Pozor, GeForce RTX 2080 Ti trápí velká poruchovost. Problém je s kartami FE od Nvidie

6. 11. 2018

Sdílet

 Autor: Nvidia

Nvidia na přelomu léta a podzimu vydala novou generaci grafik Turing s GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti, později také (o něco) levnější GeForce RTX 2070. Model GeForce RTX 2080 Ti měl z počátku trochu zpoždění, ale zdá se, že to s ním nebude poslední problém. Tyto karty podle všeho bohužel trpí zvýšenou poruchovostí. Jen několik týdnů po vydání se nashromáždilo velké množství uživatelů hlásících hardwarová selhání těchto grafik. Pokud tedy jednu z nich hodláte koupit, raději zpozorněte. Zatímco u RTX 2080 a RTX 2070 zdá se věci fungují víceméně tak, jak je zvykem, u modelu GeForce RTX 2080 Ti uživatelé hlásí škálu potíží. Od vad v obraze, modrých obrazovek smrti ve Windows nebo ztráty obrazu po kompletní selhání, kdy grafická karta přestane fungovat. Tato hlášení se nashromáždila na různých internetových shromaždištích a ve značném počtu i na fóru Nvidie. Tyto závady jsou pochopitelně na reklamaci. Některé karty údajně byly nefunkční i hned po rozbalení a objevily se i osoby tvrdící, že se jim vada přihodila opakovaně (tedy i s druhým kusem po reklamaci). Jindy se zřejmě závada postupně zhoršuje a při používání karta odejde úplně.

Problém je asi izolovaný na karty Founders Edition

Důležitá věc je, že těmito problémy zdá se trpí karty Founders Edition („FE“), tedy edice prodávaná přímo Nvidií s jejím vlastním chladičem. Uvedené problémy jsou totiž hlášené zejména na těchto grafikách. Mezi nimi se sice vynořily i nějaké zprávy o nefunkčních partnerských kartách, ale zde je asi pravděpodobným vysvětlením, že jde o „šum“. Nějaké reklamace jsou totiž vždycky a tyto případy by asi nemusely souviset s problémem, který moří karty FE. Podle webu Gamers Nexus prý kontakty v partnerských firmách uvádí, že tito výrobci problémy s reklamacemi nemají a velké množství špatných karet nezaznamenávají (totéž uvádí také německý prodejce Caseking.de). Momentálně se tedy zdá, že závady jsou omezené na okruh karet FE a ostatní by snad měly být bezpečné (v rámci obecných možností počítačového hardwaru).

Nvidia-GeForce-RTX-2080-RTX-2080ti-04 GeForce RTX 2080 Ti v provedení Founders Edition, prodávaném přímo Nvidií. Tato karta má zdá se zvýšenou poruchovost

Nvidia sice také uvádí, že nezaznamenala problémy „v širokém měřítku“, ale to je poměrně vágní formulace. Množství veřejně si stěžujících osob asi o tom, že je výskyt problémů statisticky signifikantní, už svědčí. Míra je na necelé dva měsíce dostupnost celkem vysoká a asi ji nelze vysvětlit třeba enormně velkým počtem prodaných karet. Nvidia podle svého prohlášení selhání karet řeší individuálně a zatím nesdělila, že by u nich byla známa nějaká společná příčina. Je ale pravděpodobné, že problém inženýři hledají a pokud za poruchovostí stojí něco konkrétního, mělo by to asi dříve nebo později být vypátráno. Zatím ovšem příčina známá není.

Reporty o selhání karet GeForce RTX 2080 Ti na fóru Nvidie Reporty o selhání karet GeForce RTX 2080 Ti na fóru Nvidie

Upečené paměti?

Jedna z hypotéz pro to, co by na kartě Founders Edition mohlo selhání způsobovat, je přehřátí pamětí GDDR6. Jak si možná pamatujete, chladič Founders Edition se trošku liší od axiálně-ventilátorových řešení ostatních výrobců. Nemá základnu propojenou s pasivem pomocí heatpipe, místo toho má pasiv plochou základnu s vapor chamber vespod přes celou plochu PCB. Vedlejším účinkem je, že tak v celé ploše vzduch nemůže žádnou cestou k PCB a ochlazování komponent je možné pouze kontaktem na základnu.

Pokud by na některém paměťovém čipu či jiné přehřívající se součástce špatně seděla či nefungovala teplovodivá vložka, mohlo by pod chladičem dojít k jejímu upečení. Oproti tomu u normálního axiálního chladiče se k PCB ještě může dostávat nějaký průvan skrze žebra (ale pravidlo to také není, pod pasivem často bývá plech).

ICTS24

Pasiv v chladiči GeForce RTX 2080 má plochou základnu přes celou plochu PCB. U modelu RTX 2080 Ti je stejný, jen o něco delší Pasiv v chladiči GeForce RTX 2080 má plochou základnu přes celou plochu PCB. U modelu RTX 2080 Ti je stejný, jen o něco delší

Pokud by se toto potvrdilo, asi by šlo o slabinu návrhu chladiče, možná kombinovanou s kusovostí (pokud by se potvrdily špatně chladící vložky). Ovšem zatím jde jen o hypotézu a na vině může být i něco jiného. Je například možné, že je velký čip TU102 citlivý na poškození při přepravě, montáži či jiném namáhání – třeba tepelnými cykly. Nebo pájení na kartách Founders Edition (které by mělo vyrábět PNY) není dostatečně odolné. Nebo může jít o obecně nízkou výrobní kvalitu. V tuto chvíli asi skutečně nemá cenu moc hádat.

Artefakty zobrazené na jedné z vadných GeForce RTX 2080 Ti (Zdroj: SawFEAR, fórum Nvidia) Artefakty zobrazené na jedné z vadných GeForce RTX 2080 Ti, obvykle projev problému s pamětí (Zdroj: SawFEAR, fórum Nvidia)

Pozor na Founders Edition...

Tento článek je tedy hlavně varování pro ty, kdo se o problémech RTX 2080 Ti keště nedozvěděli. Než bude příčina a povaha závad objasněná, máme jednoduchou radu: pokud teď kupujete Turinga s čipem TU102, bude rozumnější volit karty od jiných výrobců a nikoliv Founders Edition od Nvidie. Přinejmenším do doby, než se objasní, zda skutečně nejde o nějakou vadu v designu chladiče (který je koneckonců odlišný od mainstreamu a zároveň jde o první pokus Nvidie o axiální koncepci, což může být zdrojem „much“). Stejné vady zpracování či návrhu by teoreticky asi mohly ohrožovat i Founders Edition modely RTX 2070 a RTX 2080, takže pokud chcete být zvlášť opatrní, kupujte raději partnerské karty i při těchto modelech.