Po finančních výsledcích Intelu a AMD už má účetní uzávěrku také Nvidia, jejíž kvartály jsou o něco posunuté. Firma opět zaznamenala vysoké tržby a zisky, ale nejžhavější je její prognóza na následující období. Slibuje totiž, že by tržby firmy mohly začít šplhat k nějakým čtyřem miliardám dolarů za kvartál. Nvidia má účetnictví posunuté, takže v únoru až dubnu jí běželo první čtvrtletí fiskálního roku 2021. Pro to původně po vyhlášení výsledků za rok 2019 (fiskální rok 2020) uváděla prognózu okolo 3,0 miliardy dolarů.
Tržby 3,08 miliardy dolarů
To také bylo dosaženo a navíc firma (jak je zvykem) předpoklad o něco předčila. Nakonec jsou tržby 3,08 miliardy dolarů. Nvidia zase zvýšila hrubé marže až na 65,1 % (minulý kvartál 64,9 %, před rokem 58,4 %) a dosáhla čistého zisku 917 milionu dolarů, rozpočítáno na jednu akcii 1,47 dolaru. Je to 2,33× více než před rokem v Q1 FY2020 (tehdy byl zisk 394 milionů), přičemž tržby měla letos lepší o 39 %. Proti poslednímu kvartálu jsou tržby a zisk o něco nižší, ale to je dáno obvyklou sezónností.
Nyní k tomu, jak se dařilo různým částem Nvidie. Firma zdá se změnila formát, v kterém podrobnější výsledky uvádí, a přestala sdělovat čísla pro ARM procesory (dříve Tegra, ale tuto značku už firma nepoužívá). Místo toho uvádí rozdělení na divize „Graphics“ a na „Computer & Networking“. Toto je asi proto, že Nvidia koupila firmu Mellanox, kterou přidružila spolu se serverovými GPU do oné druhé sekce.
1,141 miliardy ze serverů
Ovšem zůstalo stejné rozdělení podle „platforem“. To uvádí, že Nvidia měla 1,339 miliardy z herní oblasti (zejména asi GPU, ale budou v tom asi i čipy pro Nintendo Switch), což je meziročně o 27 % více. Datacentrová divize se ale dostala na zcela bezprecedentní 1,141 miliardy tržeb, což je o 18 % víc než v předchozím už tak silném kvartálu a o 80 % vyšší číslo než před rokem. Na výsledku se možná už podílely první prodeje nových 7nm GPU A100 s architekturou Ampere.
Tip: Nvidia Ampere je tu: obří výpočetní GA100, 8192 shaderů. Architektura jde i do GeForce
Profesionální grafiky Quadro vynesly 307 milionů, o 15 % než před rokem. Automobilová divize měla tržby 155 milionů, meziročně ztratila 7 %. To Nvidia připisuje tomu, že automobilky koupily méně legacy čipů Tegra používaných v „infotainment“ systémech vozidel. Divize OEM pak získala 138 milionů.
S Mellanoxem se tržby Nvidie vyšplhají do nových výšin
Jak už ale bylo řečeno, nejmasitější je prognóza na další čtvrtletí. Po kryptokrizi se Nvidia v posledních kvartálech opět dostala na tržby nad třemi miliardami za kvartál, na které jí předtím vynesla kryptotěžba na GPU. Nyní se ale od této hranice odpoutá právě díky koupi Mellanoxu za 7 miliard dolarů.
V druhém kvartálu už totiž Nvidia čeká tržby okolo 3,65 miliardy dolarů. Je to s tolerancí plus minus 2 %, takže 3,58–3,72 miliardy. Je asi pravděpodobné, že Nvidia odhad opět předběhne. Hrubá marže má být mezi okolo 58,6 % (58,1–59,1 %). Tento skok v tržbách bude částečně díky zahrnutí tržeb Mellanoxu za celé čtvrtletí, přičemž na procenta podle Nvidie mají dělat „nízké náctky“, tedy asi 11–13 % celkových tržeb. Při 3,65 miliardách by to tedy mělo být 402–475 milionů, původní byznys Nvidie by tedy sám udělal 3,19 až 3,25 miliardy dolarů.