Minulý týden jsme informovali o tom, jak Nvidia potichu vypouští na trh grafiky GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6. Měli jsem tehdy informace o kartách Gigabyte, nicméně mezitím uvedli oficiálně svoje modely další výrobci a Nvidia publikovala specifikace na svém webu, takže už je tento model v modelu opravdu oficiální. Ovšem hlavně se objevily první testy výkonu těchto karet. GTX 1650 s pamětí GDDR6 mají totiž tu zvláštnost, že jim Nvidia snížila takty GPU, zatímco propustnost jejich grafické paměti byla výrazně navýšena. Proto byla otázka, co se vlastně stane s výkonem. Nakonec to ale vypadá, že obavy z nižšího taktu nebyly třeba, naopak je na co se těšit.
První test GDDR6 verze GeForce GTX 1650 (neSuper)
Test grafiky přinesl čínský web Expreview a můžete ho nalézt zde (grafy s popisem/vystvětlením a fotky si můžete prohlédnout i v naší galerii). Receznována je v něm verze se dvěma ventilátory a pasivem bez heatpipe od Zotacu, tedy ne úplně základní edice, která je i z továrny přetaktovaná, ale ne výrazně. Takt GPU je pro ní uvedený 1410–1620 MHz (podle webu firmy 1650 MHz, ale GPU-Z ukazuje 1620 MHz). Základ je tedy referenční a boost zvýšený o 30 MHz, což je ale pořád méně, než je referenční boost GDDR5 verze, pro níž je udáno 1665 MHz. Mimochodem, karta je vybavená 12,0GHz GDDR6 pamětmi Micron, čipy D9WC5. Používá také ke krmení šestipinový konektor, nejde tedy o grafiku bez přídavného napájení.
Test Expreview ale přes tyto nominálně snížené frekvence ukazoval vyšší výkon, než jaký měla srovnávaná karta s GDDR5 – tou byl model Gigabyte GTX 1650 Gaming OC s takty 1485 (základ) a 1815 MHz (udávaný boost). V syntetických benchmarcích měla verze s GDDR6, která je v grafech označená jako GTX1650-4GD6, typicky náskok 5–8 %. Ve většině her také vedla, o nějakých 2–10 %.
Takty GPU jsou reálně mnohem vyšší díky nižší spotřebě GDDR6
Čím by to mohlo být, se možná ukazuje na spotřebě. Novinka měla průměrně spotřebu 76 W, kdežto karta s GDDR5 okolo 83 W. Nelze úplně vyloučit, že zde jde o nějaký důsledek žravějších ventilátorů a VRM s horší efektivitou na kartě GDDR5, ale nejspíš je toto způsobeno tím, že čipy GDDR6 bežící efektivně na 12 GHz mají reálný takt rozhraní 1500 MHz a nižší napětí proti 8,0GHz GDDR5, kde je reálný takt 2,0 GHz a napětí vyšší. Karta s GDDR6 asi proto protopí méně energie v pamětech. A důsledek je nejspíš, že ve svém daném power limitu (který byl údajně stejný pro obě karty v tomto testu, 75 W) zbývá více wattů pro sežrání samotným čipem GPU.
Kromě toho je zde ještě jedna věc. Dle specifikací Nvidia u karet s GDDR6 zvýšila maximální přípustnou teplotu z 92°C na 94°C.
Díky tomuto je zřejmě čip TU117 (jenž je v obou kartách stejný, TU117-300) v GDDR6 kartě schopen reálně pod zátěží běžet na vyšších frekvencích, než v kartách s GDDR5. Podle testu Expreview se pohyboval ve hrách okolo 1770 MHz.
Jinými slovy, na to, že ve specifikacích jsou napsané nižší takty, lze vesele kašlat, protože zdá se nic neříkají o realitě. Kdo ví, možná je Nvidia takto specifikuje jenom proto, aby na první pohled tyto karty nevypadaly tak atraktivně a nebyl problém prodat verze s GDDR5.
Expreview také ověřil, že je možné GPU přetaktovat, i když ne nějak výjimečně, jak by se dalo doufat z avizovaných snížených taktů GPU. Redaktor přetočil GPU o 200 MHz a paměti o 375 MHz (takže efektivně jely na 15,0 GHz), což ale zvedlo výkon jen o nějakých 10 %, ve 3DMarku Fire Strike to dosáhlo GPU skóre 11 571 bodů.
Karta s GDDR6 je zdá se o dost lepší
Zatím samozřejmě nevíme jistě, zda třeba model Zotacu není nějaký výjimečný a zda to takto skvěle dopadne u všech karet. Ale na základě tohoto to vypadá, že karty s GDDR6 budou nyní tou edicí GeForce GTX 1650, kterou si budete chtít vybrat. Pokud tedy v praxi nebude možné koupit modely s GDDR5 za výrazně zlevněné ceny proti modelům s GDDR6, pak by to samozřejmě byla jiná...
Zdroje: Expreview, VideoCardz