Odpovídáte na názor k článku Nvidia oficiálně k taveným konektorům: stalo se okolo 50 případů, spouštěč je asi špatné zasunutí. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Tavici se konektory jsou chyba spotrebitele jen podle alibistickeho prohlaseni nvidie.
Kazdy napajeci konektor ma zaklapavaci zobacek zajistujici konektor ve spravne zasunute poloze. Dokud ten zobacek nezaklapne, tak konektor vytlacuje a je tam ocividny vakl. Pokud by zobacek mohl zacvaknout jen castecne a konektor mel v te pozici spatny kontakt, je to konstrukcni vada a ne chyba uzivatele.
Navic ma konektor pin pro signalizaci pripojeni konektoru. A pokud ten pin potrvrzuje pritomnost i pri nespravnem zasunuti, je to konstrukci vada. Podle spekulaci by prave tohle melo byt jednou z veci, ktere by mela resit pripravovana revize standardu.
Hlavni problem je ale v prilis vysokem proudovem zatizeni. Ten konektor navrhla do standardu zrejme nvidia, protoze zakladem je jeji 12-ti pin pouzity uz v roce 2020 v jejich referencnich kartach rady 3000. Ten nahrazoval 2 osmipiny a byl tedy urcen pro vykon 300w. Ten 12-ti pin mel stejny pocet (6+6) napajecich kontaktu jako dva osmipiny (osmipin ma 2 signalizacni). Piny byly sice mensi a slabsi, nez u osmipinu, aby se usporilo misto, ale jejich proudove zatizeni asi jeste nebylo neprimerene.
Do noveho standardu byly pridany 4 male signalizacni piny. (konektor zapojen, napeti OK a 2 piny binarne kodujici dostupny vykon ze zdroje 150, 300, 450 a 600w).
Hlavnim problemem noveho 12+4 pinu ale bylo zvyseni proudoveho zatizeni na dvojnasobek (300=>600w) pri nezmenenem poctu a kvalite 6+6 napajecich pinu. A protoze amd ten konektor nepouziva, byla za zvysenim prenaseneho vykonu nepochybne nvidia.
Standard ATX 3.0 definuje pro piny 12+4 pinu maximalni proud 9.2A na jeden napajeci pin. Teoreticky je tedy maximalni zatez 9.2x12x6=662w. Bezpecnostni rezerva na nerovnomerne rozdeleni zateze, nedokonalost provedeni konektoru a zhorsovani jeho prechodovych odporu v case (v dusledku oxidace a snizovani pritlaku kontaktu) je tedy jen 10%. Pritom u osmipinu s masivnesim provedenim a nizsim maximalnim proudem na pin byla bezpecnostni rezerva 49% a u sestipinu jeste vic. Z toho je zrejme, ze deklarovany vykon noveho 12+4-pinu je hnan opravdu nesmyslne na hranu.
To, ze zatim zdokumentovanych problemu jen par desitek, neznamena, ze (ostatni) konektory jsou v poradu a za problemy muze diletanstvi uzivatelu, jak alibisticky tvrdi nvidia. Spis naopak. Ve standardnim nastaveni, ve kterem kartu pouzivaji bezni uzivatele, by mela 4090 brat max 450w a to konektory (aspon zatim) zvladaji. Zvysovani prechodovych odporu s casem ale nejspis zvysi zahrivani a s vyssi teplotou muze zacit kvuli vyhrati pruznych kontaktu klesat jejich pritlak a problemy se mohou zacit objevovat i u mene zatezovanych karet.
Ocekavam, ze u tech zatim vypalenych karet slo spis o provoz pod plnou zatezi. Pokud ji nekdo prepne do rezimu vysokeho vykonu a honi ji v nejakych testech tak, aby brala 600w, je zrejme schopen upect konektor mnohem driv, nez bezny BFU. Ale ten, kdo tohle zvladne, asi nebude diletant neschopny spravne zasunout konektor. I kdyby vsak slo v nekterych pripadech o dusledek nedostatecneho zasunuti konektoru, slo by predevsim o dusledek konstrukcnich chyb (viz vyse).
Uz se pry chysta revize standardu. Cekal bych, ze dojde ke snizeni povoleneho prikonu na prijatelnejsi hodnotu 400w (signalizace 100, 200, 300, 400w), ktera pro normalni karty staci. A pokud to dnes jeste neni, tak se nejspis zkrati signalizacni piny tak, aby doslo k jejich zapojeni az jako poslednich, po opravdu spolehlivem zasunuti konektoru.