Je to nešťastné, ale v obraze grafik GeForce RTX 4000 minimálně prozatím dominuje téma problémů, které způsobuje jejich 16pinový napájecí konektor 12VHPWR. V pátek jsme psali o tom, že konsorcium PCI-SIG, možná na podnět Nvidie, projednává změnu konektoru, která má bránit tomu, aby se grafika provozovala s nesprávně zastrčeným kabelem. Nvidia totiž, zdá se, došla k tomu, že to je hlavní (možná jediný?) důvod problémů s 16pinem.
Nvidia doteď na dotazy potvrzovala, že o problému s přehřívajícími se (až po poškození) konektory a adaptéry ví. Mimo to také například webu igor'sLAB potvrdila, že existují dva druhy adaptérů lišící se použitými dutinkami (a z jejich konstrukce se zdá, že jeden je méně rizikový, ale zrovna je to ten, jenž je méně častý). Teď firma přidala další oficiální vyjádření.
Nvidia potvrzuje, že u adaptérů a kabelů 12VHPWR (tedy s 16piny/12+4piny) „se často objevuje problém“, kdy konektor není do portu kompletně zasunutý. Je to asi z více důvodů, například kvůli tomu, že ho při zasouvání nemáte úplně rovně, nebo na něj špatně vidíte. Každopádně podle Nvidie se zdá, že uživatelé patrně měli kabel nedostatečně zasunutý. To znamená, že plast byl zasunutý jen část cesty, kvůli čemuž kontaktní plocha pro vedení proudu byla snížená (problém je to zejména u dutinek typu Astron, které používají pro kontakt „výstupky“ a část se jich může jen malým posunem dostat mimo pin, což zvýší proud vedený přes zbylé).
Při nedostatečném doražení konektoru není zaklapnutá pojistka, která má konektor po zaklesnutí držet na místě, takže je možné, že další manipulací kabelem se konektor postupně může vysouvat víc a víc. Nvidia proto upozorňuje, že konektor musí být zasunutý tak, aby mezi ním a portem nezbývala žádná „spára“ a pojistka zaklapla. Pokud kartu instalujete, vždy si toto ověřte. Nvidia doporučuje, že je lepší kabel do karty zastrčit předtím, než kartu osadíte do desky a skříně (tj. osazujete kartu s kabelem již na místě), protože to vám dává možnost se pořádně podívat na stav zasunutí.
„Okolo 50 případů“ za dva měsíce prodejů
Nvidia uvádí, že je jí nahlášeno „zhruba padesát“ případů, kdy se kabel či i port na kartě roztavily či poškodily (při této formulaci to možná bude „padesát něco“, protože jinak by možná bylo řečeno „méně než padesát“). Oficiální sdělení je nicméně opatrné a netvrdí, že bylo už nade vší pochybnost všech těchto padesát případů způsobeno nedostatečným zasunutím, byť sekundární zprávy o tomto prohlášení firmy to nepřesně tvrdí. Nvidia zatím jen říká, že jde o „častý problém“, ale vyhnula se tomu, aby ho doslova označila za příčinu přehřátí.
Toto je ovšem správně, protože v tak krátké době a z oněch 50 případů nelze mít jistotu, že jde o jediný problém, který může k přehřátí vést. Zatím jsou karty na trhu jen dva měsíce, a proto ještě nemusely vyvstat jiné problémy s vzácnější frekvencí výskytu. Zjistit s nějakou rozumnou jistotou, že další možné slabiny (jako je ohnutí kabelu za konektorem nebo nečistoty v konektoru) už nemají schopnost vést ke katastrofickému selhání, jakmile je kabel jednou správě zasunutý, takto rychle asi nejde. Zatím toto proto berte s rezervou, není vyloučeno, že ještě v chápání tohoto problému dojde k dalším posunům.
Our findings to date suggest that a common issue is that connectors are not fully plugged into the graphics card. To help ensure the connector is secure we recommend plugging the power dongle into the graphics card first to ensure it’s firmly and evenly plugged in, before plugging the graphics card into the motherboard.
Nicméně nedozasunutí je minimálně vážný kandidát na příčinu (a na vyřešení). Před víkendem jsme psali o tom, že se v PCI-SIG pracuje na úpravě konektorů, která by zkrácením sense pinů (to jsou ty čtyři pomocné) způsobila, že s nedokonale zasunutým konektorem se karta nezapne (nedostane napájení). Nepřímo to teď Nvidia asi potvrzuje, protože uvádí, že „zkoumá další způsoby, jak zajistit, že je konektor bezpečně zasunutý předtím, než se GPU zapne“.
Více: PCI-SIG prý chystá změnu tavícího se 16pinového konektoru použitého u karet GeForce RTX 4000
Co je na tomto problému ale ještě podstatné pro kupující: Nvidia uvádí, že tyto případy bude řešit „urychlenými“ reklamačními procesy. Nemá záležet na tom, jakou kartu nebo kabel uživatel měl. Pokud se vám roztavení přihodí, nemělo by tedy snad docházet k problémům s náhradou poškozené karty a nemělo by vám být vyčítáno použití neoriginálního adaptéru nebo kabelu od zdroje či docházet k výmluvám na chybnou montáž či uživatelskou chybu.
Údajně 125 000 prodaných GeForce RTX 4090
Jak moc či málo je oněch „okolo padesát“ případů? Web či YouTube kanál GamersNexus vypustil informaci, že bylo prodáno asi 125 000 karet GeForce RTX 4090. Vedle toho se objevilo také číslo 130 000 kusů (web WCCFtech). Těžko říct, jak spolehlivé toto je. Minimálně není jasné, zda jsou všechny tyto karty už u zákazníků, nebo se tu počítají i kusy na skladech a v distribuční síti, u nichž ještě nedošlo k „testu“. Na zvážení je, že firmy normálně údaje o prodejích moc rády nesdělují, takže toto číslo nebude nejspíš přímo od Nvidie, což budí další pochybnosti o tom, jak přesné může být. GamersNexus se odvolává na výrobce karet, ale tam se nezdá pravděpodobné, že by ode všech z nich dostal nějaký přesný údaj. Proto může jít do značné míry o spekulaci a extrapolaci, i kdyby kontakty v některé z firem sdílné byly.
https://twitter.com/hms1193/status/1593822852490432512
GamersNexus z tohoto odhadu prodaných (nebo uvolněných do prodejního řetězce?) karet vyvozuje, že spolehlivost 16pinu je vlastně velmi dobrá (jen 0,04 % karet bylo postiženo). Nicméně je dobré si pamatovat, že je to za maximálně dva měsíce provozu. A přece jen jde o závažný destruktivní problém, takže bychom si nebyli tak jistí, že se těch 50 případů opravdu dá považovat za nádherně málo. Relativně posuzováno je problematičnost evidentně mnohem vyšší než s klasickým 8pinovým konektorem, u nějž o problémech slyšet není nic.