Softbank zjistila, že to moc dobrá koupě nebyla. Sami očekávají, že by se jim mohlo podařit ARM prodat za asi 40 miliard dolarů, což je zhodnocení o 25 % za 4 roky (pokud to budeme počítat k letošku a ne k době, kdy ho opravdu prodá). Za tu dobu se Intel, Qualcomm či Broadcom zhodnotili o 100 %, Apple o 200 %, nVidia či AMD dokonce skoro o 1000 %.
Můj odhad je, že to dopadne tak, že z toho Softbank udělá akciovku a pustí to na burzu. Milovníci ARMu si koupí akcie, možná si nějaký ten podíl koupí i každý z těch výrobců, co ARM architekturu používá, aby do směřování vývoje mohl alespoň trochu kecat a všichni budou spokojení. Aby to koupil jeden, nedává moc ekonomický smysl pro toho kupujícího.
Tak jsem se schválně podíval do finančních výsledků Softbank a našel tam, jak je to s tím ARM.
Roční tržby necelé 2 miliardy dolarů (duben 2019 - březen 2020), roční ztráta tohoto segmentu cca 400 milionů dolarů (byť vloni byli přes miliardu v zisku). Meziroční růst tržeb 2 % (v jenech) či 3,5 % (v dolarech).
Viz https://group.softbank/en/system/files/financial-report_q4fy2019_01_en.pdf?file=pdf/ir/financials/financial_reports/financial-report_q4fy2019_01_en.pdf
Ten ARM segment začíná na straně 28.
Také by se mi líbilo kdyby to dopadlo jak píšete "Softbank udělá akciovku a pustí to na burzu". Myslím si, že tohle je spíše to co se označuje jako "přání je otcem myšlenky". Obávám se když společnost která koupí ARM bude typu Nvidia pak se z těchto procesorů straně prakticky nevýhodné řešení pro ostatní strany a na trhu vznikne potřeba vtvořit nový ARM.
Tohle by mohlo nahrát právě Čínským snahám o tvorbu vlastního procesoru.
PS: ta čísla jsou zajímavá odkud je máte?
Odpověď na vaši otázku není tak těžká, jak se tváříte, že je. Podívejte se na podíl Applu na trhu s mobilními telefony, zakomponujte do toho použití ARMu v jiných odvětvích, podívejte se na ty 4 miliardové tržby ARM a zjistíte, že Apple platí max. miliardu dolarů ročně. Tedy z tohoto pohledu to smysl nemá. Navíc Apple ani nevyužívá ARMový design, ale jen jejich instrukční sadu (alespoň v těch nových mobilních čipech).
Proč by antimonopolní úřad neměl dovolit koupit Applu ARM? Pokud by to nedovolil Applu, nemohl by to dovolit ani nikomu jinému z těch firem vyjmenovaných v anketě. Myslím, že antimonopolní úřad by neměl námitek, protože Apple a ARM si vůbec nekonkurují. Námitky by měl asi u Intelu nebo u AMD, které je tedy v anketě jen do počtu, protože je to naprosto mimo je finanční možnosti.
jelikož sama NV kvůli tomu vyvíjí iniciativu tak myslím že by Huang chtěl ARM pro sebe a vykřesat z toho soupeře pro AMD a INtel. Ten výkon ARM čipů jde strmě nahoru a pokud by se zaměřili na oblast 8-16jader na vysokých frekvencích tak už by to i dnes byl hodně zajímavý procesor který by mezi konkurencí nezapadl.
Pan 6xALU měl sice fanatické řeči ale byl v tom i kus pravdy. Huang jednoduše vycítil příležitost která už se nebude v dohledné době opakovat a aktivně jde úspěchu naproti.
Osobně bych dalšího hráče mezi Intel/AMD přivítal, ve třech hráčích už by měl trh zajímavou dynamiku + ještě byznys rozjíždí VIA, takže nakonec čtyři hráči by vytvářeli pěkně konkurenčně inovující prostředí.
Protimonopolný úrad to nedovolí kúpiť Applu, lebo Apple by to mohol zatvorit a viac nepredávať licencie na lepšie ARM procesory. Taktiež by mohol blokovať používanie patentov vlastnených ARM korporáciou v ďalších procesoroch. Takže kto by chcel lepší ARM procesor ako je súčasný a má naňho kúpenú licenciu, tak by musel čakať na Qualcomm alebo Mediatec, kým by ho urobili, alebo by si musel ho urobiť sám. A samozrejme by nesmel porušiť žiaden patent. Apple by získal na niekoľko rokov konkurenčnú výhodu.
Nemyslím si, že by to bylo moje přání, aby to takhle dopadlo. Z uvedených firem mám akcie jen Intelu a ten to nekoupí, jednak proto, že to nepotřebuje, a jednak proto, že by to nikdy neprošlo antimonopolními úřady. Takže když bude nějaká jiná firma tak hloupá a koupí to, není to můj problém.
Kdyby to koupila nVidia a udělala z toho nevýhodné řešení pro ostatní strany, tak by ona sama z toho měla co? Ono je hezké škodit jiným, ale vyhodit víc, než za celou svoji historii vydělali, jaksi postrádá smysl.
Čísla jsou z Yahoo finance. Jsou samozřejmě jen orientační. Nejsou v tom vyplacené dividendy, vykoupené či naopak vydané akcie atd. Je to brané jen jako poměr ceny jedné akcie.
@Saruman
Kdyz tu zminujes Alu&Arm fanatika..vysla prvni cisla pro A12Z nativni geekbench test.
https://wccftech.com/mac-mini-a12z-bionic-native-benchmark-scores-much-higher/
Vysledek 1098/4555 neni spatny, ale pro srovnani 4800u ma 1150/7047 v hrubem srovnani. Apple ma udajne prilepit dalsi 4 jadra az na celkem 12C Soc a pokud to bude porad zalozeno na A12Z, tak s tim akorat nejspis jen dorovna Renoir. ST vykon teda nic moc a potrebuje to bambilion jader, aby to dorovnalo 8c Soc od AMD.
Podle tech oslavnych od, ktere na Apple chipy pel, tak je to trochu za ocekavanim, zvlaste pokud za pul roku zacne pomalu vychazet mobilni Zen3.
Víte když se podívám na to jak zatrolil Intel x86-ovým procesorům tak podvědomě směřuji k tomu rozuzlení které jste nazval "akciovka". Proto si myslím, že mě moje mysli navádí právě k tomuhle řešení a i to jsem aplikoval i na Vás. Samozřejmě do hlavy Vám nevidím a jenom vyslovuji hypotézu.
Kvůli současné bídě v řadách Intelu mám obavy že by se Nvidia chovala jako Intel. Nasadila vysoké ceny nebo znemožnila ostatním tuto technologii využívat. Tím odpovídám na to Vaše "nevýhodné řešení pro ostatní strany, tak by ona sama z toho měla co? ". Peníze které platí výrobce za licenci ARM jsou do kapsy majiteli licence. Nvidia by z toho měla peníze.
Díky za tip na finanční informace podívám se tam.
"Bez konkurencie by si NV také ceny dovoliť nemohla."
.. to je na jednu stranu pravda, ale porad se jako firma muze rozhodnout, jestli to napalis navic o 30%, 50%, 70% nebo 100%. Tuhle 'svobodu' ti nikdo nebere a rika se tomu osobni zodpovednost :)
Vzhledem k tomu, ze spousta koncaku si mysli, ze to NV napaluje co to da, tak se pak neda divit, ze reakce nekterych jsou takove jake jsou.
Ten A12Z procesor má len o jedno grafické jadro viac ako viac ako rok starý A12X. CPU jadra ma rovnaké. Ak sa pozriem na novší A13 procesor z iPhonu 11 Pro Max, tak ten má okolo 1330 bodov pre jednojadrový výkon a okolo 3400 bodov pre viacjadrový výkon. A pritom má iba dva výkonné jadra a štyri úsporné jadra. Takže v jednojadrovom výkone predbehol 4800u. Nevieme, koľko výkonných jadier bude mať procesor v ARM macoch.
Takhle Apple nefunguje. Apple vzdy investoval do veci, ktere mely primy dopad na jejich zarizeni. A takoveto technologie pak nekolikanasobne zpenezil naskrz svym portfoliem. Ostatni technologie proste odriznul.
Co se tyka patentu, pomerne vysoka cena, rekl bych, zaroven mozne komplikace s antimonopolnim uradem. Muze za tim byt i mnoho jineho, ale me osobne neprekvapuje, ze Apple zajem nema.
AMD by s PhysX neurobilo nič. Aj v tej dobe keď NV tlačila PhysX, tak AMD sa snažilo vyzerať, že má tiež podobné riešenie a že namiesto proprietarneho riešenia (čo sa ale týkalo iba GPU PhysXu) podporuje open source Bullet. A ten dopadol rovnako ako GPU PhysX. O GPU fyziku proste nebol záujem a dnes viaceré veci čo sa vtedy ukazovali, to isté dokážu aj dnešné výkonnejšie CPU. BTW CPU PhysX sa pouziva doteraz, pretože je súčasťou niekoľkých hernych engine-ov. Aj keď minimálne v unreal engine sa pre novú generaciu vymeni. NV už zrejme do neho neinvestuje a urobila z CPU PhysX open source. Teda niečo, čo by v tej dobe urobilo aj AMD a hier s podporou GPU fyziky by bolo ešte menej než ich vyšlo s tlacenim od NV. A to NV vyrazne pocas niekolkych rokov zaktualizovala a vylepsila toto API oproti stavu v akom ho kupila. Neverim tomu, ze by do toho nalialo AMD viac financnych prostriedkov. Hlavne pri stave v akom tato firma v tom obdobi bola.
Mamutí (no dobře, celkem velká) Softbank za 4 roky nepřišla na to, jak to ARM podojit (zvýšit výrazně příjmy), a to byla vlastníkem a věděla o té firmě naprosto všechno. Teď se jí chce zbavit. Oslovila firmu Apple a ta jí řekla, že nemá zájem (viz dnešní Bloomberg). A přitom Apple by si to mohl koupit "za své", což třeba u té nVidie opravdu nehrozí.
Opravdu bych se dost divil, kdyby to koupil jeden subjekt. A tím koupil, myslím opravdu koupil, a ne, že za to nabídne své akcie. Softbank potřebuje peníze (tržby meziročně o 30 % dolů, zisk z 1,4 miliardy vloni se přehoupl na ztrátu skoro miliardu letos - rok jim končí koncem března) a ne akcie, takže ani druhá varianta asi nepřichází v úvahu, byť třeba pro výrazně nadhodnocenou nVidii, by ta výměna akcií smysl asi měla.
Skôr si myslím že výsledná cena je lavírovanie v rozpätí aby si predal čo najviac za čo najvyšiu cenu. Ak to preženieš už objem predaja bude tak nízky že ten rozdiel v cene nevykompezuje a naopak.
A ak je pravda čo postoval JirkaK ohľadom predajov NV na MindFactory.de tak je evidentne že AMD niečo robí zle. A vyhovárať sa na zlú NV je mimo misu.
A ešte k tomu "ze spousta koncaku si mysli, ze to NV napaluje co to da" si myslím že toto si hovoríme len v naších končinách (SK/CZ).
Sám mám AMD GPU (RX580)a šiel som do nej pre cenu a momentálne ovládače pre linux (bez nutného blobu a použitia KDE ako DE). Ale aj tak to bolo niečo za niečo. Prišiel som o možnosti hrania niektorých hier, počiatočné problémy s CAD programom a rozbitý systém pri inštalácii ovládačov AMDGPU Pro čo sa mi pri NV nestalo aby odinštalácia ovládača zobrala zo sebou polku systému.
A13 je urcite vykonejsi, ale v tech dev kitech Apple dodal jen A12 ve stejne konfig jako ma iPad. Zatim nejsou zpravy o tom, ze by vysledny chip Macbook Air, Pro mel byt zalozeny na novejsim jadru.
Jinak ono by stacilo vydat Renoir s trochu vylepaenym boostem (jal to delal intel s derivaty Skylake) na 7Euv, a verim ze by zen2 ten ST vykon A13 dorovnal, protoze soucasny zen2 jde v mob. jen na 4,3Ghz. Napr. Tigerlake bude mit pravdepodobne vyssi ST nez ta A13.
Az A14 vypada hodne zajimave, ale ta je zatim jen ve hvezdach.
ty toho nechápeš mnohem víc ... já napsal "divoká spekulace", ty jsi reagoval "ta vaše", jako bych tady předkládal nějaká napůl ověřená fakta ... já nespekuluji o kombinaci dvou čipů, ale dvou architektur v jednom ... dokážeš si odvodit souvislosti, nebo začneš blábolit podobné ptákoviny, jako s Apple a vlastní výrobou čipů, že jako kdyby chtěli, měli by to do měsíce (nadsázka)?
sám jsi to napsal, neschopní imbecilové v Sofbank (neschopní proto, že kdyby do trhu trochu viděli, neosloví právě Apple) oslovili Apple, ale pokud je pravda, že nVidia oslovila Softbank a ne opačně, nebude za tím jen nějaký malicherný zájem, ale něco víc a já, ty, kdokoliv tady nemáme o tom ani páru ...
Že ta spekulace je divoká přeci nevylučuje, že je vaše. A vaše evidentně je, když jste ji napsal.
S tím Applem taky nevím, co se vám nezdá. Apple kdysi přebíral od ARM architektury čipů. Prostě svůj čip založil na tom jejich cortex návrhu. Poslední dobou to ale už nedělá. Licencují si jen instrukční sadu a ten čip si navrhují sami. Navíc ho doplňují dalšími částmi, které s ARM nemají už vůbec nic společného, třeba celý AI blok. Ale starej gogo má jasno. Blábolím ptákoviny.
To Radek Holeček - Když nad tím dále přemýšlím tak ano to by mohla být cesta. Strach všech co nyní používají licenci na ARM by se spojili a koupili to. Tahle zpráva o námluvách s Nvidií může být páka na to aby se tito lidé náležitě vydělili a dali takové sdružení dohromady.
To je zase jenom hypotéza která má svůj logický základ. Inu uvidíme.
Osobne netusim jak je to s oblibou iPadu. Kdyz jsem jeste delal pro korporaty, tak jsem zazil par jedincu s MS surface, ale 99,9% fungovalo na notasich nebo desktopech.
Co se tyce A12(A13)..vykonem to na bezne veci urcite bohate staci i s rezervou. Takze to bude stacit s prehledem sede mase jabkovych uzivatelu.
Smysl meho prispevku mel byt spis v tom, ze oproti vyjadreni nekterych ARM fanousku, prechod Apple na jejich chipy zase takova 'pecka' nebude a vypada to, ze 'prohnilemu x86' bude stacit v nejhorsim neco jako Zen3/TigerLake aby na tom byli technicky stejne nebo lepe nez opevovany Jabkoid
Lenže NV sa nikdy nehrala na pomer cena/výkon. To bola doména AMD. NV mala vždy max jednu kartu s dobrým pomerom cena/výkon.
A myslím si že NV nemá veľa nasratých koncákov.
A ako je vidieť ani AMD nieje charita tiež si zapýtajú keď môžu ako napr. pri 7970 (nemali konkurenciu) či RD VII síce menej ale aj tak keby mali lepšiu pozíciu na trhu pýtali by si viac .
tombomino 24.7.2020 at 12:17
A ja s timto, ciste po strance HW, souhlasim. ARMy jeste nejsou tak daleko, aby mohly vykonem konkurovat desktopovym CPU ve vykonovych operacich. Co si ale myslim ze je jine - optimalizace HW+SW, kterou muze Apple dotahovat (a i to dela) papirove mene vykonnym HW. Jak to bude fungovat u laptopu ale vazne musime pockat. Treba to bude tragedie.
Co se tuka iPadu, tak hodne lidi kolem me na tom dela grafiku a strih videa. Na kancelarskou praci je to plne dostacujici. Prakticky v jakekoliv instituci, kde se hodi nejaky "tablet" je prave timto iPad, ne HW s Androidem. Surface je rozhodne dobry priklad, ten by svoji HW vybavenosti mohl eventuelne vypalit iPadum rybnik, jenze to by nesmel byt MS, ktery vlastne nema vybudovany ekosystem.
Jinak on asi bude rozdil i US vs. Evropa.
Ja nejsem fanda Apple, i kdyz od nich pouzivam hodne veci. Prechod na ARM v laptopech me nejak netesi, na druhe strane ze seve zkusenosti mohu rici, ze Apple funguje stylem "tohle zarizeni je na XYZ" a v oblasti XYZ to pak funguje jak ma, bez ohledu na HW.
A14 bude v nových iPhonoch o 3 mesiace. A mal by byť vyrábaný 5nm technológiou. Nečudoval by som sa, ak by nejaký základný Apple Silicon pre macbook air mal dve výkonné jadrá z A14 a štyri úsporné. Výkonnejší 14" macbook pro môže mať štyri výkonné a štyri úsporné jadrá z A14. Pre študenta to na prednášky a písanie semestrálnych projektov postačuje. Dôležité je, aby to bolo ľahké a vydržalo aspoň 8 hodín na baterku.
Intel sa trápi s 10nm technológiou a AMD bude mať do konca roka 7nm EUV, ale Apple už bude mať 5nm.