Nvidia chystá vlastní procesory pro PC a notebooky s architekturou ARM. Objeví se za dva roky

24. 10. 2023

Sdílet

Notebook s hardwarem Nvidia Autor: Nvidia
Notebook s hardwarem Nvidia
Už brzo by se ve světě PC se systémem Windows mohl objevit nový silný konkurent – Nvidia údajně chce vyrazit do boje s procesory Intelu a AMD nejen v serverech, ale i v noteboocích a desktopech.

Možná si na to vzpomínáte – na přelomu první a druhé dekády tohoto století měla Nvidia vytyčený cíl dostat se do osobních počítačů nejen formou grafických karet, ale i procesorů, z nichž se vyklubaly mobilní ARM SoC Tegra. Moc to tehdy nevyšlo, vlastní CPU jádro Project Denver spíš zklamalo a po nějakých tabletech s Windows RT Nvidia mobilní sektor vyklidila. Ale zdá se, že teď, když je mnohem „větší zvíře“, chystá další pokus.

Reuters včera publikoval zprávu, dle níž Nvidia aktuálně vyvíjí CPU, která jsou určená pro provoz operačního systému Windows. Nynější z Tegry se odvíjející linie procesorů či SoC Nvidie jsou ARM čipy představující embedded řešení pro automobily či podobné aplikace, na kterých běží Linux nebo Android. Podle dvou různých zdrojů, které Reuters toto potvrdily, ale Nvidia před nějakým časem začala připravovat také procesory pro systém od Microsoftu, které by tím pádem měly být určené pro tradiční desktopová nebo notebooková PC a tím konkurovat procesorům AMD a Intelu.

Reuters uvádí, že tyto procesory jsou dle stejných zdrojů založené na instrukční sadě ARM, takže také budou používat ARM verzi Windows 11. Půjde tedy vlastně o obdobu a také konkurenci windowsových notebooků s ARM procesory Qualcomm Snapdragon. Bohužel není řečeno, zda Nvidia opět chystá i vlastní architekturu CPU, nebo zda by se spoléhala na licenční jádra ARM Cortex.

Je třeba říct, že ARM verze Windows je nyní díky emulaci schopná provozovat i programy napsané pro platformu x86 a x86–64, takže jde v podstatě o běžně použitelný systém, kde vaše staré známé programy budou fungovat. Tato emulace ovšem stojí část výkonu, takže výrobce ARM procesoru je v ekosystému poněkud znevýhodněn v recenzích a benchmarcích, ale ne fatálně z hlediska běžné použitelnosti. Možná větší problém může být, že tato zařízení nemohou používat ovladače hardwaru pro x86 a x86–64 verzi systému, takže s nimi nebude fungovat například tiskárna, skener nebo další periférie.

Výhodou je GPU

Nvidia by měla výhodu proti výrobcům ARM čipů, jako je MediaTek, v tom, že procesor by zřejmě integroval GPU založené na její architektuře, ke kterému by tedy byly dodávané ovladače GeForce portované na platformu ARM. Tyto ovladače by mohly být docela dobře kompatibilní s velkou částí her, které by sice procesor ARM musel spouštět přes emulační vrstvu, ale na výkonu GPU by to už nemělo velký vliv. Takže by se na těchto přístrojích dalo celkem uspokojivě hrát, v čemž má Qualcomm se svými procesory slabinu – jeho ovladače GPU nejsou na celý široký ekosystém PC her připravené. Byť se dá čekat, že úplně 100% také kompatibilita nebude, problémy mohou být například s ochranami proti kopírování.

ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3

ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 pro notebooky

Autor: Qualcomm, via ComputerBase

Podle Reuters je tento projekt Nvidie zřejmě součást spolupráce s Microsoftem, který se údajně snaží podpořit výrobce čipů ARM ve vývoji procesorů kompatibilních s Windows. Reuters dokonce píše, že mu dvě osoby sdělily informaci, dle které na ARM procesorech (pro PC s Windows) pracuje dokonce i AMD. Logicky by se dalo čekat také zapojení MediaTeku (který vyvíjí ARM procesory pro Chromebooky) a Samsungu, jehož procesory Exynos mají licencované GPU s architekturou RDNA 3 od AMD, což by teoreticky mohlo být právě zaměřeno na kompatibilitu se systémem Windows.

Příchod v roce 2025, po skončení exkluzivity Qualcommu?

Tyto ARM procesory Nvidie by údajně mohly přijít na trh v roce 2025. Ačkoliv ARM verze Windows 10 s emulací umožňující kompatibilitu s x86 aplikacemi jsou na trhu od roku 2017, dosud takovéto notebooky nenabízela žádná jiná firma než Qualcomm. Podle zákulisních informací je to proto, že Microsoft podporu ve Windows vyvinul ve spolupráci právě s touto společností výměnou za dočasnou exkluzivitu (kterou ale, zdá se, moc úspěšně nevytěžil).

bitcoin školení listopad 24

Toto uvádí i dva zdroje – možná tytéž jako u ostatních informací, ale přesně to sděleno není – citované Reuters. Podle nich tato exkluzivita platí už jen do roku 2024, takže v onom následujícím by se najednou mohl s ARM procesory pro notebooky (a desktopy?) roztrhnout pytel.

Zdroj: Reuters