Odpovídáte na názor k článku Nové informace k ceně GeForce RTX 3090. Základní model 1399 $, FE o stovku dražší?. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Porovnávání kvality videa nebo hodnocení enkodérů je strašně těžký. Je v tom zamíchanejch hrozně moc problémů. Např.
1. málokomu se chce si k tomu sednout, proložit si to třeba v AVS skriptu a porovnáavat snímky tam-zpátky. To najednou člověk kouká, jak enkodér (nebo bitrate) co vypadal "perfektně" maže detail nalevo napravo.
Když jsou videa hodně blízko, tak máme problém, že jedno má problémy A a druhý problémy B a teď se rozhodni, co je lepší/horší...
2. I když tohle uděláte, tak to pak zase je třeba posuzovat i v pohybu a to je takřka nemožný, podobně jako zvuk, protože oko to nepodrží a vlastně se nedá porovnat, pokud jedna verze není opravdu extrémně špatná.
3. Když kvůli tomuhle problému použijete metriku, tak se zase nakráčelo do pasti, že metriky mají hroznou míru nespolehlivosti co do vnímané kvality, což je něco jiného než matematická blízkost originálu. Obecně hodně metrik dává super výsledky, když enkodér rozmaže detaily a vymydlí video místo aby se snažil replikovat texturu/šum/zrno. Takže enkodéry s psychovizuální optimalizací vypadají v číslech blbě a šmejdy co rozmazávají je jakože můžou porážet. GPU/HW enkodéry typicky nemají psy optimalizace...
Metrika VMAF která má jako být v tomhle lepší, má zase ten problém, že některé enkodéry byly vyvíjené speciálně pomocí ní, takže jsou na ní tak nějak adaptované... a pravděpodobně při stejném VMAF mají ve skutečnosti horší kvalitu, než enkódér, který takhle nebyl "natrénovaný" přímo na tuhle metriku. Takže zase se na to nedá spolehnout.
A vedle toho je tu ještě horší třída problémů, že totiž lidi vlastně typicky ani sami neví, co je vlastně lepší video. Například když byste jim dali video, kde enkodér ignoroval texturu a všechno vyhladil (to se to pak dobře komprimuje, když jsou nejtěžší data pryč), tak to řadě lidí bude přeipadat dobrý, i když se enkodér vzdálil originálu a failnul ve svém jobu.
Podobně třeba nepřirozeně přiostřený obraz nebo napálené barvy - lidi přijdou a řeknou, jé to je lepší než originál! I když je to úplně špatně.
Takže bohužel asi hodně málo lidí tohle opravdu dovede posoudit. Video formáty, enkodéry, kvalita videa je kvůli tomu taková prokletá oblast. A to ještě předtím, než se do toho začnou míchat fanouškovské bitvy a open source fanatici :) to je taky kapitola sama pro sebe (démonizace MPEGu versus "všechno musí být zadarmo" ...)
Proto o té oblasti taky nechci psát, i když to sleduju a je to moje hobby...