalizace izolované do konkrétních her. Ty jsou v novém ovladači také (přináší oficiální podporu pro hry Forspoken, Hogwarts Legacy a Dead Space), ale vedle toho jsou uváděna zlepšení v mnoha dalších hrách, což jsou asi jen příklady.

  • Marvel's Spider Man Remastered: +4 % výkonu v rozlišení 4K
  • Sniper Elite 5: +3 % výkonu v rozlišení 4K
  • Shadow of the Tomb Raider: +6 % výkonu v rozlišení 4K
  • Quake II RTX: +7 % výkonu v rozlišení 4K
  • Hitman 3: +4 % výkonu v rozlišení 4K
  • Marvel's Guardians of the Galaxy: +6 % výkonu v rozlišení 4K
  • F1 2022: +19 % výkonu v rozlišení 4K
  • Borderlands 3: +4 % výkonu v rozlišení 4K

Na webu se dají najít informace o nárůstech výkonu grafik série Radeon RX 6000 i v aplikacích, které poznámky k vydání nezmiňují. Slušné nárůsty jsou prý (objevilo se na Redditu nebo Twitteru) v raytracingovém testu 3DMark Port Royal. Pokud tedy nejde o nějaký omyl, přece jen nejde o profesionálně provedené testy.

Lepší kvalita hardwarového enkódování videa

Kromě zlepšeného výkonu se grafikám generace Radeon RX 6000 dostalo i nějakých novinek v multimediálních funkcích. Ovladač Adrenalin Edition má mít zvýšenou kvalitu hardwarového enkódování videa ve formátech H.264 a H.265 (HEVC), což se má týkat také streamování her z desktopu do mobilních a jiných zařízení přes aplikaci AMD Link. Radeony RX 6000 by měly od verze 23.2.1 dostat podporu funkcí pre-filter, pre-analysis a CAML, což by měly být věci zlepšující vizuální kvalitu videa při dané bitrate.

bitcoin_skoleni

Podle poznámek k vydání jsou v této verzi začleněné také opravy různých chyb, ale na druhou stranu stále zůstává mezi známými problémy vyšší spotřeba Radeonů RX 7900 XT a XTX s některými konfiguracemi monitorů s vysokým rozlišením a případně obnovovací frekvencí. Toto tedy stále ještě čeká na opravu. V prosinci sice přišlo nějaké částečné zlepšení, nicméně tehdy bylo řečeno, že na tom ještě má být zapracováno dále v nějakém budoucím vydání.

Zdroje: AMD (1, 2)