Nvidia dostane všechny hry i na staré notebooky. Hraní bude za 60 Kč na hodinu

Sdílet

 Autor: Redakce

Na podzim 2015 Nvidia uvedla službu GeForce Now. Konzolistům s Shieldem nabídla něco jako Netflix pro hry. Za 10 eur měsíčně dostali možnost neomezeně hrát pár desítek (starších) PC her na levné konzoli s nízkou spotřebou. Hry se totiž počítaly na vzdálených superpočítačích a k uživateli se streamovalo jen video a zvuk, zatímco směrem ven se posílaly ovládací povely. Díky rozmístění serverů po celém světě bylo hraní s dobrým připojením (pro 1080p60 to chtě 50Mb/s linku) překvapivě plynulé, odezvy byly v řádech desítek milisekund, pro běžné hráče žádná tragédie.

Nvidia oznámila GeForce Now pro PC a Macy
Nvidia oznámila GeForce Now pro PC a Macy (foto: Nvidia)

Služba byla doteď určená jen pro konzole Shield. Na CESu však Nvidia oznámila, že GeForce Now míří i na PC s Windows a Macy. Bude vypadat úplně jinak než na Shieldech.

Zapomeňte na neomezené hraní za paušál. GeForce Now na počítačích bude fungovat jako vzdálené virtualizované PC, na které si nainstalujete Steam, Uplay, Origin, GOG Galaxy nebo Battle.net, přihlásíte se se svým účtem a Nvidia vám dá možnost už jednou zakoupené hry streamovat i do starého notebooku či Macu.

Hry si přineste s sebou

Nvidii neplatíte za hraní (hry už musíte mít svoje), ale výpočetní kapacitu. Ta se bude lišit podle potřebného výkonu. Nvidia vám pronajme PC s GeForce GTX 1060 nebo 1080 a 1TB diskem. Každý si bude moci vyzkoušet osm hodin hraní zdarma s GTX 1060 nebo čtyři s GTX 1080. Pak bude třeba platit. Za 25 dolarů to dělá 20 hodin hraní na slabší a 10 hodin na výkonnější grafice.

Účtování bude trochu složitější, počítá se totiž na kredity. Každá minuta hraní na GTX 1060 stojí 2 kredity, na GTX 1080 pak 4 kredity. Každý dostane po registraci zdarma 1000 kreditů. Za 25 dolarů si pak bude kupovat 2500 kreditů. Hodina hraní vyjde podle výkonu (a tedy i obrazové kvality) na zhruba 30 Kč, resp. 60 Kč. Evropské ceny jistě budou vyšší. Služba ale bude nejdříve dostupná v USA (na jaře) a až později se dostane přes Atlantik k nám.

Narazila Nvidia na zlatou žílu? Kdo ví. Možnost hrát hry na nevýkonných počítačích nebo Macích s minimem nativních her je lákavé a v některých ohledech lepší než lokální hraní na PC. Nemusíte se starat o aktualizace, kompatibilitu, obrovské hry stahovat a každý titul je připraven k hraní během pár sekund. Zase ale vyžaduje neustálé špičkové připojení k internetu 

bitcoin školení listopad 24

Cenu bych jako problém neviděl. Pokud bude vzdálená GeForce GTX 1060 stačit na Full HD, 30 Kč za hodinu je nic. Lístek do kina je dražší. Nemusíte kupovat výkonný počítač za 20 tisíc a ještě platit vyšší účty za elektřinu. Pro občasné hráče je služba jako stvořená. Jenže kdo hraje opravdu málo a rád by jednou za čas vyzkoušel nějakou novinku, ten musí 1000+ Kč zaplatit za hru, kterou už pak nemůže prodat, a ještě navíc nějakých pár stovek, aby si ji mohl zahrát. Z hlediska licencí je pro Nvidii holt jednodušší, pokud si každý hráč nakoupí tituly sám, a firma mu jen pronajme vzdálený výkon.

Zdroj: TZ Nvidia