Z toho se „pouze“ 55 000 fotek hodí k identifikaci člověka, a to podle dokumentu z roku 2011. Může se jednat o fotografie z e-mailu, sociálních médií, videokonferencí a dalších způsobů elektronické komunikace. Nyní použitelných i zachycených snímků může být více. Potenciální teroristy NSA tedy hledá i prostřednictvím fotek.
Žádný zákon v USA přitom činnosti nezabraňuje. Z informací vyplývá, že FBI páruje tváře s otisky prstů. NSA se obecně snaží budovat kompletní databázi s přehledem biografických a biometrických údajů o člověku. Běžný člověk může mluvit o dalším nepřijatelném narušení soukromí.
Vývoj softwaru pro rozpoznávání tváří podle uniklého dokumentu pokračuje výrazně rychleji pod vedením prezidenta Obamy. Na obrátkách vývoj nabral po dvou plánovaných útocích, které nevyšly. V roce 2009 měl útočník nigerijského původu odpálit bombu v Detroitu. Druhá bomba málem vybuchla o několik měsíců později na Times Square v New Yorku.
Sledování nicméně překročilo hranice. The Guardian dříve odhalil spolupráci NSA a GCHQ. Agentury zachytávaly obrázky z webkamer od uživatelů Yahoo. Šlo i o explicitní materiály se sexuálními motivy.
Zdroj: The New York Times via Neowin