Ačkoliv nVidia v poslední době investovala do oblasti serverů, i spotřebitelský trh může být v případě ARMu dost zajímavý. Každé mobilní zařízení má procesorová jádra ARM, Apple na ně bude přecházet i v noteboocích. Je to obrovský ekosystém a kdo nemá licenci od ARMu, neškrtne si v něm. Dokud je ARM nezávislá entita, která svoje licence prodá komukoliv, kdo si o ně řekne, tak to funguje skvěle. Dostane-li se do rukou někomu, kdo chce zároveň prodávat svoje čipy a licencování ostatním podřídí těmto obchodním zájmům, to by mohlo dopadnout hodně ošklivě. Na druhou stranu, Android nemá tak silnou závislost na ARMu jako Windows na x86, takže pokud by nVidia chtěla konkurentům zatápět, Qualcomm, Mediatek a další se můžou rozhodnout hromadně přejít na RISC-V nebo MIPS.
NVidii fandim, aby ARM koupila, bylo by to skvele. NVidia by konecne mela moznost plnohodnotne konkurovat Intelu a AMD. Navic by NVidia pomohla ARM se postavit na nohy a poradne zacit vydelavat.
Co se tyka licencovani, tak bych rekl, ze NVidia bude mit zajem o servery a pokud tam prida neco ze sve patentove zakladny, tak to urcite nebude nabizet dal nebo za mnohem vyssi cenu. Co se tyka consumer sfery mobilu s Androidem a Applu, tak tam si myslim, ze NVidia nema zajem se tam nejak tlacit a necha vse pri starem. Maximalne bude pozadovat ferovou cenu za licence.
Tak či tak si myslím, že poplatky za licencie bude musieť ARM zvýšiť. Ak majú teraz tržby, nie zisk, okolo 4 miliardy USD za rok, a len telefónov sa predá viac ako miliarda a k tomu ďalšie zariadenia ako tablety, tv boxy, routre, NASy, a neviem čo všetko, tak to majú z jedného zariadenia len niečo cez 2 USD. Aj keby už brali iba poplatky a nemali žiadne náklady, tak pri cene 55 miliard USD by sa vracala investícia vyše 20 rokov.
Na SHW je clanek o tom, ze se do toho zacal pomalu michat i Samsung..
https://www.svethardware.cz/nvidia-ma-konkurenta-o-arm-se-uchazi-uz-i-samsung/52759
MIPS je dnes víceméně mrtvej, RISC-V zase moc mladej, oba pak mají z pohledu ARM platformy docela zpoždění ve vývoji.
Podle mě se nvidia soustředí na serverový trh, tam by problémy hrozily primárně. Jednak je to pro běžného uživatele poněkud odtažité téma a nvidia se případně utká s Goliášem (Amazon), takže to taky může skončit pěknou soudní tahanicí. ARM pro malé aplikace (mobily, tablety) asi nechají být, nebo jej odloží až na dobu, kdy budou mít opratě u serverových ARMů pevně v ruce. Bojovat proti Amazonu a Googlu najednou asi chtít nebudou. S ohledem na styl obchodního jednání Jen-Jsem-Lhal-a (které se dá přirovnat k řeznickému psu) to asi bude docela hodně zajímavé.
ad přínos: Teoreticky by mohli ARMu přinést vlastní grafické jádro a protiváhu Qualcommovu Adrenu. ARMovský Mali není určitě špatný, ale není to úplná špička. Na druhou stranu, Samsung si zalicencoval AMD GPU a je tedy z kola ven, nicméně Mali osazují primárně činští výrobci, takže tam by to pro ně mohlo být velmi zajímavé, ten trh je velký.
ad komplikace: tady IMHO nelze čekat okamžitý obrat, tj. že by nvidia začala nekale odrovnávat konkurenci. Ale souhlasím, že tu je možný důvod s ohledem na to, že Apple ohlásil přechod právě na ARM - třeba snaha nějak dostat technologie nvidie na Apple platformu. Těch variant se dá vymyslet spousta, co bude realita (a zda vůbec nV skutečně ARM koupí), na to si budeme muset počkat.
Samsung, Broadcom, Qualcom, Mediatek a ostatní zainteresovaní by měli podat SoftBank protinabídku (ideálně cash) s deklarací zachování stávajícího statusu ARM Holding. Měli tak učinit již v době kdy byl ARM Holding na prodej poprvé (měli by to asi levnější), ale nákup investičním fondem patrně nevyhodnotili jako přímou hrozbu.
Však nVidia měla své ARM SoC, jmenovalo se to Tegra. Ve férové konkurenci zavedenějších dodavatelů, zejména Qualcommu, neobstála. Ale kdyby nVidia vlastnila ARM, to by bylo jiné: ostatním by mohla osolit licenční poplatky, sama sobě je do profitability produktu nezapočítávat (protože nákup ARMu budou utopené náklady), a ještě by si pro sebe mohla zajistit náskok, třeba že s novou verzí architektury budou její čipy vždycky první na trhu.
No začíná to vypadat jako ta lepší varianta...
https://diit.cz/clanek/do-boje-o-arm-tahne-i-nove-konzorcium-s-ucasti-samsungu
pan VšechnoVímVšechnoZnám se ozval, alias Brouk Pytlík v akci :o)
Nvidiu známe všichni roky a snad každý ví, co dělá, když koupí firmu - např. PhysX. Nebo máš jiný příklad? Zkus jednou místo urážek napsat něco k tématu, ale dost pochybuju, že to zvládneš. Zatím ses moc nepředvedl - nadávat umí každý
lol, férová konkurence, kolik významných podniků se domohlo svého postavení ve férové konkurenci? Obvykle to končí tak že si hází klacky pod nohy nebo v jednom mají chytřejší hlavy které pochopí potenciál malého projektu a poměrně levně jej odkoupí - a dřívější majitelé si za nějaký rok akorát drbou hlavy.
Odkup jedinou firmou nemusí být relevantními anti-monopolními úřady vnímán stejně jako odkup konsorciem firem.
Bez platné ARM licence asi nemůže žádný výrobce vyrábět ARM referenční či kompatibilní CPU/SoC., možná tak na úrovni patentově vyexpirovaných (-20 let). A i když se firma obejde bez referenčních návrhů jader a posledních instrukcí, možná leda tak Apple si může ohnout kompatibilitu kam chce (musí být kompatibilní jen sám se sebou).