ikdyž dáme jakože bylo prodaných sto tisíc - a nějaké drobné tak pár desítek kusů je marginální problém který svědčí spíš teorii o lajdáckém zapojení. Zajímavé by bylo hodnocení z hotových sestav jestli i tam nějaká zahořela. Přecijen firemní technici by si měli dávat větší pozor. Osobně vždy kontroluji zda napájení správně drží - ono i u některých kabelů k deskám to občas šlo ztuha a kontroluji nehtem jestli tam není spára a vždy přitlačím radši víc aby tam žádná vůle nebyla.
Tohle je podle mě bouře ve sklenici vody. Mnohem závažnější bylo když některé druhy RX 280 chcípaly i s přes 30% reklamovatelností, některé šly skoro ke 40%. To byl průser, hlavně u MSI a žádné velké halo na netu z toho nebylo.
Zase to všude jede, každej si musí kopnout a furt dokola slyšim, na hovno konektor, na hovno konektor, nepodarek, zmetek atd. Přitom je na hovno hlavně grafika, která žere 450W.
Kdyby to bralo normální ampéry jako ostatní grafiky, tak by to nehořelo. vůbec by nebyl potřeba nový konektor. Prostě všechno nad 300W je odpad!
V poslední době jsem viděl pár vyhořelých instalací ve zdech.. Někdo chtěl ušetřit 5 korun a tak si natahal rozvody na hranici normy.. a pak je zatížil.. dobrý fungovalo to pár let.. pak začaly oxidační jevy na svorkách.. To se totiž časem tak stává. Zvedl se odpor a začalo se to hřát.. .. až nakonec hoří..
Podobnost? Dokonalá. Dodávat konektor na hranici teorie je svinstvo a na kriminál. OK šťastnějším to nehoří.. zatím. a co až se konektory pokryjí oxidační vrstvičkou a zvýší se odpor? Kolik požárů je třeba aby to nebyla chyba zákazníka?
Ne a ne. rozvody bez rezervy jsou hazard a v omto případě má NVIDIA máslo na hlavvě.
To nebola NVIDIA. U AMD pohoda. Z tych vsetkych clankov som mal pocit, ze islo prinajmensom o stovky pripadov. A odrazu zevraj 50 globalne. Samozrejme nemalo by sa to stavat a problem to je. Ma sa aj urobit revizia navrhu tych konektorov alebo kabelaze (neviem teraz presne). Bol by som aj ako majitel RTX 4090 v strehu. Ale ako pisem, po tolkych clankoch a vozeni sa po NV, ma 50 pripadov celkom zaskocilo. Uvidime o par mesiacov. Budeme mat snad lepsiu statistiku alebo potom si uz na to nikto nespomenie.
PCI-SIG dalo nejaku specifikaciu konektoru, ak sa ho rozhodnem pouzivat a nastane chyba /v tomto pripade enormne zatazenie a nasledne tavenie konektora/, ktore ale spada do specifikacie danneho konektoru,kto nesie zodpovednost?
Lambo tiez hori, porsche tiez, Ferrari tak isto, tesla to same co tak skusit kopnut pre zmenu do niecoho ineho??? Mozno by sa ti ulavilo.
50 je zdokumentovanych NV. Jestli to je celkove cislo nevis. Nicmene je to celkem jedno. Problem je v potencalnim nebezpeci. Pokud ti odejde 30% karet, ale neni tam problem, ze by ti vyhorel u toho barak, tak je to hlavne problem pro firmu, ne pro uzivatele. Ten dostane nahradu. Pokud ale ti pri taveni konektoru muze vzniknout doma pozar, neni to sranda.
Za ten problem samozrejme nese zodpovednost ve finale NV, protoze je ta, ktera urcuje design a je to ve finale jeji produkt, i presto, ze ty kabely nedela ani je treba nenavrhovala.
Co se tyce clanku k tomu, je to jen dobre, ze jich bylo tolik a ze se to rozmazlo. Aspon si uzivatele, kteri kartu poridili, poridi, daji vetsi pozor a prinese to zmenu specifikace konektoru, ktery je evidentne nenavrzen dostatecne blbovzdorne.
Zcela určitě ne. CZ "padesátka" (která bude s ohledem na společnou elektrotechnickou historii asi podobná SK "jednadvacítce") taxativně určuje bezpečná napětí pro všechny druhy prostředí. A pro zvláště nebezpečné je u SS napětí 25V, což je více, než se nachází kdekoli v PC, vyjma laborace se střevy zdroje. Tedy PC s výjimkou vnitřku krabice zdroje je chráněno jako SELV a umožňuje práci i pod napětím i osobám nezpůsobilým.
Tavici se konektory jsou chyba spotrebitele jen podle alibistickeho prohlaseni nvidie.
Kazdy napajeci konektor ma zaklapavaci zobacek zajistujici konektor ve spravne zasunute poloze. Dokud ten zobacek nezaklapne, tak konektor vytlacuje a je tam ocividny vakl. Pokud by zobacek mohl zacvaknout jen castecne a konektor mel v te pozici spatny kontakt, je to konstrukcni vada a ne chyba uzivatele.
Navic ma konektor pin pro signalizaci pripojeni konektoru. A pokud ten pin potrvrzuje pritomnost i pri nespravnem zasunuti, je to konstrukci vada. Podle spekulaci by prave tohle melo byt jednou z veci, ktere by mela resit pripravovana revize standardu.
Hlavni problem je ale v prilis vysokem proudovem zatizeni. Ten konektor navrhla do standardu zrejme nvidia, protoze zakladem je jeji 12-ti pin pouzity uz v roce 2020 v jejich referencnich kartach rady 3000. Ten nahrazoval 2 osmipiny a byl tedy urcen pro vykon 300w. Ten 12-ti pin mel stejny pocet (6+6) napajecich kontaktu jako dva osmipiny (osmipin ma 2 signalizacni). Piny byly sice mensi a slabsi, nez u osmipinu, aby se usporilo misto, ale jejich proudove zatizeni asi jeste nebylo neprimerene.
Do noveho standardu byly pridany 4 male signalizacni piny. (konektor zapojen, napeti OK a 2 piny binarne kodujici dostupny vykon ze zdroje 150, 300, 450 a 600w).
Hlavnim problemem noveho 12+4 pinu ale bylo zvyseni proudoveho zatizeni na dvojnasobek (300=>600w) pri nezmenenem poctu a kvalite 6+6 napajecich pinu. A protoze amd ten konektor nepouziva, byla za zvysenim prenaseneho vykonu nepochybne nvidia.
Standard ATX 3.0 definuje pro piny 12+4 pinu maximalni proud 9.2A na jeden napajeci pin. Teoreticky je tedy maximalni zatez 9.2x12x6=662w. Bezpecnostni rezerva na nerovnomerne rozdeleni zateze, nedokonalost provedeni konektoru a zhorsovani jeho prechodovych odporu v case (v dusledku oxidace a snizovani pritlaku kontaktu) je tedy jen 10%. Pritom u osmipinu s masivnesim provedenim a nizsim maximalnim proudem na pin byla bezpecnostni rezerva 49% a u sestipinu jeste vic. Z toho je zrejme, ze deklarovany vykon noveho 12+4-pinu je hnan opravdu nesmyslne na hranu.
To, ze zatim zdokumentovanych problemu jen par desitek, neznamena, ze (ostatni) konektory jsou v poradu a za problemy muze diletanstvi uzivatelu, jak alibisticky tvrdi nvidia. Spis naopak. Ve standardnim nastaveni, ve kterem kartu pouzivaji bezni uzivatele, by mela 4090 brat max 450w a to konektory (aspon zatim) zvladaji. Zvysovani prechodovych odporu s casem ale nejspis zvysi zahrivani a s vyssi teplotou muze zacit kvuli vyhrati pruznych kontaktu klesat jejich pritlak a problemy se mohou zacit objevovat i u mene zatezovanych karet.
Ocekavam, ze u tech zatim vypalenych karet slo spis o provoz pod plnou zatezi. Pokud ji nekdo prepne do rezimu vysokeho vykonu a honi ji v nejakych testech tak, aby brala 600w, je zrejme schopen upect konektor mnohem driv, nez bezny BFU. Ale ten, kdo tohle zvladne, asi nebude diletant neschopny spravne zasunout konektor. I kdyby vsak slo v nekterych pripadech o dusledek nedostatecneho zasunuti konektoru, slo by predevsim o dusledek konstrukcnich chyb (viz vyse).
Uz se pry chysta revize standardu. Cekal bych, ze dojde ke snizeni povoleneho prikonu na prijatelnejsi hodnotu 400w (signalizace 100, 200, 300, 400w), ktera pro normalni karty staci. A pokud to dnes jeste neni, tak se nejspis zkrati signalizacni piny tak, aby doslo k jejich zapojeni az jako poslednich, po opravdu spolehlivem zasunuti konektoru.
A to může být problém - kontrola, zda je konektor řádně zasunutý. Nevím, jak u ostatních výrobců, ale u karet RTX4090 přímo od nVidie není toto v návodu (https://www.nvidia.com/content/geforce-gtx/GeForce_RTX_4090_QSG_Rev1.pdf) uvedeno. Ani třeba poznámka, zda karta vyžaduje odbornou montáž...
"za nedbalé provedení s následky nenese výrobce odpovědnost“."
.. to je dost zjednodusene pojeti. Presne jak pise Mikymauz, pokud NV neuvedla explicitne,ze je potreba 'odborna montaz', nema rovnez vyslovne uvedeno v navodu, co je spatne, atd, jde to za ni. Uz jen to, ze ty karty vymenuji, je znamka toho, ze to jde za vyrobcem, jinak, by tem poskozenym nedali ani floka nazpatek.
Je to kombinace nedostatecne navrzeneho konektoru, s nedostatecne popsanou instalacni priruckou/insalaci samo o sobe. A to nevime, jestli se nahodou nezanu ty konektory "tavit" v case...